Main Menu
User Menu

Lin Piao

Maršál Lin Piao - ministr obrany a první náměstek předsedy ÚV KS Číny


(1907 - 1971)- zástupce Mao Ce-tunga
URL : https://www.valka.cz/Lin-Piao-t24304#90717Verze : 0
Narodil se roku 1907 v provincii Chu-pej. Absolvoval vojenskou akademii v Chuang-pchu. V roce 1925 vstoupil do Komunistické strany Číny a na přelomu let 1934/35 vedl spolu s maršálem Ču Tem vojska Rudé armády během tzv. Dlouhého pochodu. Byl bezesporu nejlepším vojenským velitelem, jakého Mao Ce-tung měl, což se ukázalo během bojů s Japonci v roce 1937. V roce 1938 byl stranou vyslán do SSSR, kde absolvoval vojenskou školu generálního štábu a po svém návratu v roce 1941 byl jmenován velitelem vojenské akademie v Je-nanu.


V roce 1945 se stal členem ÚV KS Číny a zároveň byl jmenován velitelem Čínské lidové osvobozenecké armády v Mandžusku. Sehrál rozhodující roli při porážce nacionalistů v občanské válce v letech 1946 - 49. Lin nikdy neprohrál žádnou bitvu, byl propagátorem myšlenky "lidové války", podle níž se má armáda opírat o rolnictvo. Za korejské války v letech 1951 - 53 velel tzv. "čínským dobrovolníkům" na straně severokorejské vlády. V roce 1955 se stal členem Politbyra ÚV a v roce 1959 byl jmenován ministrem obrany ČLR.


Za tzv. kulturní revoluce v roce 1966 se stal zástupcem předsedy KS a v roce 1969 ho Mao Ce-tung ustanovil svým nástupcem. Podílel se na likvidování Maových odpůrců a zločinech spáchaných během řádění tzv. Rudých gard. Sám byl nakonec nucen pomocí armády rozdrtit část gard, které se vymkly kontrole stranického vedení.


Po krachu kulturní revoluce upadl v nemilost a 12. září 1971 zahynul při leteckém neštěstí nad Mongolskem. Podle oficiální zprávy z Pekingu prchal Lin Piao ze země po neúspěšném pokusu o státní převrat řízený z Moskvy z cílem odstranit předsedu Mao Ce-tunga. Jeho smrt je dodnes předmětem různých spekulací, včetně té, že jeho letadlo bylo sestřeleno raketou země-vzduch. Následujícího roku bylo "odhaleno" rozsáhlé spiknutí v armádě a řada důstojníků se pokusila uprchnout do Hong-Kongu. Lin Piao byl odstraněn ze všech oficiálních fotografií s vůdcem a z knihoven byla odstraněna všechna jeho díla, vymazány jeho portréty a epitafy z knih, na kterých se podílel.
Lin Piao - Za Velké proletářské kulturní revoluce se Lin Piao stal zástupcem Mao Ce-tunga.

Za Velké proletářské kulturní revoluce se Lin Piao stal zástupcem Mao Ce-tunga.
URL : https://www.valka.cz/Lin-Piao-t24304#97269Verze : 0