Main Menu
User Menu

Savannah - Muzeum 8. letecké armády

Mighty Eighth Air Force Museum

Před pár lety se mi podařilo navštívit Muzeum 8.letecké armády v Savannah, stát Georgia v USA. Pro osvěžení paměti, letecké armády dislokované za II.světové války ve Velké Británii.
Muzeum se nachází poblíž sídla Pooler, nicméně nejbližší velká a známější lokace je přístav Savannah. Do muzea se dostanete jakýmkoliv taxíkem z centra města, stačí říct "to muzeum Mighty Eighth" Cesta trvá asi 20 minut a cena cca 15USD. Cestovat lze samozřejmě i vlastním autem, plánek najdete na oficiálních stránkách muzea www.mightyeighth.org


Muzeum se skládá z hlavní budovy, kde je umístěna hlavní část expozice a tzv. Memorial garden za hlavní budovou.
Venku jsou také vystaveny tři letouny - protivníci z Vietnamské války Douglas F-4 C "Phantom" a MiG-17A, v zahradě pak první proudový nosič jaderných pum Boeing B-47 "Stratojet"
V hlavní budově se nachází expozice a také velký a bohatě zásobený obchod, kde lze zakoupit publikace, nášivky, repliky zbraní, odznaky, DVD a videokazety atd. Zvláštní službou je možnost nechat si vyrobit tzv."Dog Tags" na originálním stroji. Je jen na vás, co na vašich "psích známkách" bude. Cena 5USD. V prvním patře potom knihovna (bohužel, tam jsem se nedostal)
Hlavní expozice je rozsáhlá, seřazená chronologicky, kdy začíná událostmi ještě před vznikem jednotky. Krátce se věnuje příčinám vypuknutí II.světové války, další části se zabývají Bitvou o Británii, malá výstava je věnována také útoku na Pearl Harbor s originálním fragmentem nástavby z USS Arizona. Pak už se trasa věnuje vzniku jednotky, jejím dislokacím a úkolům, které za II.světové války plnila. Ke konci trasy je také část, věnovaná poválečné historii 8.letecké armády. Součástí vnitřních expozic jsou originály německého proudového letounu Me-163 "Comet" a cvičného dvouplošníku Boeing-Stearman PT-17. Pod stropem jsou zavěšeny modely Me-109 a P-51 "Mustang" ve 2/3 velikosti a také několik modelů B-17 "Flying Fortress" a B-24 "Liberator" již ve značném zmenšení. Na trase je i několik miniaturních promítacích sálů s autentickými filmy, promítanými stále dokola. Je zde i kopie místnosti pro předletové briefingy posádek.


Těžko se mohu rozepisovat podrobně o všech expozicích, namátkou mohu vzpomenout část věnovanou slavnému letounu "Memphis Belle", dále část věnovaná válečným zajatcům, originální hřbetní střelecká věž z B-24 "Liberator" a další artefakty, součásti výzbroje i výstroje posádek a letounů, fotografie, diorámata atd.


K hlavní budově přiléhá Memorial Garden, zahrada protkaná cestičkami, kde se nachází několik desítek pomníčků a tzv. Memorial wall s pamětními deskami. Pomníčky i desky jsou věnovány jednotlivým členům posádek, celým posádkám nebo i leteckým jednotkám v rámci armády. Na jejich památku je zde umístili členové rodin nebo přátelé. Součástí je i "Chapel of Fallen Eagles", kaple zasvěcená padlým příslušníkům 8.letecké armády.
Prohlídka muzea byla rozhodně zajímavá za vstupné 10USD bezpochyby stojí. K nejlepším chvílím rozhodně patřila možnost popovídat si s veterány 8.letecké armády, kteří tam pracují v rámci dobrovolnického programu jako živá součást expozice. A kdo má pár dolarů navíc, v místním obchůdku najde spostu příležitostí je utratit.


Pokud někdo bude mít možnost navštívit historií nasáklé město Savannah, rozhodně by si neměl toto muzeum nechat ujít, zvlášť, jestli je fanouškem letectví, potažmo II.světové války.
Savannah - Muzeum 8. letecké armády - Hlavní budova - vstup

Hlavní budova - vstup
URL : https://www.valka.cz/Savannah-Muzeum-8-letecke-armady-t70500#248438Verze : 0
První proudový nosič jaderných bomb Boeing B-47 "Stratojet"
URL : https://www.valka.cz/Savannah-Muzeum-8-letecke-armady-t70500#248439Verze : 0
další fotky
URL : https://www.valka.cz/Savannah-Muzeum-8-letecke-armady-t70500#248440Verze : 0
pár dalších fotek
URL : https://www.valka.cz/Savannah-Muzeum-8-letecke-armady-t70500#248442Verze : 0
další fotky
URL : https://www.valka.cz/Savannah-Muzeum-8-letecke-armady-t70500#248443Verze : 0
další fotky
URL : https://www.valka.cz/Savannah-Muzeum-8-letecke-armady-t70500#248444Verze : 0