Main Menu
User Menu

Místokrál - Nové Španělsko (přehled)

Viceroy - New Spain (list)

Virreyes de Nueva Espana (lista)

Nové Španielsko bolo kolóniou Španielskej koruny a jeho veľká časť sa rozprestierala po celej severnej a strednej amerike.

Toto sú miestokráli ktorý spravovalai a vládli územiu dnešného Mexica a večšiny územia severnej Ameriky:

Hernán Cortés (1521-14.11.1535)
Antonio de Mendoza (14.11.1535-25.11.1550)
Luis de Velasco y Alarcón (25.11.1550-31.07.1564)
Francisco de Ceinos 2) (01.08.1564-19.10.1566)
Gastón de Peralta (19.10.1566-14.04.1567)
Alonso de Muñoz 5) (11.11.1567-14.04.1568)
Francisco de Ceinos 2) (14.04.1568-04.11.1568)
Martín Enríquez de Almansa (05.11.1568-04.10.1580)
Lorenzo Suárez de Mendoza (04.10.1580-29.06.1583)
Luis de Villanueva y Zapata 2) (29.06.1583-28.09.1584)
Pedro Moya de Contreras (28.09.1584-18.11.1585)
Álvaro Manrique y Zúniga (18.11.1585-25.01.1590)
Luis de Velasco y Castilla (25.01.1590-05.11.1595)
Gaspar de Zúniga y Acevedo (05.11.1595-26.10.1603)
Juan de Mendoza y Luna (26.10.1603-02.07.1607)
Luis de Velasco y Castilla (02.07.1607-17.06.1611)
Fray García Guerra (17.06.1611-22.02.1612)
Pedro Otalora 2) (22.02.1612-18.10.1612)
Diego Fernández de Córdoba (18.10.1612-14.03.1621)
• Paz de Valecillo 2) (14.03.1621-11.12.1621)
Diego Carrillo de Mendoza y Pimentel (08.04.1622-15.01.1624)
Juan Pérez de la Serna 4) (15.01.1624-03.11.1624)
Rodrigo Pacheco y Osorio (03.11.1624-16.09.1635)
Lope Díaz de Aux de Armendáriz (16.09.1635-28.08.1640)
Diego López Pacheco y Portugal (28.08.1640-10.06.1642)
Juan de Palafox y Mendoza (10.06.1642-23.11.1642)
García Sarmiento de Sotomayor (23.11.1642-13.05.1648)
Marcos de Torres y Rueda (13.05.1648-22.04.1649)
Matías de Peralta Cabeza de Vaca 2) (22.04.1649-28.06.1650)
Luis Enríquez de Guzmán (28.06.1650-15.08.1653)
Francisco Fernández de la Cueva (15.08.1653-16.09.1660)
Juan Francisco de Leyva y de la Cerda (16.09.1660-29.06.1664)
Diego Osorio de Escobar y Llamas (29.06.1664-15.10.1664)
Antonio Sebastián de Toledo Molina y Salazar (15.10.1664-20.11.1673)
Pedro Nuno Colón de Portugal y Castro (20.11.1673-13.12.1673)
Payo Enríquez de Rivera (13.12.1673-07.11.1680)
Tomás Antonio de la Cerda y Aragón (07.11.1680-16.06.1686)
Melchor Portocarrero Lasso de la Vega (16.11.1686-20.11.1688)
Gaspar de la Cerda Sandoval Silva y Mendoza (20.11.1688-27.02.1696)
Juan de Ortega y Montañés (27.02.1696-18.12.1696)
José Sarmiento y Valladares, conde de Moctezuma y de Tula (18.12.1696-04.11.1701)
Juan de Ortega Montañés (04.11.1701-27.12.1702)
Francisco Fernández de la Cueva Enríquez (27.12.1702-13.11.1710)
Fernando de Alencastre Norona y Silva (13.11.1710-16.07.1716)
Baltasar de Zúñiga, marqués de Velero (16.07.1716-15.10.1722)
Juan de Acuña, marqués de Casafuerte (15.10.1722-17.03.1734)
Juan Antonio de Vizarrón y Eguiarreta (17.03.1734-17.08.1740)
Pedro de Castro y Figueroa (17.08.1740-23.08.1741)
Pedro Malo de Villavicencio 3) (23.08.1741-02.11.1742)
Pedro Cebrián y Agustín (03.11.1742-09.07.1746)
Francisco de Güemes y Horcasitas (09.07.1746-10.11.1755)
Agustín de Ahumada y Villalón (10.11.1755-05.02.1760)
Francisco de Echávarri Ugarte 2) (05.02.1760-28.04.1760)
Francisco Antonio Cagigal de la Vega (28.04.1760-05.10.1760)
Joaquín de Montserrat y Ciurana (05.10.1760-24.08.1766)
Carlos Francisco de Croix (24.08.1766-22.09.1771)
Antonio María de Bucareli y Ursúa Hinistrosa Lasso de la Vega (22.09.1771-09.04.1779)
Francisco Romá y Rosell 1) (10.04.1779-22.08.1779)
Martín de Mayorga (23.08.1779-28.04.1783)
Matías de Gálvez García Madrid y Cabrera (28.04.1783-20.10.1784)
Vicente de Herrera y Rivero 1) (20.10.1784-17.06.1785)
Bernardo de Gálvez y Madrid (17.06.1785-30.11.1786)
Eusebio Ventura Beleña 1) (30.11.1786-08.05.1787)
Alonso Núñez de Haro y Peralta (08.05.1787-16.08.1787)
Manuel Antonio Florez (16.08.1787-16.10.1789)
Juan Vicente de Güemes-Pacheco de Padilla y Horcasitas (16.10.1789-11.07.1794)
Miguel de la Grúa Talamanca y Branciforte (11.07.1794-31.05.1798)
Miguel José de Azanza (31.05.1798-29.04.1800)
Félix Berenguer de Marquina (29.04.1800-04.01.1803)
José de Iturrigaray y Aréstegui (04.01.1803-15.09.1808)
Pedro de Garibay (16.09.1808-19.07.1809)
Francisco Javier de Lizana y Beaumont (19.07.1809-08.05.1810)
• Pedro Catani 1) (08.05.1810-14.09.1810)
Francisco Javier Venegas de Saavedra (14.09.1810-04.03.1813)
Félix María Calleja del Rey (04.03.1813-20.09.1816)
Juan Ruiz de Apodaca (20.09.1816-05.07.1821)
Francisco Novella Azabal Pérez y Sicardo (05.07.1821-24.09.1821)
Juan O′Donojú (24.09.1821-27.09.1821)

Pozn.
1) ako regent místokrálovství Nového Španělska a predseda Královskej audiencie Mexica / as a regent of viroyality and chair of Roal Audiency of Mexico
2) ako sudca Královskej audiencie Mexika a jej predseda / as a hearer (judge) and chair of Roal Audiency of Mexico
3) ako predseda Královskej audiencie Mexica / as a chair of Roal Audiency of Mexico
4) sám sa vyhlásil za místokrála počas spiknutia roku 1624 / autoproclamed as viceroy during the 1624 conspiration
5) ako sudca a guvernér / as a judge and governor

es.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Mistokral-Nove-Spanelsko-prehled-t85047#313845Verze : 57
MOD