Hotchkiss Mle. 1909

lehký kulomet
TTD
Ráže : 8 x 50R Lebel, .303 British, 30-06 US
Délka : 1187 mm
Délka hlavně : 596 mm
Váha 12,25 kg
Drážkování hlavně : 4 drážky pravotočivé
Nabíjení : kovový pásek se 30 náboji
Rychlost palby : 500 ran/ min.


Zbraň konstruovali Lawrence Benet a Henri Mercie pro francouzskou firmu Hotchkiss. Ta ji v roce 1909 nabídla na trh, zbraň vzbudila pozornost svou nízkou vahou a byla zavedena ve Francii jako Mle 1909, dále v Británii jako Hotchkiss Mk.I a rovněž v USA zde jako Benet-Mercie Machine Rifle. Zbraň byla uváděna do výzbroje jezdectva a byla brzy ve výzbroji nahrazována jinými typy (Lewis, Chauchat …) . Počátkem WWI byly ještě ve výzbroji a byly použity i na frontě (měl je u indických útvarů i britský expediční sbor). Zraň se ale pro zákopovou válku příliš nehodila, docházelo k selhání a vzhledem k tomu že chyběly i náhradní díly (výroba byla omezená protože před WWI se o širším užití příliš neuvažovalo) byly zbraně již v roce 1915 obvykle převedeny k výcviku.
Nejvíce byly asi využity americké zbraně, ty byly vyrobeny přímo v USA ve zbrojovce Springfield Armory, kde jich vyrobili celkem 670 kusů což na tu dobu byla velká objednávka vzhledem k velikosti tehdejší U.S. Army. Zbraně byly dodány do roku 1916 a následně byly použity při potlačování povstání Pancho Vily v Mexiku (povstalci překročili mnohokrát hraniční řeku Rio Grande a útočili na městečka na americké straně) známá expedice generála Pershinga měla tyto kulomety ve výzbroji a byla asi jako jediná na nich našla jen málo chyb. Jedinou závadou byl dosti nepraktický nabíjecí pásek a hlavně nezkušenost střelců. Druhá jmenovaná závada byla odstraněna zřízením školy pro obsluhy (před tím mnozí vojáci neprošli žádným kurzem ovládání nové zbraně) a to většinu problémů vyřešilo. Kulomet byl pak užíván úspěšně a byl považován za dobrou zbraň. Když američané v roce 1917 dorazili do Evropy měli ve výzbroji kromě kulometů Colt i kulomety Benet – Mercie, v zákopech s nimi ale udělali stejnou zkušenost jako Britové nebo Francouzi, zbraň v zákopech v mokru a blátě fungovala špatně a byla proto od jednotek stažena a vrácena do USA kde byla použita k výcviku nových vojáků. Dnes je to raritní zbraň která je v muzeích a sbírkách k vidění jen řídce.



Zdroj : www.gunsworld.com a archiv autora
URL : https://www.valka.cz/Hotchkiss-Mle-1909-t49045#190657 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více