Koncentrační a vyhlazovací tábory zemí mocností Osy
Články
Před nedávnem začal upomínat jeden pamětní kámen asi na 50 lidí, kteří byli dne 23. 4. 1945 zavražděni v Gemeindehölzlu u Wetterfeldu. Přesto jsou zde všichni až dosud bezejmenní. Pamětní kámen zobrazuje jen vyryté rýhy. Co se tenkrát stalo u Wetterfeldu? To se pokouší dokumentovat tento článek přeložený z originálu Roberta Wernera.
Intelektuál, pacifista, levicově orientovaný novinář židovského původu.
Městečko Mauthausen a tábor smrti.
Mauthausen - pokračování.
Mauthausen - pokračování.
Mauthausen - pokračování.
Mauthausen - pokračování.
Příběhy Židů za druhé světové války nám přijdou mnohdy "zcela známé" a prozkoumané do nejmenších detailů. Deportace a systematické vraždění Židů bylo vynuceno nacisty a nebylo proti němu odporu, snad s výjimkou pár statečných jednotlivců, kteří se snažili Židům na vlastní pěst pomoci. Přesto existuje země, která dokázala nacisty v boji o životy svých Židů porazit na plné čáře. Tou zemí je Dánsko.
Rudolf Vrba nebol iba mužom, ktorý ušiel z koncentračného tábora Auschwitz a povedal svetu pravdu o tamojšom vyvražďovaní Židov. Bol aj mužom, ktorý mal ostrý konflikt s izraelskými Židmi po druhej svetovej vojne a ktorého meno nie je dodnes medzi Židmi dostatočne známe.
V autě Edwarda Kennedyho u Chappaquddicku zahynulo víc ženských než v jedné plynové komoře v Osvětimi - David Irving, publicista ve službách nacistické ideologie.
Velice málo bylo napsáno o desítkách tisíc homosexuálů, kteří byli ti nejzpropadenější ze zpropadených, vyvrženci vyvrženců v koncentračních táborech.
Původně to měl být jen článek o odhalení jedné pamětní desky. Pak se však ukázalo, že by to asi bylo málo, už vůči těm, po nichž zbyla jen písmena vyrytá v mramoru. Po živých, statečných lidech. Nemají ani hrob. Jejich popel byl vysypán na smetiště koncentračního tábora Mauthausen a na cesty v okolí. Jistěže je to pamětní deska 294 hrdinům heydrichiády (foto: Jiří Wagner) psaní dlouhé. Komu se nechce, ať to nečte. Ale měl by...
Aby bylo možno co nejlépe objasnit naši vlastní historii a zbavit ji všech nánosů a propagandistických účelových lží, jsou dále ve studii použity doklady vytvořené „druhou stranou“ - tedy nacisty...
Po zabití Heydricha začal v českých zemích teror, jaký zde nebyl praktikován od 17. století. Nacisté se však zásadně spletli v hodnocení jeho dopadu. Obsese, kterou evidentně Hitler trpěl vůči českému národu a osobně vůči Benešovi, vedla ve svých politických důsledcích k výrazně negativním výsledkům pro samotné Němce...
Přes veškeré hrůzy, které panovaly ve všech koncentračních táborech, přežíval i v těchto hrozných podmínkách humor a vtip, který pomáhal na chvíli zapomenout na všudypřítomnou realitu smrti.
Joseph Frank Moser, syn švajčiarskych prisťahovalcov a stíhací pilot 429. stíhacej perute 474. leteckej skupiny americkej 8. leteckej armády. Po zostrelení jeho lietadla P-38J-15 Lightning nemeckým flakom ho po zoskoku z horiaceho stroja po krátkom čase zajali nemeckí vojaci. Absolvoval dlhú cestu zajatca. Začala v parížskom väzení, cez dva mesiace strávené v katastrofálnych podmienkach koncentračného tábora Buchenwald, odkiaľ viedla cesta von jedine cez dym krematória, cez už o niečo lepšie podmienky v zajateckých táboroch Stalag... Osud mu však doprial a dožil sa toľko vytúženej slobody v kruhu svojej rodiny.
Skutečné dějiny našeho státu v dvacátém století se až na rok 1918 ve školách v podstatě neučí. Také přestalo být politicky korektní ukazovat, co se dělo za války zde v Protektorátu a co po válce. Zvláště jakékoliv poznámky, fotografie anebo dokumenty o zločinech nacistů se vypařily jako pára nad hrncem. Jaký to rozdíl třeba od Německa, kde se pořádají výstavy o zločinech nacismu, o zločinech Wehrmachtu, děti se učí, co to byl nacismus či holocaust…
Osobní vzpomínka, jak to bylo v dubnu 1945.
Témata