Svrčov

zřícenina hradu
     
Název:
Name:
Svrčov Svrcov
Další názvy:
Other Names:
-
Typ:
Style:
hrad castle
Stav:
Condition:
zřícenina ruin
Přístupnost:
Accessibility:
volně přístupno open free
Obec:
Municipality:
Hranice Hranice
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
00°00'00.00"N 00°00'00.00"E
První písemná zmínka:
First Written Reference :
DD.MM.1548 Tehdy je připomínán již jako pustý
Památky a muzea v okolí:
Places of Interest and Museums in the Vicinity:
- -
Poznámka:
Note:
- -
Zdroje:
Sources:
Plaček, M. 1996: Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku. Praha.
http://cs.wikipedia.org/wiki/H%C5%AFrka_u_Hranic
http://www.hrady.cz/index.php?OID=626
URL : https://www.valka.cz/Svrcov-t182356#533455 Verze : 0
Svrčov


Nachází se na katastru města Hranic nedaleko Hranické propasti, nad řekou Bečvou, naproti lázním Teplice nad Bečvou, okr. Přerov, kraj Olomoucký.
Pro založení hradu, dnes stěží viditelné zříceniny, byl vybrán okraj skalnatého srázu. Tento sráz ukončuje masiv Hůrky, kde se nachází Hranická propast. Směrem k vrcholu hůrky je jen mělké sedlo, proto byl hrad obehnán široce rozepjatým obloukem valu a příkopu, který zamezoval relativně snadnému přístupu z této části. Nevelké předhradí se nacházelo na jihovýchodu, přičemž tudy vedl přístup na hrad. V současnosti je toto předhradí málo patrné. Přecházelo do širokého valu, ten nejspíš sloužil jako cesta. Na západě se pak tento přístup v ostrém úhlu zalomil a dále se pokračovalo parkánem k bráně. Sám hrad byl nepravidelného oválného půdorysu, který byl ohraničen zalamující se hradbou a ze tří stran byl pak obklopen parkánem. To, že by měl mít hrad věž, není známo a chybí po ní jakékoliv viditelné terénní pozůstatky. Zjištěny byly pozůstatky budov na jihu a pozorovatelny na skále nad údolím. Nejspíše se jedná o typ hradu s plášťovou zdí. Jedinou známou a tedy i první písemnou zmínku máme z roku 1548, ovšem tehdy je hrad připomínán jako pustý. Dle jména hradu, lze usuzovat, že stavitelem byl některý z vladyků původem ze slezské Násilé a ze Zdounek. Jejich rod měl jméno Svrč jako tradiční. Bez důsledného archeologického výzkumu, se toho o hradě příliš říci nedá. Snad mohl vzniknout ve 14. století a jeho zánik lze teoreticky spojit s období kolem roku 1427, kdy husité dobyli Hranice. Schematicky je hrad zachycen na dřevořezu od Jana Willenbergera, který zobrazuje Hranice. V 18. století sloužil jako zdroj stavebního materiálu pro budovu farního kostela v Hranicích.
V současnosti je hrad volně přístupný, ale příliš mnoho na něm není zřetelného, zvláště ve vegetačním období. Kdy opravdu dobře lze rozeznat jen příkop, val a vlastní hradní jádro. Terén je bujně zarosten, avšak lze po částech hradu běžně chodit. Je však nutno dávat si pozor, jelikož některé svahy jsou zde dosti prudké. V areálu hradu se také nacházejí zahloubeniny, ty můžou být pozůstatky nějakých staveb či jejich částí (tedy místností), ale stejně dobře se může jedna i o staré vývraty stromů.


Zdroje:
Plaček, M. 1996: Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku. Praha.
Plaček, M. 2001: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů hrádků a tvrzí. Praha.
Svrčov - Pokus o rekonstrukci podoby hradu
Zdroj:
Informační tabule v Teplicích nad Bečvou

Pokus o rekonstrukci podoby hradu
Zdroj:
Informační tabule v Teplicích nad Bečvou

Svrčov - Dno příkopu

Dno příkopu
Svrčov - Prudké stoupání z příkopu do areálu hradu

Prudké stoupání z příkopu do areálu hradu
Svrčov - Plán hradu ze zjištěnými zbytky zdí
Zdroj:
(Plaček 2001, s. 601, obr. 1168)

Plán hradu ze zjištěnými zbytky zdí Zdroj: (Plaček 2001, s. 601, obr. 1168)
Příloha je viditelná až po registraci/přihlášení

URL : https://www.valka.cz/Svrcov-t182356#533456 Verze : 2
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více