System cleneni sekce Jednotky - vysvetlivky

Vazeni kolegove,
s tim, jak se konci restrukturalizace sekce Jednotky, dovolte, abych vas seznamil s principy cleneni teto sekce a odpovedel na nektere otazky ohledne pouziteho nazvoslovi.

V sekci Jednotky je cleneni v mnoha urovnich.

Tou prvni je deleni na svetadily, posleze na "staty".

V uvozovkach je to proto, ze teprve az pod timto spolecnym nazvem najdeme oddelene jednotlive historicke utvary na uzemi techto statu, popripade vyznamne etapy ve vojenske historii techto statu - napr. mobilizaci ci nektera valecna obdobi, exilove armady apod.


Pokud se jedna o statni utvar nebo vyznamne obdobi armady, je sekce dale delena nasledujicim zpusobem :

Ústřední vojenské orgány
Vyšší jednotky
Pěchota
Dělostřelectvo
Jezdectvo
...
(zde muze byt mechanizovane vojsko, tankove, ...)
...
Technické jednotky
Letectvo
Námořnictvo

Tyto sekce mnohdy jeste uvidite delene na

Vojsková tělesa
Vojskové oddíly
Vojskové setniny

k tomuto nazvoslovi se jeste vratime.

U vojensky silnych statu, jako je USA, SSSR, druhoválečné Německo apod, je dane období nejprve deleno na vyznamne slozky (pozemni armada, namornictvo, letectvo), az pote na vyssi jednotky, pechotu, delostrelectvo apod).


Co tedy patri do jednotlivych sekci ? Podivejme se napriklad na sekci


Branná moc Republiky československé (1918-1938)
https://www.valka.cz/index.php/f/500294

kde to je vse krasne videt :

Ústřední vojenské úřady - to jsou veskere ridici organy armady - ministerstva, urady, odbory, inspektoraty apod.

Vyšší velitelství - sem patri vsechny vyssi jednotky, ktere maji vlastni velitelstvi, stab, velitele jednotlivych druhu zbrani a prednosty sluzeb. Tedy zejmena : teritorialni velitelstvi, fronty, armady, sbory, divize a brigady.

Dale v cleneni dle konkretniho druhu zbrane (pechota, jezdectvo, delostrelectvo ...) na

Vojsková tělesa - jsou samostatnou jednotkou/utvarem, maji samostatne hospodarske a technicke rizeni. Podlehaji primo vyssim jednotkam a jsou plne autonomni. Tedy zejmena : pluky a samostatne prapory, korouhve a oddily

Vojskové oddíly - jsou meziclankem mezi telesem a setninou tam, kde doslo k narustu poctu setnin v telese. Ma pouze velitelskou pusobnost, hospodarsky i evidencne je zabezpecovan urcenou setninou. Jedna se zejmena o : prapory, korouhve, oddily a peruti ve svazu pluku.

Vojskové setniny - zakladni ucetni jednotka. Jedna se zejmena o roty, eskadrony, baterie, letky, samostatne cety. Ma sveho vykonaka, vede zakladni evidenci muzstva, zbrani a techniky.


Pro nase ucely, zejmena evidenci konkretnich letounu u peruti jsme pouzili pro perute USA(A)F a RAF uroven vojenske setniny, to je asi jeden z mala pripadu, kdy jsme se odklonili od vyse zmineneho principu.


U vetsiny zemi je jiz rekonstrukce k dnesnimu dni hotova, tam, kde najdete jen deleni

Ústřední vojenské orgány
Vyšší jednotky
Pěchota
Dělostřelectvo
Jezdectvo
...

bez detailniho deleni na telesa, oddily a setniny, se predpoklada, ze do Pechoty, delostrelectva, jezdectva ... pujdou jednotky ekvivaletni voj. telesum, tedy pluky a samostatne prapory - usoudili jsme, ze detailnejsi deleni na nizsi jednotky nema vzhledem k mnozstvi dostupnych informaci k dane zemi a obdobi smysl. Samozrejme toto neni "dano navzdy" a pokud se nekdo najde, kdo zpracuje treba cinskou armadu na uroven praporu nebo rot, klidne mu detailni sekce zalozim Very Happy Proste zatim si nebereme vetsi sousto, nez sme schopni zvladnout, i tak toho neni malo.

Vetsina sekci ma nastavene sve sablony, takze muzete pouzit sablonu pro zakladani novych jednotek, popripade prevest do sablon informace ve stavajicich tematech. Sablona vas povede v tom, co k tomu kteremu typu jednotky potrebujeme dat dohromady - z ceho jednotka vznikla a v co se po svem zaniku pretvorila, kdo ji velel, kde byla dislokovana a tak dale. Sablona si vse sama patricne naformatuje a graficky zobrazi, takze na vas uz je jen davat dohromady udaje plnit tech nekolik set sekci v Jednotkach Very Happy

Detailni informace o sablonach najdete zde :

https://www.valka.cz/topic/view/87568/
URL : https://www.valka.cz/System-cleneni-sekce-Jednotky-vysvetlivky-t88614#329441 Verze : 1

Diskuse

Jakou tabulku mám použít pro rakouské "divisiony" ?


Dneska známe divizi jako formaci složenou obvykle z 2-3 brigád a nějakých těch obslužných jednotek. Rakušáci ale měli division jako jednotku na úrovni mezi praporem a rotou. Divizi v dnešmím slova smyslu označovali jako vojskovou/armádní divizi (Truppen-Division)
http://leccos.com/index.php/clanky/divize


Tehdejší prapor se skládal ze 6 setnin (= rot). Division představoval 2 setniny. Takže 1 Batallion = 3 Divisionen = 6 Kompagnien.


Na jednu stranu by se nabízel oddíl, ale třeba dělostřelecký oddíl je, pokud vím, spíše ekvivalentem pěšího praporu (a dělostřelecká baterie ekvivalentem pěší roty). U pěchoty si pod slovem oddíl představím něco ještě níže než je rota a ne naopak.


U vozatajstva jsem použil pro Traindivision překlad jako vozatajský oddíl / Supply Train Battalion a šablonu "Jednotka - Vojskové těleso".
forum.valka.cz


Ostatně československá jezdecká korouhev se skládala ze dvou eskadron (rot) a odpovídala praporu.
forum.valka.cz
http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=3184



Vzhledem ke kořenům vozatajstva to tam asi měnit nebudu, ale dle diskusí na zahraničních forem (Angláni, Frantíci, Ital Smile ), je možné oba německé termíny Division překládat do angličtiny jako Division. Halt jsou to synonyma. Takže než vymýšlet novotvary, je prý lepší použít vysvětlivek pod čarou Smile .



(P.S.: V té souvislosti mě pobavilo, že toto existovalo i u Britů v době napoleonských válek - ten division ze dvou rot nazývali ... grand division Smile )


+


malá citace:
Z taktického hlediska vytvářely 2 eskadrony division (Division - zde němčina i jiné jazyky nemá rozlišení pro menší jednotku, sestávající ze dvou setnin, eskadron a pod. na jedné straně a pro větší útvar, složený na př. ze dvou brigád; v dalším se přidržíme pojmu division pro první celek a pojmu divise pro druhý, byť to nebylo v českých pramenech v minulosti z nepochopitelných důvodů zvykem). Při normovaném stavu 6-ti eskadron to pak byly celkem tři divisiony, označované jako plukovníkův (Oberst-Division), podplukovníkův (Oberstlieutenants-Division) a majorův division (Majors-Division). V rámci divisionů byly eskadrony v letech l769 až 1770 označovány jako „pravá“ a „levá“, jako na př. „Oberst-Division, rechte Escadron“, „Oberst-division, linke Escadron“ a pod. Pak byly označeny pořadovými čísly 1 a 2, tedy ku př. „Oberst-Division 1. Escadron“ až po „Majors-Division 2. Escadron“. Později byly označovány ve zkrácené formě jako „Oberst erste“ až po „Majors zweite“.
URL : https://www.valka.cz/System-cleneni-sekce-Jednotky-vysvetlivky-t88614#382623 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více