Vyznamenání Kornilovského úderného praporu

Medal and Badge of the Kornilovsky Shock Regiment
Žeton a vyznamenání Kornilovského úderného praporu.
Medal and Badge of the Kornilovsky Shock Regiment.



Vznik kornilovského úderného pluku se mylně řadí do let občanské války v Rusku. Tato specializovaná jednotka však vznikla již v letech Velké války 1914-1917.


Generál L. Kornilov v této době byl velitelem 8. armády a tento úderný pluk založil a vycvičil štábní kapitán Nežencev, nižší důstojník ruské armády.


Úderný oddíl byl složen ze dvou praporu. Každý prapor měl zhruba 1000 vojáků. Dále ze třech kulometných oddílů a speciální jednotky rozvědčíků, kteří operovali jednak pěšky, ale měli i jezdecký výcvik.


V době, kdy se generál Kornilov stává vrchním velitelem je tato specielní jednotka přeorganizovaná a nese název:


"KORNILOVSKY ÚDERNÝ PLUK"


Tato jednotka byla složena ze čtyř praporů. Za statečnost a odvahu, kterou tato bojová skupina prokázala na jihozápadním úseku fronty, dne 16. srpna 1917, byla většina (některé prameny uvádějí -všichni-) vojáků vyznamenáno křížem Sv. Jiří Za chrabrost. Vojáci pluku a důstojníci prokázali, že jsou bojovým oddílem, který má zkušenosti, kvalitní výcvik i odvahu. Ještě dříve však byl vydán rozkaz gen. Kornelova č. 796, tehdy již vrchního velitele a pluk byl oficielně přejmenován na Kornilovský. Vojáci "kornilovci" se stávají se v ruské armádě pojmem statečnosti i hrdosti k vlasti, k carskému Rusku. Není tedy nic zvláštního, když pro rozvratu ruské armády, zavraždění generála Duchonina odchází více jak 600 kornilovců na Don, kde jejich velitel, již pplk. Něžencev znovu sestavuje svůj pluk.


Kolik odvahy, utrpení, ale i víry měli tyto lidé, kteří bojovali za svoji vlast. Generál Denikin vysoko hodnotil jejich vlastenectví i statečnost.


Kornilovský úderný pluk se stává páteři Dobrovolnické armády. V červnu roku 1919 se z pluku stává Kornilovská divize o síle třech pluků. V zimě roku 1919 je tato vyšší vojenská jednotka posílená o 4. kornilovský úderný pluk, který byl zformován na Azově z doněckých dobrovolníků - dělníků (havířů). Kornilovci nosili jednak kornilovský štít (žeton) a dále dekoraci ve tvaru kříže (viz obrázek).


Většina těchto památek, které se objevují je zhotovena po válce neb kornilovci z Ruska emigrovali a žili jednak v Paříži, ale i v Praze a na Balkáně. V každé z těchto zemí se razili památky, odznaky a dekorace jednotek "bílé armády". Je tedy těžko hovořit o originálu či novodělu. Kornilovský kříž se dědil a nosit jej mohl, a to platí do dnešních dnů, vždy nejstarší syn v rodině. V Dobrovolnické armádě u této jednotky sloužili zhruba na 120-200 Čechů, kteří s vojáky generála Kornilova bojovali proti bolševickým tlupám a později i Rudé armádě. Na to "sovětští soudruzi" nezapomněli a mstili se i po roce 1945. Mnoho českých i ruských kornilovců zahynulo v koncentračních táborech SSSR - států dělníků a rolníků.


Popis kříže:
Jednoduchý kříž řeckého typu, který je černě smaltovaný a orámován bílým pruhem. Na středu kříže se nachází znak krnilovců který je převzatý z odznaku vyšitého a nošeného na rukávu uniformy. Kříž je položen na trnové koruně mučedníků. Nahý stříbrný meč se zlatou rukojetí symbolizuje boj za svobodu. Tedy v celku jasná a výstižná symbolika..


Zadní strana je nesmaltovaná. K upevnění na oděv sloužil jednak šroub s maticí, ale v některých případech i na sponu. Originál kříže bývá číslován. Zde vystavený kříž nese rok výroby. V Praze vyráběla tyto dekorace firma Hojtaš.


Kornilovský jeton (štít)


Žeton je ražený ze stříbra a nese ruský punc. Jde vlastně o kopii odznaku, který kornilovci nosili na rukávu uniformy. Žeton má tvar erbu, či štítu, uprostřed je lebka se zkříženými hnáty. Ve středu štítu je prostý nápis: KORNILOVCI. Pod tímto nápisem jsou dva zkřížené nahé meče. Mezi rukojetí mečů je položen hořící granát.. Letopočet 1917-1918. Zadní strana je hladká. Tento žeton se nosil po ruském zvyku na stříbrném řetízku.


Rozměr: 25 mm na 35 mm.


Je celkem zajímavé, že jednotky bolševiků i kornilovců nastupovali do útoků za znění stejné vojenské hudby. Jen slova se lišila. Pro zajímavost se je pokusím volně přeložit. Na dokreslení situace jistě dostačující.


Bolševici:
My směle jdeme v boj.
Za vlast Sovětů. A s radostí zemřeme za vše toto.


Kornilovci:
My směle jdeme v boj.
Za Svatou Rus. A s radostí zemřeme za drahou (vlast)


KUZNĚCOV Alexandr: Bílá armáda a její vyznamenání 1917-1922
PASHKOV P.: Orders and Badges in the Civil War 1917-1922
SUVORIN A.: The Kornilov Camping. Rostov on Don 1919
The Kornilovsky Shock Regiment. Paris, 1936
DENIKIN A. I.: Notes of the Turmoil in Russia. Berlin 1926
Vyznamenání Kornilovského úderného praporu - Originál se získat nedá, jde o COPY

Originál se získat nedá, jde o COPY
Vyznamenání Kornilovského úderného praporu - N.L.Kornilov 1870-1918.Generál pěchoty. V roce 1898 ukončil Akademii Generálního štábu

N.L.Kornilov 1870-1918.Generál pěchoty. V roce 1898 ukončil Akademii Generálního štábu
Vyznamenání Kornilovského úderného praporu - COPY  I takovéto skvosty můžete dnes nakoupit s tvrzením,že to je starý originální kus!

COPY I takovéto "skvosty" můžete dnes nakoupit s tvrzením,že to je starý originální kus!
Vyznamenání Kornilovského úderného praporu - COPY

COPY
URL : https://www.valka.cz/Vyznamenani-Kornilovskeho-uderneho-praporu-t86790#321511 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více