Main Menu
User Menu

Moskevský vojenský okruh [1918-1992]

Moscow Military District

Moskovský vojenský okruh

Московский военный округ (МВО)

     
Název:
Name:
Moskevský vojenský okruh
Originální název:
Original Name:
Московский военный округ
Datum vzniku:
Raised/Formed:
31.03.1918
Předchůdce:
Predecessor:
Moskevský vojenský okruh
Datum zániku:
Disbanded:
07.05.1992
Nástupce:
Successor:
Moskevský vojenský okruh
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
20.07.1934-25.02.1946 Lidový komisariát obrany
25.02.1946-15.03.1946 Lidový komisariát ozbrojených sil
15.03.1946-25.02.1950 Ministerstvo ozbrojených sil
25.02.1950-15.03.1953 Ministerstvo vojenství
15.03.1953-20.03.1992 Ministerstvo obrany
20.03.1992-07.05.1992 Hlavní velitelství Společných ozbrojených sil Společenstva nezávislých států
Dislokace:
Deployed:
31.03.1918-07.05.1992 Moskva, ? /

Velitel:
Commander:
31.03.1918-DD.02.1919 Muralov, Nikolaj Ivanovič ( )
DD.03.1919-DD.06.1919 Nacarenus, Sergej Petrovič ( )
DD.06.1919-DD.12.1920 Burdukov, Alexandr Alexandrovič ( )
18.12.1920-28.02.1921 Petriajev, Pavel Alexandrovič ( )
DD.03.1921-DD.04.1924 Muralov, Nikolaj Ivanovič ( )
11.04.1924-DD.11.1925 Vorošilov, Kliment Jefremovič ( )
13.11.1925-05.05.1927 Bazilevič, Georgij Dmitrievič ( )
DD.05.1927-DD.01.1928 Šapošnikov, Boris Michajlovič ( )
DD.01.1928-DD.11.1928 Kujbyšev, Nikolaj Vladimirovič ( )
DD.11.1928-DD.11.1929 Uborevič, Jeronim Petrovič ( )
DD.11.1929-DD.09.1935 Kork, Avgust Ivanovič ( )
DD.10.1935-20.11.1935 Gorbačov, Boris Sergejevič1) ( )
20.11.1935-DD.06.1936 Gorbačov, Boris Sergejevič1) (Komandir korpusa / Командир корпуса)
DD.06.1936-DD.06.1937 Belov, Ivan Panfilovič (Komandir armii pěrvovo ranga / Командир армии 1-ого ранга)
DD.06.1937-DD.08.1940 Buďonnyj, Semjon Michajlovič (Maršal sovětskovo sojuza / Маршал Советского Союза)
15.08.1940-25.06.1941 Ťulenev, Ivan Vladimirovič (Geněral armii / Генерал армии)
30.06.1941-22.01.1942 Artěmjev, Pavel Artěmjevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
22.01.1942-DD.06.1947 Artěmjev, Pavel Artěmjevič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
DD.06.1947-DD.05.1949 Mereckov, Kirill Afanas (Maršal roda vojsk / Маршал рода войск)
DD.05.1949-DD.06.1953 Artěmjev, Pavel Artěmjevič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
DD.06.1953-03.08.1953 Moskalenko, Kirill Semjonovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
03.08.1953-11.03.1955 Moskalenko, Kirill Semjonovič (Geněral armii / Генерал армии)
11.03.1955-DD.10.1960 Moskalenko, Kirill Semjonovič (Maršal sovětskovo sojuza / Маршал Советского Союза)
DD.10.1960-DD.04.1962 Krylov, Nikolaj Ivanovič (Geněral armii / Генерал армии)
DD.04.1962-DD.03.1963 Krylov, Nikolaj Ivanovič (Maršal sovětskovo sojuza / Маршал Советского Союза)
DD.03.1963-DD.06.1968 Beloborodov, Afanasij Pavlenťjevič (Geněral armii / Генерал армии)
DD.06.1968-DD.07.1972 Ivanovskij, Jevgenij Filippovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
DD.07.1972-28.10.1977 Govorov, Vladimir Leonidovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
28.10.1977-DD.11.1980 Govorov, Vladimir Leonidovič (Geněral armii / Генерал армии)
DD.11.1980-02.11.1981 Lušev, Pjotr Georgijevič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
02.11.1981-DD.07.1985 Lušev, Pjotr Georgijevič (Geněral armii / Генерал армии)
DD.07.1985-16.02.1988 Archipov, Vladimir Michajlovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
16.02.1988-DD.05.1988 Archipov, Vladimir Michajlovič (Geněral armii / Генерал армии)
DD.05.1988-DD.01.1989 Kočetov, Konstantin Alexejevič (Geněral armii / Генерал армии)
DD.02.1989-DD.08.1991 Kalinin, Nikolaj Vasilievič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
DD.08.1991-24.10.1991 Toporov, Vladimir Michajlovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
24.10.1991-07.05.1992 Toporov, Vladimir Michajlovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
31.03.1918-DD.04.1918 Burdukov, Alexandr Alexandrovič ( )
DD.04.1918-DD.09.1918 Grišinskij, Alexej Samojlovič ( )
DD.09.1918-DD.05.1919 Kadošnikov, Andrej Fjodorovič ( )
DD.05.1919-DD.12.1919 Novikov, V.V. ( )
01.12.1919-DD.01.1921 Bogolepov, Vasilij Ivanovič ( )
DD.01.1921-DD.03.1921 Šiškin, V.I. ( )
04.03.1921-DD.04.1924 Alafuzo, Michail Ivanovič ( )
DD.04.1924-DD.10.1928 Peremytov, Alexej Makarovič ( )
DD.10.1928-DD.02.1931 Šilovskij, Jevgenij Alexandrovič ( )
DD.02.1931-DD.05.1932 Mereckov, Kirill Afanasjevič ( )
DD.05.1932-DD.05.1933 Vencov-Kranc, Semjon Ivanovič ( )
DD.05.1933-DD.03.1935 Voľpe, Abram Mironovič ( )
DD.03.1935-20.11.1935 Stepanov, Vasilij Andrejevič ( )
20.11.1935-DD.05.1936 Stepanov, Vasilij Andrejevič (Komandir divizii / Командир дивизии)
DD.05.1936-DD.06.1937 Peremytov, Alexej Makarovič (Komandir divizii / Командир дивизии)
DD.06.1937-DD.04.1938 Antonov, Alexej Innokentievič (Komandir brigady / Командир бригады)
DD.04.1938-31.12.1939 Sokolovskij, Vasilij Danilovič (Komandir divizii / Командир дивизии)
31.12.1939-06.04.1940 Sokolovskij, Vasilij Danilovič (Komandir korpusa / Командир корпуса)
06.04.1940-DD.02.1941 Sokolovskij, Vasilij Danilovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
DD.02.1941-20.06.1941 Šišenin, Gavriil Danilovič (Geněral-major / Генерал-майор)
DD.06.1941-28.10.1941 Belov, Ivan Sergejevič (Komandir brigady / Командир бригады)
28.10.1941-DD.03.1944 Belov, Ivan Sergejevič (Geněral-major / Генерал-майор)
DD.04.1944-DD.07.1947 Charitonov, Andrej Alexandrovič (Geněral-major / Генерал-майор)
DD.07.1947-DD.07.1953 Sandalov, Leonid Michajlovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
DD.07.1953-DD.03.1956 Ivanov, Semjon Pavlovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
DD.03.1956-21.01.1960 Baskakov, Vladimir Nikolajevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
DD.01.1960-DD.04.1964 Sokolov, Sergej Leonidovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
DD.04.1964-DD.07.1964 Sokolov, Sergej Leonidovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
DD.07.1964-DD.08.1968 Dementiev, Alexej Alexejevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
DD.08.1968-DD.12.1972 Golovnin, Michail Iljič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
DD.02.1973-DD.01.1977 Rykalov, Fjodor Ivanovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
DD.01.1977-30.04.1982 Bezotosov, Alexej Iljič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
30.04.1982-DD.12.1982 Bezotosov, Alexej Iljič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
DD.12.1982-DD.08.1984 Skokov, Viktor Vasilievič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
DD.08.1984-DD.12.1986 Šatalin, Jurij Vasilievič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
DD.01.1987-07.05.1987 Fursin, Valerij Ivanovič (Geněral-major / Генерал-майор)
07.05.1987-DD.03.1988 Fursin, Valerij Ivanovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
DD.05.1988-DD.05.1990 Kuznecov, Leontij Vasilievič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
DD.05.1990-07.05.1992 Zolotov, Leonid Sergejevič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
DD.06.1922-08.03.1923 2. armádní sbor
DD.07.1922-DD.03.1923 3. armádní sbor
08.03.1923-DD.MM.1936 2. střelecký sbor
08.03.1923-DD.09.1939 3. střelecký sbor
DD.11.1923-28.07.1938 10. střelecký sbor
16.09.1924-15.11.1926 2. samostatná stíhací peruť
15.11.1926-21.06.1941 Letectvo Moskevského vojenského okruhu
01.02.1927-22.04.1938 Moskevská proletářská střelecká divize
DD.MM.1934-05.04.1938 5. mechanizovaný sbor
DD.MM.1935-DD.MM.RRRR 52. střelecká divize
05.04.1938-15.05.1938 15. tankový sbor
22.04.1938-19.08.1939 1. střelecká divize
19.08.1939-15.09.1939 21. střelecký sbor
19.08.1939-DD.06.1940 57. střelecký sbor
09.06.1940-30.06.1941 166. rezervní letecký pluk
30.06.1940-26.06.1941 7. mechanizovaný sbor
01.09.1940-DD.MM.RRRR 23. smíšená letecká divize
14.03.1941-DD.06.1941 20. střelecký sbor
14.03.1941-25.06.1941 21. mechanizovaný sbor
14.03.1941-23.04.1941 224. střelecká divize
14.03.1941-23.04.1941 231. střelecká divize
14.03.1941-21.06.1941 41. střelecký sbor
14.03.1941-DD.06.1941 69. střelecký sbor
21.06.1941-01.07.1941 41. střelecký sbor
29.06.1941-15.07.1941 249. střelecká divize
02.07.1941-30.07.1941 8. domobranecká střelecká divize Krasnopresněnské oblasti
05.07.1941-DD.MM.RRRR 1. záložní stíhací letecký pluk
05.07.1941-DD.MM.RRRR 2. záložní stíhací letecký pluk
13.07.1941-30.07.1941 32. armáda
30.07.1941-07.08.1941 49. armáda
01.10.1941-31.10.1941 25. tanková brigáda
09.10.1941-22.10.1941 26. armáda
25.10.1941-30.10.1941 5. zákopnická brigáda
28.10.1941-14.11.1941 Divize moskevských dělníků
DD.10.1941-DD.02.1942 3. zákopnická armáda
02.11.1941-30.11.1941 31. tanková brigáda
14.11.1941-02.12.1941 3. moskevská komunistická střelecká divize
08.12.1941-09.12.1941 24. armáda
18.12.1941-DD.12.1942 16. střelecká divize
DD.12.1941-DD.MM.1942 1. výsadkový sbor
04.01.1942-30.03.1942 16. jezdecký sbor
01.02.1942-31.05.1942 25. tanková brigáda
01.02.1942-11.05.1942 95. tanková brigáda
01.03.1942-31.05.1945 31. tanková brigáda
01.03.1942-DD.07.1942 5. výsadkový sbor
01.03.1942-DD.MM.RRRR 523. stíhací letecký pluk
03.03.1942-DD.05.1942 100. tanková brigáda
31.03.1942-21.04.1942 1. tankový sbor
10.04.1942-30.05.1942 162. opevněný prostor
19.04.1942-15.05.1942 10. tankový sbor
21.04.1942-DD.05.1942 9. tankový sbor
25.04.1942-12.05.1942 260. střelecká divize
01.05.1942-01.06.1942 112. střelecká divize
01.05.1942-01.06.1942 232. střelecká divize
01.05.1942-31.05.1942 8. motostřelecká brigáda
03.06.1942-09.08.1942 27. tankový sbor
23.06.1942-11.07.1942 25. tankový sbor
23.06.1942-10.08.1942 26. tankový sbor
02.08.1942-13.08.1942 38. gardová střelecká divize
12.09.1942-30.10.1942 5. mechanizovaný sbor
14.09.1942-31.10.1942 8. motostřelecká brigáda
DD.09.1942-DD.11.1942 10. tankový sbor
DD.09.1942-DD.10.1942 6. střelecký sbor
01.10.1942-28.02.1942 53. motostřelecká brigáda
26.11.1942-08.12.1942 6. mechanizovaný sbor
01.01.1943-28.02.1943 25. tanková brigáda
01.01.1943-28.02.1943 31. tanková brigáda
01.01.1943-28.02.1943 32. tanková brigáda
22.02.1943-10.03.1943 29. tankový sbor
01.03.1943-31.03.1943 24. střelecký sbor
12.03.1943-DD.05.1943 4. střelecká divize
28.04.1943-DD.05.1943 18. gardový střelecký sbor
DD.04.1943-DD.05.1943 12. tankový sbor
DD.04.1943-DD.05.1943 15. tankový sbor
DD.04.1943-16.04.1943 63. střelecká divize
02.06.1943-25.06.1943 30. tankový sbor
10.06.1943-DD.MM.RRRR 1. instrukční ženijní brigáda
28.06.1943-20.07.1943 6. gardový mechanizovaný sbor
01.08.1943-01.10.1943 7. mechanizovaný sbor
01.08.1943-02.11.1943 8. mechanizovaný sbor
01.08.1943-13.09.1943 9. mechanizovaný sbor
DD.08.1943-20.10.1943 1. gardový tankový sbor
DD.08.1943-DD.09.1943 16. střelecká divize
DD.08.1943-DD.10.1943 5. tankový sbor
19.01.1944-DD.06.1944 37. gardový střelecký sbor
25.01.1944-DD.MM.1944 124. střelecký sbor
DD.06.1944-DD.07.1944 19. tankový sbor
DD.07.1944-DD.08.1944 10. tankový sbor
DD.11.1944-DD.MM.RRRR Ženijně-stavební brigáda pro rekonstrukci Frunzenské teplárny
21.02.1945-DD.05.1945 92. samostatná sanitní letka
DD.06.1945-09.07.1945 2. gardová armáda
09.07.1945-28.05.1949 1. gardový střelecký sbor
09.07.1945-04.07.1956 11. gardový střelecký sbor
09.07.1945-DD.08.1945 49. armáda
DD.MM.1945-10.06.1946 9. gardová armáda
DD.01.1946-25.02.1946 47. armáda
04.02.1946-DD.08.1946 Voronežský územní vojenský okruh
DD.02.1946-DD.05.1949 13. gardový střelecký sbor
DD.03.1946-DD.05.1946 125. střelecký sbor
DD.04.1946-14.06.1946 38. gardový střelecký sbor
DD.05.1946-DD.06.1947 40. gardový střelecký sbor
DD.06.1946-DD.MM.1953 9. průlomový dělostřelecký sbor
DD.06.1947-28.05.1949 50. samostatná střelecká brigáda
10.01.1949-01.05.1980 6. letecká armáda
24.04.1953-09.06.1956 1. gardový střelecký sbor
DD.04.1953-12.03.1957 13. gardový střelecký sbor
12.06.1956-05.06.1957 23. gardová mechanizovaná divize
DD.MM.1956-05.06.1957 38. gardová střelecká divize
12.03.1957-28.02.1991 13. gardový armádní sbor
05.06.1957-06.02.1965 114. gardová motostřelecká divize
DD.MM.1958-DD.05.1968 11. gardová motostřelecká divize
01.03.1991-31.12.1991 22. gardová vševojsková armáda
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 1. samostatný gardový průlomový tankový pluk
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 1. samostatný gardový průlomový tankový pluk
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 5. samostatná foto-průzkumná letka

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:

22.02.1968

Leninův řád /1943-1991/
Order of Lenin /1943-1991/
Орден Ленина
-

Poznámka:
Note:
1) dočasne poverený velením
Zdroje:
Sources:
Ivlev, I.I.: Vsje napravlenia, fronty, floty i flotily SSSR i Rossiji 1918-2021, Litres, Samizdat 2021 (Ивлев И. И.: Все направления, фронты, флоты и флотилии СССР и России 1918-2021 гг. ЛитРес: Самиздат, 2021)
ru.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Moskevsky-vojensky-okruh-1918-1992-t173443#515079Verze : 2
MOD