Main Menu
User Menu

ISR - Eye-View (FireBird)

EYE-VIEW / FIREBIRDTakticko-Technická Data


Výrobce
- společnost Israel Aerospace Industries ltd. (Malat)


Obsluha
- operátor


Rozměry
- délka : 3 m
- rozpětí : 4 m


Hmotnost
- max. vzletová : 104kg
- užitečného nákladu : 14 kg


Pohon
- pohonná jednotka :
- výkon : 25 hp


Dostup
- 1.500 m (5.000 ft)


Rychlost
- maximální : 185 km/h


Výdrž
- až 6 hodUrčení
Bezpilotní průzkumný prostředek Eye-View (známější též jako FireBird), kategorie UAV (Unmanned Air Vehicles) byl navrhnut společností Israel Aerospace Industries ltd. (Malat). Účastnil se spolu s konkurenčním typem Sniper, vyvíjeného společností Elbit (Silver Arrow), soutěže o nový typ bezpilotního prostředku, který také vyhrál.
Mimo Izrael zavedly tento typ také některé státy jižní ameriky, Jihoafrická republika nebo Indie.
Jedná se o lehký prostředku s malou výdrží, určený k průzkumu bojiště pro oblastní velitele. Používá se i v civilním sektoru zejména pro hlídání lesních požárů, odtud přezdívka FireBird.


Popis
Eye-View / FireBird má poměrně zajímavou koncepci. Jedná se o hornoplošník s oválným (kruhovým) trupem. Ocasní plochy jsou motýlkovité (ve tvaru obráceného písmene V) a jsou zavěšeny na trubkovitém profilu (ve tvaru převráceného písmene L) vycházejícího z koncové horní části trupu. Toto zvláštní uspořádání je kvůli umístění spalovacího motoru. Ten se nachází v zadní části trupu (jedná se tedy o tlačné uspořádání) a konstrukce na které jsou zavěšeny ocasní plochy tak obtéká okruh vrtule. Podvozek je jednoduchý a pevný, příďového typu. Může startovat z klasické VPD, silnic anebo vypouštěn z vozidel pomocí katapultu.
Pro plnění úkolů typu střežení nebo průzkum na malou vzdálenost může být vybaven užitečným nákladem o hmotnosti 14 kg. Může se jednat o opticko-elektronickou stabilizovanou hlavici s televizní kamerou (černo-bílou nebo barevnou) s přenosem dat v reálném čase.
Informace, jakož i níže uvedené obrázky byly (jsou) čerpány z internetových stránek - https://www.israeli-weapons.com/ ; https://www.iai.co.il/ ; https://www.uavforum.com/ ;
URL : https://www.valka.cz/ISR-Eye-View-FireBird-t64048#228649Verze : 0
MOD
UAV Eye-View / FireBird
URL : https://www.valka.cz/ISR-Eye-View-FireBird-t64048#228650Verze : 0
MOD