Main Menu
User Menu

Sebastián I.

Král Sebastián I.


- vládl v letech 1557 - 1578
URL : https://www.valka.cz/Sebastian-I-t25219#92421Verze : 0
Narodil se roku 1554 jako vnuk španělského krále Karla V. a syn portugalského infanta Jana, který ovšem zemřel dříve, než se Sebastian narodil. Jeho druhý děd – portugalský král Jan III. zemře o tři roky později, a tak se Sebastian v dětském věku stal jediným dědicem portugalského trůnu.


Chlapec, vychovávaný kněžími, se zabýval četbou rytířských příběhů a byl doslova posedlý uskutečněním křížové výpravy do Svaté země a osvobozením Božího hrobu v Jeruzalémě. Jeho až fanatická zbožnost ho přivedla k myšlence, že je Bohem vyvolený k tomuto úkolu a od útlého mládí se k němu začal připravovat.


V červnu 1578, když mu bylo dvacet čtyři let, vydal se v čele 16 tisíc vojáků a výkvětu tehdejší portugalské šlechty do severní Afriky, kterou chtěl projít až do Palestiny. 4. srpna se jeho vojsko utkalo v bitvě s armádou sultána u marockého Al-Kabíru, kde bylo zcela zničeno. Ti, kteří nezahynuli v bitvě, padli do potupného zajetí a do Portugalska se vrátila jen hrstka rytířů. Sám král v bitvě padl, ale jeho tělo se nikdy nenašlo. To vedlo později ke vzniku kultu, zvaného sebastianismo – víře, že král žije a jednou se vrátí, aby uplatnil svůj nárok na trůn a osvobodil Portugalsko ze španělského područí.
URL : https://www.valka.cz/Sebastian-I-t25219#92580Verze : 0