Main Menu
User Menu

Nakpadon

obrněný transportér - pásový

NAKPADONTakticko-Technická Data


Posádka
- 2 (řidič, velitel) + 10 vojáků výsadku


Výzbroj
- 4x FN MAG (M240) ráže 7,62 mm


Vezená zásoba munice
- 5000 ks ráže 7,62 mm


Rozměry
- délka : ???? mm
- šířka : ???? mm
- výška : ???? mm
- světlá výška : ??? mm


Hmotnost
- 47-55 t


Pohon
- pohonná jednotka : Teledyne-Continental AVDS 1790-6A
- výkon : 900 ks (671 kW)


Převodovka
- Allison (typ - ?????)NagmaSho't poskytoval Izraelským ozbrojeným silám (IDF) znamenité služby. Následně Izraelci uvedli vylepšenou úpravu tanku Centurion s podobnou konfigurací. Tyto stroje jsou známé jako Nagmachon a Nakpadon. Některé byly nově přestavěny, většinou se však jednalo o předělaná existující vozidla NagmaSho't. Nagmachon vstoupil do služby na konci 80. let a Nakpadon na počátku let 90.


Popis
Nakpadon využívá směsici pasivního pancéřování a druhé generace reaktivního (dynamického) pancéře. Moduly pasivního pancéřování zaujímají důležitou část ochranné soupravy, která tvořila základ transportérů na bázi tanku Centurion. Jako Nagmachon, má Nakpadon připojený reaktivní pancíř ke svým robustním zvlněným bokům. Boky jsou dokonce silnější než na vozidle Nagmachon. Jako v případě transportéru Nagmachon, poslední pár bočního pancéřování je navržen k uzamčení ve vztyčené pozici. Nakpadon ve srovnání s ranou produkcí přestavěných tanků Centurion, má kvalitnější přední a boční ochranu. Navíc je připevněn pancéř (belly armour) jako ochrana proti minám.


Výzbroj
Nakpadon může vézt 10 vojáků výsadku a je vybaveno čtyřmi kulomety FN MAG (M240) ráže 7,62 mm a granátometem.


Pohyblivost
Obě vozidla, Nagmachon a Nakpadon, jsou poznamenány nadměrnou vahou. I zde je vynikající úroveň ochrany vykoupena velmi vysokou hmotností, až 55 t. K pohonu proto neslouží osvědčený motor ADVS-1790-2AC o výkonu 750 ks, který byl pouzit u výše zmíněných předchůdců - vozidel NagmaSho't a Nagmachon, ale výkonějším motorem AVDS 1790-6A, kterým je poháněn rovněž tank Merkava Mk.1, o výkonu 900 ks.
Stávající odpružení vozidla je hybridní, založené častečně na zavěšení z tanku Centurion (pojezdové ústrojí je na každé straně vozidla tvořeno třemi páry pojezdových kol - "tzv. blokové zavěšení korby". Každé je odpruženo sadou koncentrických horizontálních pružin s tlumiči) a také začleňující hydraulické pérování.Informace, jakož i níže uvedené obrázky byly (jsou) čerpány z internetových stránek - https://www.israeli-weapons.com/ ; https://www.imi-israel.com/ ; https://www.clubi.ie/exalted/centurio.htm ; https://www.wikipedia.org/ a také z měsíční periodiky ATM (Armádní Technický Magazín)
URL : https://www.valka.cz/Nakpadon-t47289#184809Verze : 0
MOD
Vozidla Nakpadon
Nakpadon -


Nakpadon -


Nakpadon -


URL : https://www.valka.cz/Nakpadon-t47289#184810Verze : 0
MOD