Řádové dekorace vítěze z bitvy u Lipska

Řádové dekorace vítěze z bitvy u Lipska.



Václav Měřička


Ne po každé a významné osobnosti, která za svého života byla dekorována význačnými řády, se tyto řády zachovaly. V případě maršálka Karla Filipa knížete Schwarzenberka se naštěstí jeho osobní řády zachovaly ve význačném depozitu na zámku Orlík a jsou v držení rodiny senátora knížete Karla Schwarzenberka.


Václav Měřička s využitím časopisu HYLLOS, a to konkretně v čísle 23 ze dne 2. prosince 1820 v článku „Worlík“ (Orlík), tuto záležitost popisuje následovně:


„KAREL FILIP, kníže SCHWARZENBERG„


Zemský hrabě Kleggau, hrabě sulcký, vévoda krumlovský, pán na panství orlickém, zvíkovském a sedlckém, Jeho rakouského císařského a královského Apoštolského Veličenstva skutečný tajný rada, komoří, státní a konferenční ministr, předseda Dvorní válečné rady, generál-polní maršálek, majitel druhého hulánského pluku:


Rytíř Zlatého rouna (3)
- nositel Velkokříže Vojenského řádu Marie Terezie (4)
- nositel Velkokříže královského uherského řádu sv. Štěpána (5)
- nositel Zlatého Vojenského Čestného kříže (6)
- rytíř ruského řádu sv. Ondřeje (7)
- nositel řádu sv. Jiří I. třídy (8)
- nositel řádu sv. Alexandra Něvského (9)
- nositel řádu sv. Anny I. třídy (10)
- rytíř královského řádu sv. Ducha (11)
- nositel velkokříže Čestné legie (12)
- nositel královského velkobritského řádu Lázeňského (15)
- rytíř královského dánského řádu Sloního (14)
- nositel velkokříže královského švédského řádu Mečového ( 15 )
- rytíř královského sardinského řádu Zvěstování ( 16 )
- nositel velkokříže královského sicilského řádu sv. Ferdinanda a zásluh ( 17 )
- rytíř královského pruského řádu Černé orlice ( 18 )
- nositel bavorského řádu sv. Huberta ( 20 )
- nositel velkokříže Vojenského řádu Maxe Josefa ) 21 )
- rytíř královského saského řádu Routové koruny ( 22 )
- nositel velkokříže královského nizozemského Vilemova řádu ( 23 )
- nositel velkokříže královského hannoverského řádu Velfského ( 24 )
- rytíř velkovévodského bádenského řádu Věrnosti .


Narozen 15.dubna 1771, zemřel v Lipsku 15. října 1820.


Potud článek, který uvádí všechny dekorace, které za života slavný voják vlastnil a z tohoto seznamu si můžeme učinit jasnou představu o tom, že maršál získal v době napoleonské, jako vrchní velitel armády bojující v letech 1813 – 1814 proti Napoleonovi, všechny největší, nejvznešenější evropské řády.


I když se nezachovalo vše, některé řády jsou neúplné, jiné vrácené řádové kapitule je tento soubor nejvzácnější nejen česká, ale i evropská faleristická památka, deponovaná na zámku Orlík!


Obrázky dekorací maršála Schwarzenberga, které jsou uloženy ve Vídeňském muzeu. Poděkování za spolupráci Dr. Romanu Jedličkovi!
URL : https://www.valka.cz/Radove-dekorace-viteze-z-bitvy-u-Lipska-t88318#327666 Verze : 0
Řády maršála : poznámky


Soupis, který zpracoval pan Měřička na základě článku časopisu Hyllos obsahuje neskonalé nádherné řádové dekorace. V této části se k některým řádům vrátíme a upřesníme vše co se zachovalo a vše co je sice neúplné, ale i v tomto stavu naprosto dokonalé.


Řád zlatého rouna:
Maršálův klenot řádu Zlatého rouna se zachoval i s původní vybledlou stuhou. Odznak odpovídá dobovému kusu dané doby. Kníže řád obdržel v pořadí jako 874 rytíř řádu, dne 2. ledna 1809 (Le 2 Janvier 1809 – 874 Charles Prince de Schwarzenberg).


Pořadové číslo 4
Na zámku Orlíku je v depozitu uchován Rytířský kříž řádu Marie Terezie na původní průvlečné stuze, dále je zde uložená miniatura řádu. Tímto křížem byl maršál dekorován jako plukovník Zeschwitských kyrysníků v dubnu 1794. Udělení je potvrzeno v třicáté třetí řádové promoci dne 25. května 1794 jako vyznamenání za jezdeckou akci u Cateau Cambrésis.
Velkokříž se nezachoval, ale jsou zde deponované dvě řádové hvězdy. Jde o velkou dracounovou hvězdu a menší hvězdu kovovou. Jsou to vynikající unikáty neboť v celé historii Vojenského řádu Marie Terezie došli jen v 69 případech k udělení velkokříže a původní originální hvězdy jsou zachovány jen ve velmi malém počtu. Dracounová hvězda z Orlíku je značně veliká a snad, údajně, je to hvězda, kterou maršál získal přímo na bojišti u Lipska, dne 19. října 1813, z rukou císaře Františka I.
Velkostuha s klenotem řádu se nachází ve Vojenském muzeu (Arsenál) ve Vídni. Pro zájemce, ANO je tam stále a je možno ji vidět. (viz obrázek č. l)


Pořadové číslo 5
Tento velkokříž se zachoval. Kníže získal velkokříž v roce 1810 jako rakouský velvyslanec v Paříži. Velkostuha je lehce vybledlá, ale dekorace se řadí mezi nejlépe zachované v celém tomto souboru. Řádová hvězda je poměrně velká, kovová a je tvořena střídavě plochými a penízkovými paprsky.


Pořadové číslo 6
V depozitu na Orlíku se zachoval pouze Dělový kříž a jeho miniaturka. Kříž má původní stuhu, ale osobní křížek knížete není na není na hraně jmenovaný. Uvedený Zlatý Vojenský čestný kříž – správně označený jako Velký Armádní kříž z let 1813 -1814, je v současné době uložen ve Vojensko-historickém muzeu v Arsenále. (viz obrázek, který jsem osobně pro potřebu článku pořídil).


Pořadové číslo 7
Řádový klenot ruského řádu sv. Ondřeje Prvořečeného je velmi dobře uchován, a to včetně stuhy.


Pořadové číslo 8
Odznak 1. třídy ruského vojenského řádu sv. Jiří se zachoval jen ve velkostuze, tedy bez řádového kříže, ale je zachována řádová hvězda.


Pořadové číslo 9
Ruský řád sv. Alexandra Něvského se zachoval na Orlíku opět jen ve hvězdě, která je tvořena plochými paprsky. Řádový klenot (kříž) se nezachoval.


Pořadové číslo 10
Řádová dekorace ruského řádu sv. Anny se nedochovala.


Pořadové číslo 11
Řádový klenot rytíře francouzského královského řádu sv. Ducha je proveden ve zlatě, je naprosto intaktní. Jde o ojedinělý exemplář tohoto bourbonského rytířského řádu, který pochází z doby restaurace Bourbonů po roce 1815. (V letech 1815-1830 bylo uděleno jen třicet exemplářů.)


Pořadové číslo 12
Kníže Schwarzenberg byl dekorován císařem Napoleonem velkokřížem řádu Čestné legie. Tento řád se na Orlíku zachoval jen ve vybledlé červené velkostuze, ale s nádhernou kovovou hvězdou.
Po Napoleonově porážce a pádu, nahradil francouzský král Ludvík XVIII velkokříž napoleonského řádu novou variantou z doby restaurace Bourbonů. Tento exemplář se zachoval v naprosto dokonalém stavu. (Velkostuha, řádový klenot a dracounová hvězda). Dále se zachoval i důstojnický odznak řádu z období restaurace 1814.


Pořadové číslo 13
Britský lázeňský řád se zachoval v depozitu jednak krásnou karmazinově červenou velkostuhou a kovovou hvězdou velkokříže. Hvězda se typově řadí k nejstarším, neboť řád, jako vojenský byl reorganizován v roce 1815 a maršál byl jedním z prvních zahraničních nositelů tohoto britského řádu.


Pořadové číslo 14
Sloní řád je na Orlíku reprezentován jen dracounovou hvězdou, neboť řádový klenot tohoto řádu je po smrti majitele nutno vrátit řádové kapitule, mimo řádové hvězdy. Další kovová hvězda by měla být v depozitu náchodského zámku.


Pořadové číslo 15
Švédský řád Mečový se na Orlíku zachoval jen v odznaku tvořeného stříbrným mečem, který se našíval na kabát(stejnokroj).


Pořadové číslo 16
Sardinský (Savojský) řád Zvěstování (Annunziata) se na Orlíku zachoval v plné nádheře odznaku zavěšeného na zlaté kolaně a s tím i v krásné a poměrně velké dracounové hvězdě. Oba exempláře, patří k nejvzácnějším.


Pořadové číslo 17
Odznak velkokříže sicilského královského řádu sv. Ferdinanda a zásluh se na Orlíku zachoval jak ve velkostuze, tak i v odznaku a dracounové hvězdě.


Pořadové číslo 18
Slavný pruský královský řád Černé orlice se zachoval pouze jako oranžová velkostuha s kovovou hvězdou.


Pořadové číslo 19
Pruský královský řád Červené orlice I. třídy se nedochoval.


Pořadové číslo 20
Bavorský královský řád sv.Huberta se zachoval pouze ve skvělé řádové hvězdě.


Pořadové číslo 21
Vojenský bavorský řád Maxe Josefa je zavěšen na poměrně široké náhrdelní stuze. Je zachována i nádherná řádová hvězda. Jde opět o mimořádný exemplář tohoto řádu.


Pořadové číslo 22
Saský královský řád Routové koruny se zachoval v kompletu.


Pořadové číslo 23
Nizozemský královský Vojenský řád Vilémův se nedochoval.


Pořadové číslo 24
Královský hannoverský řád Velfský (Guelphen – Orden) se zachoval pouze v dracounové hvězdě velkokříže s meči.


Poznámka :
Tento ucelený soupis je věnován památce a historii rodu Schwarzenbergů.
URL : https://www.valka.cz/Radove-dekorace-viteze-z-bitvy-u-Lipska-t88318#327667 Verze : 0
S laskavým svolením senátora Karla Schwarzenberka se můžeme podívat na některé z uvedených řádových dekorací.


Řády jsou uloženy na zámku Orlík. Fotografie a svolení k publikování bylo povoleno www.valka.cz, další šíření povoleno není!!!!


Osobní poděkování Mgr. Lucii Weitzová, asistence pana senátora.
URL : https://www.valka.cz/Radove-dekorace-viteze-z-bitvy-u-Lipska-t88318#327668 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více