Main Menu
User Menu
Reklama
PIAT:
-PIAT (Projector Infantry Anti-Tank)
URL : https://www.valka.cz/GBR-PIAT-t22583#85431Verze : 0
MOD
PIAT:
URL : https://www.valka.cz/GBR-PIAT-t22583#85432Verze : 0
MOD
PIAT - Projectile Infantri Anti Tank
Něco základních údajů: váha zbraně- 14,4 kg.
váha střely -1,35 kg.
úsťová rychlost střely-137m/s
účiný dostřel-obrněná technika 100m
-budovy 350
průraznost střely- pancíř o síle 102 mm. na vzdálenost 105m.


Veškeré dostupné materiály(internet i tištěná média) o této zbrani a jejích TTD se často v detailech rocházejí,zvlášť pokud se píše o účinosti zbraně.
URL : https://www.valka.cz/GBR-PIAT-t22583#128193Verze : 0
PIAT - Projectile Infantry Anti Tank
URL : https://www.valka.cz/GBR-PIAT-t22583#132364Verze : 0
PIAT je poněkud zvláštní zbraň,fuguje na principu čepového minometu. Najde se někdo kdo by dokázal definovat "čepový minomet" ? Já osobně vím jak to funguje,bez problému to chápu ale nedokážu to písemně vysvětlit. Smile
GBR - PIAT - Jedna z nejůžasnějších součástek PIATu a všech zbraní vůbec-korkový špunt z polní lahve. Sloužil k ochraně před vniknutím nečistot do vnitřního mechanizmu zbraně v nataženém stavu.

Jedna z nejůžasnějších součástek PIATu a všech zbraní vůbec-korkový špunt z polní lahve. Sloužil k ochraně před vniknutím nečistot do vnitřního mechanizmu zbraně v nataženém stavu.
GBR - PIAT - Střela PIAT

Střela PIAT
GBR - PIAT - Střela PIAT

Střela PIAT
URL : https://www.valka.cz/GBR-PIAT-t22583#139436Verze : 0
Dvě fotky na zbraň vystavenou v muzeu v Bovingtonu, za povšinutí stojí že korek uzavírající otvor v pivotu zmizel (zřejmě věkem, nebo nenechavostí návštěvníků) a zbyl zde jen trn na kterém byl původně navlečen.
URL : https://www.valka.cz/GBR-PIAT-t22583#144765Verze : 0
V článku je jedna poněkud zavádějící informace, a to pasáž týkající se PIATu jako "single shot weapon", obtížně znovunabitelné zbrani.
Popis napínání před prvním výstřelem je uveden velice výstižně, nicméně při výstřelu poměrně silný zpětný ráz pružinu znovu natáhl ( na střelce působil úpouze "zbytek" energie zpětného rázu, ovšem i ten stál za to ... ). Takže k dalšímu výstřelu stačilo nasadit novou střelu a mohlo se pálit dál.
URL : https://www.valka.cz/GBR-PIAT-t22583#149607Verze : 0
to Jester nevím o jakém článku píšeš, zde jsou jen TTD a o "single shot weapon" zde není zmínka.
URL : https://www.valka.cz/GBR-PIAT-t22583#149613Verze : 0
Článek jsem našel na :


www.valka.cz


Omlouvám se, nepřidal jsem odkaz.
Jinak pěkný článek o PIATu vyšel ve Střelecké revue někdy v loňském roce, podívám se, v kterém čísle přesně.
URL : https://www.valka.cz/GBR-PIAT-t22583#149624Verze : 0
Přiznám se že ani mne článek nenadchl, je v něm několik věcí které se realitě poněkud vzdalují, včetně toho co vlastně střele dává dopředný směr. V reálu je Piat (stejně jako řada dalších zbraní) čepový minomet a jeho odpal je zabezpčen právě tím úderem po dráze ho (jako každou jinou střelu z minometu) žene nálož ve dně, na řezu je označena cartridge tedy náboj. rovněž tvrzení že PIAT je jedna z mála palných zbraní které nemají hlaveň je při nejmenším pochybné, podobných zbraní je celá řada a PIAT je jen jednou z nich. Obdobně by šlo asi polemizovat i s názory na Spigot. Zdá se že při nejmenším jedním ze zdrojů pro článek byly Wikipedia, tedy zdroj poněkud nejistý (tam se i objevuje zmínka o zbrani na jedno použití).
URL : https://www.valka.cz/GBR-PIAT-t22583#149626Verze : 0
...
URL : https://www.valka.cz/GBR-PIAT-t22583#161238Verze : 0
další fotka na PIAT, tentokrát jde o zbraň ze soukromé sbírky vystavenou na "tankovém dnu" v Lešanech v říjnu 2006.
zdroj : archiv autora (jde o vlastní fotku)
URL : https://www.valka.cz/GBR-PIAT-t22583#200349Verze : 0

Citace - bitaxe :

Přiznám se že ani mne článek nenadchl, je v něm několik věcí které se realitě poněkud vzdalují, včetně toho co vlastně střele dává dopředný směr. V reálu je Piat (stejně jako řada dalších zbraní) čepový minomet a jeho odpal je zabezpčen právě tím úderem po dráze ho (jako každou jinou střelu z minometu) žene nálož ve dně, na řezu je označena cartridge tedy náboj.No neviem ako precízne si ten článok čítal ale jasne sa tam píše :


Po uvoľnení spúšťacieho mechanizmu vymrštil pružinový mechanizmus obrovskou silou tyčový piest, ktorý čiastočne prenikol telom strely a nárazom na dno bojovej hlavice aktivoval malú pyrotechnickú patrónu a zbytkom kinetickej energie vymrštil strelu von. Projektil opustil zbraň rýchlosťou 135 m/s a počas letu vďaka energii pyrotechnickej patróny ešte zrýchľoval. Krídelkami stabilizovaný projektil kalibru 89 mm mal dĺžku 38 cm a hmotnosť 1.13 kg. Vďaka kumulatívnej náloži dokázal preraziť 4" ( cca 100 mm ) homogénneho oceľového panciera zo vzdialenosti 100 yardov.


Citace - bitaxe :

rovněž tvrzení že PIAT je jedna z mála palných zbraní které nemají hlaveň je při nejmenším pochybné, podobných zbraní je celá řada a PIAT je jen jednou z nich.Čo je na tom pochybné? Ja predsa netvrdím, že je to jediná palná zbraň bez hlavne?
V článku sa píše :


Prednú časť tvorilo lôžko dlhé 26 cm. Lôžko bola v podstate trubka s vykrojením hornej časti z dôvodu jednoduchšieho osadenia bojovej hlavice. PIAT bola jedna z mála palných zbraní, ktorá v podstate nemala hlaveň!
.... to znamená že určite existovali aj ostatné!


Citace - bitaxe :

Zdá se že při nejmenším jedním ze zdrojů pro článek byly Wikipedia, tedy zdroj poněkud nejistý (tam se i objevuje zmínka o zbrani na jedno použití).Ano jedným zo zdrojov bol aj link z wikipedie. Nič zlého na tom nevidím. A tu sú všetky ostatné zdroje :
www.bayonetstrength.150m.com
www.junobeach.org
www.geocities.com
http://en.wikipedia.org/wiki/PIAT
http://www.geocities.com/nasenoviny/PIATen.html
http://www.slaidburn.org.uk/blacker_bombard.htm
http://www.6th-airborne.org/index.html
http://www.arnhemarchive.org/equip_piat.htm
http://www.marketgarden.com/new/veterans/moss.html
www.pacificlegion.org
www.canadiansoldiers.com/weapons/piat.htm
http://www.millsgrenades.co.uk/box.htm
www.kcl.ac.uk
http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Tonga
http://www.nwha.org/news_3Q2002/news_page6.html
http://www.nwha.org/news_4Q2000/news_page9.html
URL : https://www.valka.cz/GBR-PIAT-t22583#228753Verze : 0
Sallet : Problém je právě v té pasáži na kterou se odvoláváš při reakci na Bitaxeho hodnocení onoho článku.
"ktorý čiastočne prenikol telom strely a nárazom na dno bojovej hlavice aktivoval malú pyrotechnickú patrónu a zbytkom kinetickej energie vymrštil strelu von. Projektil opustil zbraň rýchlosťou 135 m/s a počas letu vďaka energii pyrotechnickej patróny ešte zrýchľoval. "
Vezmu to popořadě - Tyč - čep (píst) na jehož čele je zápalník, vnikl do střely cca. 90% své viditelné délky, co je na střele vydět ta trubka na které jsou osazené stabilisační plochy tak do té délky pronikne onen čep.
Po nárazu zápalníku do roznětky hnací slože - náložky došlo k jejímu odpálení. Střela se dala do pohybu směrem vpřed (to jest od střelce) a čep který v tuto chvílí plní i funkci tlumiče zpětného rázu směrem opačným (to jest zpět do děla zbraně). Střela se "svlékne" z čepu a dále již NEZRYCHLUJE NEZRYCHLUJE NEZRYCHLUJE, nejedná se o raketu. Je to prostě čepový minomet. Zpět k funci - cyklu - čep se vyvlékl ze střely a dále pokračuje ve své dráze. Zpětný ráz výstřelu pohlcuje síla pružiny i váha celku čepu. Po dosažení zadní úvrati vrátí pružna celek čepu do polohy kdy je celek zachycen spoušťovým mechanismem a zbraň je připravena na vložení střely a tím i k dalšímu výstřelu.
Střelu není možné do zbraně nabýt pokud není natažena, střela se nepokládá volně do výřezu ale musí se prstencem navléknout do drážky která je v čele pouzdra zbraně. toto opatření zajišťuje spolehlivé navedení čepu do střely. Prstenec se při výstřelu utrhne následně vypadne směrem dolů otvorem v ložišti střely.


Sallet : funkci této priitivní zbraně jsme Ti vysvětloval už v době kdy byl zveřejněn tento článek, doufal jsem že jsi to pochopil a nějak jsem si myslel že to i v článku opravíš. Sad


P.S. Ale nejsi sám kdo to nechápe, spousta lidí na celém světě si myslí že střelu vrhá ona prožina. A to se často jedná i lidi co se označují za někoho kdo tomu rozumí.
URL : https://www.valka.cz/GBR-PIAT-t22583#228757Verze : 0
PIAT v německých službách...
URL : https://www.valka.cz/GBR-PIAT-t22583#324063Verze : 0
MOD
VHU Praha, 8.5.2010, vlastní foto
URL : https://www.valka.cz/GBR-PIAT-t22583#358911Verze : 0
MOD
vlastní foto Bovington 05
URL : https://www.valka.cz/GBR-PIAT-t22583#380412Verze : 0
MOD
(©Radek Havelka)


URL : https://www.valka.cz/GBR-PIAT-t22583#380966Verze : 0
MOD