Main Menu
User Menu

Prozatímní vlády 1917

15.3.1917


Ruský car Mikuláš II. jmenoval novým ministerským předsedou liberálního knížete Georgije Jevgenjeviče Lvova (2.11.1861 – 7.3.1925 Francie) a téhož dne abdikoval ve prospěch svého bratra, velkoknížete Michaila Alexandroviče (22.11.1878 – 12.6.1918 zavražděn). Ten však již neviděl žádnou možnost obnovit v zemi pořádek, a zřekl se proto trůnu. Výkonný výbor dumy byl následně reorganizován v Prozatímní vládu, v jejímž čele stál kníže Georgij Jevgenjevič Lvov, který byl zároveň i ministrem vnitra a kultu. Ještě 16. března vydali předseda dumy Michail Rodzjanko a ministerský předseda Georgij Lvov program Prozatímní vlády, jímž amnestovali všechny politické delikty a nařídili svobodu tisku, shromažďování a zrušení stavovských omezení. Vrchním velitelem ruských armád se stal velkokníže Nikolaj Nikolajevič, kterého 24.3. nahradil gen. Michail Vasiljevič Alexejev (15.11.1857 – 8.10.1918 zavražděn bolševiky), 4.5. gen. Alexej Brusilov a 1.8. gen. Lavrentij Kornilov (30.8.1870 – 13.4.1918 zavražděn bolševiky). Dalšími členy vlády byli:


ministr zahraničních věcí: Pavel Nikolajevič Miljukov (15.1.1859 – 31.3.1943)


ministr spravedlnosti Alexander Fjodorovič Kerenskij (22.4.1881 – 11.6.1970 USA)


ministr dopravy, komunikací, pošt a telegrafů Nikolaj Vissarionovič Nekrasov (1879 – 1940)


ministr národní osvěty Alexander Apollonovič Manuilov (22.3.1861 – 20.7.1929)


ministr vojenství a námořnictví Alexander Ivanovič Gučkov (1862 – 1936 Německo)


ministr zemědělství Andrej Ivanovič Šingarev (1869 – 1918 zavražděn)


ministr financí Michail Ivanovič Teresčenko (1886 – 1956 Francie)


ministr obchodu a průmyslu Alexander Ivanovič Konovalov (1875 - 1948)


ministr státní kontroly Ivan Vasiljevič Godnev (1856)


vrchní prokuror Svatého Synodu Vladimír K. Lvov (1872 – 1935)



18.5.1917


V Rusku byla jmenována druhá prozatímní vláda ve složení:


předseda vlády a ministr vnitra a kultu Georgij Jevgenjevič Lvov


ministr války a námořnictví Alexander Fjodorovič Kerenskij


ministr spravedlnosti Pavel Nikolajevič Pereverzev


ministr zahraničních věcí Michail Ivanovič Teresčenko


ministr dopravy a komunikací Nikolaj Vissarionovič Nekrasov


ministr obchodu a průmyslu Alexander Ivanovič Konovalov, od 2.6.1917 Vasil Stepanov


ministr národní osvěty Alexander Apollonovič Manuilov


ministr financí Andrej Ivanovič Šingarev


ministr zemědělství Viktor Michailovič Černov (1876 – 1952)


ministr pošt a telegrafů Iraklij Georgjevič Cereteli (1882 – 1959)


ministr zásobování Alexej Vasiljevič Pešechonov


ministr státní sociální péče kníže Dmitrij J. Šachovskij


ministr práce Matvej Ivanovič Skobelev (1885 – 1937)


ministr státní kontroly Ivan Vasiljevič Godnev


vrchní prokuror Svatého Synodu Vladimír K. Lvov



21.7.1917


V Rusku byla jmenována třetí prozatímní vláda ve složení:


premiér Alexander Fjodorovič Kerenskij


ministr financí A. G. Chruščev, od 7.8. Nikolaj Vissarionovič Nekrasov


ministr vojenství a námořnictva Alexander Fjodorovič Kerenskij, od 1.8. Boris Viktorovič Savinkov


ministr vnitra Iraklij Georgjevič Cereteli, od 7.8. Nikolaj Dmitrijevič Avksentev (1878 – 1943)


ministr zahraničních věcí Michail Ivanovič Teresčenko


ministr obchodu a průmyslu Sergej N. Prokopovitš, od 1.8. P. A. Palšinskij


ministr zemědělství Viktor Michailovič Černov


ministr práce Matvej Ivanovič Skobelev


ministr zásobování Alexej Vasiljevič Pešechonov


ministr pošt a telegrafů Alexej Nikitin


ministr osvěty Sergej Fjodorovič von Oldenburg


ministr spravedlnosti Ivan Jefremov, od 6.8. Alexander Sergejevič Zarudnyj


ministr státní sociální péče A. A. Baryšnikov, od 7.8. Ivan Jefremov


ministr komunikací G. S. Tachtamyšev, od 9.8. P. P. Jurenev


ministr státní kontroly Ivan Godnev, od 7.8. Fedor Fjodorovič Kokoškin


vrchní prokuror Svatého Synodu Anton Vladimirovič Kartašev



14.9.1917

Alexandr Kerenskij vyhlásil v Rusku republiku a stal se vrchním velitelem armády. Téhož dne se vlády ujalo sedmičlenné direktorium ve složení:


premiér a vrchní velitel ruských vojsk Alexander Fjodorovič Kerenskij


ministr zahraničních věcí Michail Ivanovič Teresčenko


ministr vnitra, pošt a telegrafů Alexej Nikitin


ministr války gen. Alexander M. Verchovskij


ministr námořnictví adm. Dmitrij Nikolajevič Verderevskij


ministr financí Michail Bernackij


ministr osvěty Sergej Salazkin



Dalšími členy vlády byli:


ministr zemědělství Panteleimon Vichljaev


ministr komunikací Alexander Vasiljevič Liverovskij


ministr zásobování B. Selheim, od 27.9. Sergej Prokopovitš


ministr spravedlnosti A. A. Demjanov


ministr práce Kuzma Antonovič Gvozdev


ministr státní sociální péče Ivan Jefremov


vrchní prokuror Svatého Synodu Anton Vladimirovič Kartašev



8.10.1917


V Rusku byla jmenována poslední prozatímní vláda ze zástupců eserů, nezávislých socialistů a nestraníků ve složení:


premiér Alexander Fjodorovič Kerenskij


ministr vnitra, pošt a telegrafů Alexej Nikitin


ministr spravedlnosti Pavel Maljantov


ministr zásobování Sergej N. Prokopovitš


ministr zemědělství Panteleimon Vichljaev, od 16.10. Semen Maslov


ministr práce Kuzma Antonovič Gvozdev


ministr zahraničních věcí Michail Ivanovič Teresčenko


ministr obchodu a průmyslu Alexander Ivanovič Konovalov


ministr financí Michail Bernackij


ministr osvěty Sergej Salazkin


ministr státní kontroly S. A. Smirnov


ministr veřejné sociální péče Nikolaj Michailovič Kiškin


ministr komunikací Alexander Vasiljevič Liverovskij


ministr války gen. Alexander M. Verchovskij, od 2.11. Alexej Manikovskij


vrchní prokuror Svatého Synodu Anton Vladimirovič Kartašev
URL : https://www.valka.cz/Prozatimni-vlady-1917-t40581#155985Verze : 0