Tyrš, Miroslav

Prof. PhDr. Miroslav Tyrš



* 17.09.1832, Děčín
+ 08.08.1884, Oetz, Švýcarsko




- spoluzakladatel a první náčelník pražského Sokola




Prof. PhDr. Miroslav Tyrš se narodil 17. 9. 1832 v Děčíně jako syn německého vrchnostenského lékaře Františka Tiersche . Již v dětství ztratil oba rodiče a byl vychován u příbuzných v české vlastenecké rodině ve Vtelně a Stránově u Mladé Boleslavi.


Vystudoval gymnázium v Praze a poté filozofickou fakultu – přírodní vědy, filozofii a estetiku. Z ekonomických důvodů pracoval během studia jako vychovatel v bohaté rodině. V roce 1860 byl promován na doktora filozofie, po ukončení studia se stal cvičitelem v soukromém tělocvičném ústavu v Praze.


Miroslav Tyrš byl v dětství slabý a byl mu proto doporučen tělocvik. Našel tak v tělesném cvičení a péči o tělesné a duševní zdraví smysl života. V roce 1862 založil v Praze tělocvičný spolek Tělocvičná jednota Pražská, u jejíhož zrodu stáli J. Mánes, J. Neruda, J. E. Purkyně, K. Světlá i jiné významné osobnosti. Tyrš zde byl domovním správcem a později náčelníkem. Později dostal spolek název Sokol na návrh pedagoga Emanuela Tonnera. Tyrš poté začal zakládat podobné jednoty i na venkově. V roce 1863 již u nás bylo asi 20 tělocvičných jednot s přibližně 2000 členy. Tyrš vypracoval českou tělocvičnou soustavu i metody, přičemž využil své velké znalosti fyziologie, filozofie i estetiky. Vytvořil a propagoval v jednotách nejvyšší morální zásady – vytrvalost, kázeň, kolektivismus, lásku k vlasti, k práci. Hlavní důraz kladl na výchovu mládeže.


V roce 1871 začal vydávat časopis Sokol. Pořádal veřejná vystoupení a výlety za účelem podpory národního vědomí. Roku 1882 se v Praze na Střeleckém ostrově konal první všesokolský slet, který Tyrš řídil.
Miroslav Tyrš se také věnoval výtvarnému umění a estetice – tyto obory přednášel na vysoké škole. Miloval antické umění, hodně cestoval a usiloval o popularizaci umění. V několika časopisech také publikoval kritické statě. V roce 1868 byl zvolen poslancem do českého sněmu, v roce 1873 se stal členem říšské rady. Funkcí se pak vzdal z časových důvodů.


V roce 1872 se oženil s dcerou svého přítele Fugnera Renatou. V roce 1881 byl jmenován docentem na české technice a v roce 1882 mimořádným profesorem na české univerzitě.
Nesmírně náročná činnost v mnoha odvětvích lidské činnosti měla ale dopad na jeho zdraví – objevila se u něj nervová choroba z přepracování.


Prof. PhDr. Miroslav Tyrš zemřel tragicky v Tyrolských Alpách během svého léčebného pobytu ve Švýcarském Oetzu dne 8. 8. 1884. Byl nalezen mrtev v jedné horské říčce. Je pohřben na Olšanských hřbitovech.


Dílo:


Své myšlenky uložil do následujících prací v základních dvou oborech působnosti:
Tělesná výchova
Cvičení pořadová
Základové tělocviku
Hod olympijský
Spisy tělocvičné


Výtvarná výchova
O zákonech komposice v umění výtvarném
O zákonu konvergence při tvoření uměleckém
O podmínkách vývoje a zdaru činnosti umělecké
O prostředcích k povznesení našich poměrů uměleckých
O způsobu a významu ducha dějin umění výtvarných


Zdroj: www.libri.cz, www.pis.cz
URL : https://www.valka.cz/Tyrs-Miroslav-t24452#290576 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více