FG 42

přehledové fórum
Němečtí parašutisté byli zpočátku vyzbrojeni standardními ručními zbraněmi Wehrmachtu: puškami K98k, samopaly MP 38 a MP 40 a lehkými kulomety MG 34. Tyto zbraně však byly shazovány během výsadku v samostatných kontejnerech, parašutista měl u sebe během seskoku pouze pistoli a ruční granáty. Nutnost po přistání nejdříve shromáždit a vybalit těžší výzbroj, ukrytou v kontejnerech rozptýlených po celé zóně doskoku, a teprve pak se zapojit do bojové akce, byla během první fáze invaze na Krétu v květnu 1940 (operace Merkur) přičinou těžkých ztrát německých výsadkových jednotek. Zkušenosti z operace Merkur vedly RLM (Reichsluftfahrministerium – říšské ministerstvo letectví) k rozhodnutí poskytnout svým výsadkářům větší palebnou sílu. V listopadu 1941 proto zformulovala Unterkommission zur Entwicklung von Automatischen Waffen (Podkomise pro vývoj automatických zbraní) požadavky na automatickou zbraň, kterou by mohl mít parašutista u sebe i během výsadku. Při hmotnosti a rozměrech obdobných jako puška K98k měla mít možnost střelby v samonabíjecím a automatickém režimu, možnost osazení optickým zaměřovačem s 1,5násobným zvětšením, výměnný zásobník s kapacitou 10/30 nábojů, možnost osazení puškovým granátometem, vybavení dvojnožkou, odolnost v extrémních podmínkách a při nešetrném zacházení. S uvedenými požadavky se RLM obrátilo na přední výrobce - do soutěže se přihlásily Gustloff-Werke, Waffenfabrik Mauser AG, Großfuß Metall- und Lackierwarenfabrik, C.G. Hänel, Rheinmetall-Borsig AG a Heinrich Krieghoff Waffenfabrik. Většina návrhů byla zamítnuta - např. Krieghoff přepracoval letecký kulomet Model 1940 na ruční zbraň a vyměnil nábojový pás za zásobník; Mauser provedl podobnou úpravu svého kulometu MG 81. Nakonec byl přijat návrh firmy Rheinmetall-Borsig s názvem Gerät 450. Koncepce závěrového mechanismu - závěr uzamčený závorníkem otočným podle podélné osy s odběrem prachových plynů příčným kanálkem ve stěně hlavně a řešení úderníku jakožto spojovacího členu závorníku s nosičem závěru - připomínala závěr amerického lehkého kulometu Lewis. Tento mechanismus umožňoval střelbu dávkou z otevřeného závěru a jednotlivými výstřely z přední polohy závěru, což mělo vliv na větší přesnost střelby. Schránková zásobník na 10 nebo 20 nábojů se zasouval z levé strany.
Prototyp se pozdější sériové zbrani se podobal jen dosti vzdáleně a byl letectvem označen jako Ausführung A (verze A). Poté vznikly vývojové verze B, C a D, z nichž poslední absolvovala vojskové testy. V prosinci 1942 pak puška obdržela oficiální jméno Fallschirmjägergewehr 42 (FG 42). Po menších úpravách se z varianty D stal model Ausführung E určený již pro sériovou produkci. Vzhledem k vytížení firmy Rheinmetall-Borsig mohla výroba začít až na přelomu května a června roku 1943 ve zbrojovce Krieghoff. Na základě zkušeností výsadkových jednotek byla koncem roku 1943 vyvinuta zjednodušená varianta FG 42 Ausführung F, z níž vyšla modifikace G. Na pohled se dala snadno odlišit podle dřevěné pažby, méně skloněné rukojeti, odlišného tvaru úsťového nástavce, montáže dvounožky u ústí hlavně a jiného typu optického zaměřovače. Díky těžšímu závěru se o trochu snížila kadence, ale nová verze byla lépe zvladatelná při střelbě dávkou. Zbrojovka Krieghoff obdržela v lednu 1944 od RLM objednávku na 120 000 kusů, ale kvůli řadě problémů se produkce rozběhla teprve na podzim a do konce války bylo zhotoveno kolem 6 200 exemplářů FG 42 Ausführung G.
Výroba FG 42 byla zadána též společnosti L. O. Dietrich v Altenburgu, která dosud vyráběla šicí stroje a se zbrojní výrobou neměla zkušenosti. Tomu odpovídá i její produkce - do konce března 1945 dokázala předat jen 400 pušek FG 42.
FG 42 získala po druhé světové válce velkou, ale převážně nezaslouženou popularitu. Už samotný počet vyrobených kusů – něco přes 8000 oproti více než 14 milionům karabin Mauser K98k – naznačuje marginální vliv této zbraně na průběh bojových operací. Ironií osudu pak je, že po „Pyrrhově vítězství“ na Krétě byli parašutisté nasazováni především jako lehká elitní pěchota a puška, původně vyvinutá pro výsadkové operace, tak nemohla plnit svůj hlavní účel. Zkušenosti jejích „uživatelů“ nebyly také tak jednoznačně pozitivní, jak se často uvádí – při střelbě dávkou byla zbraň špatně zvladatelná díky nízké hmotnosti a zbytečně výkonnému náboji 7,92 mm Mauser, zleva zasouvaný zásobník se při nošení zachytával za oděv a vychyloval její těžiště během střelby. A jak už to u nových zbraňových konstrukcí bývá, ještě v roce 1945 trpěla drobnými technickými nedostatky.
"Kariéra" FG 42 pokračovala i po druhé světové válce - zbraň byla k vidění v rukou německých příslušníků francouzské Cizinecké legie bojujících v Indočíně a o jejím zavedení do výzbroje uvažovala argentinská armáda, která podrobila menší sérii vojskovým zkouškám.
FG 42 byla bezesporu ve své době velmi pokrokovou zbraní. Její konstrukční prvky - především automatiku s odběrem plynů z hlavně - později převzaly novodobé útočné pušky a kulomety, například švýcarský Sturmgewehr 52 a americký kulomet M60.



Přehled verzí:
Ausführung A - lisovaný a profilovaný plech, vyroben jeden prototyp
Ausführung B - lisovaný a profilovaný plech, vyroben jeden prototyp
Ausführung C - obráběné tělo závěru, hladká obráběná hliníková botka a spoušťový mechanismus, vyrobeno 50 kusů
Ausführung D - finální verze varianty C, vyrobeno cca 50 kusů pro vojskové zkoušky
Ausführung E - lisovaná a svařovaná botka a spoušťový mechanismus, první sériově vyráběný typ, produkce cca 2000 kusů
Ausführung F - prototyp pro finální typ G, sloužící primárně pro testování
Ausführung G - finální verze, vyrobeno 6224 kusů
Chris McNab: German automatic rifles 1941-45
https://en.wikipedia.org/wiki/FG_42
www.vhu.cz
http://www.kvhwest.com/fj-fg42

FG 42  - FG 42 Ausf. E (nahoře) a FG 42 Ausf. G

FG 42 Ausf. E (nahoře) a FG 42 Ausf. G
URL : https://www.valka.cz/FG-42-t13559#614877 Verze : 7
TTD:
Délka: 940 mm
Váha (bez munice): 4,53 kg
Délka hlavně: 502 mm
Munice: 7,92 x 57 mm Mauser
Úsťová rychlost: 761 m/s
Účiný dostřel: 1000m
Kademce (teoretická): 750 až 800 ran/min
Zásobníky: 10 nebo 20 nábojů



Pozn: údaje jsou pro model 1
URL : https://www.valka.cz/FG-42-t13559#27008 Verze : 0
Německý označení : 7,92 mm FG 42
Ráže : 7,92 mm
Náboj : 7,92x57
Zásobník : 20 nábojů v schránkovém zásobníku nasazovaném zleva
Váha: 4,53 kg
Úsťová rychlost : 761 m/s
Dostřel : -
Rychlost střelby : 120 ran/min.
Výrobce : Heinrich Krieghoff – Werke, Suhl
Vyvinuta u Rheinmetal-Borsig AG
Zbraň vyvinutá na základě objednávky Luftwafe z roku 1940, jako zbraň pro německé výsadkáře. Zbraň byla vyvíjena souběžně s kulometem MG 42 a obě zbraně jsou si hodně podobné. Byly vyráběny dva modely které se odlišovaly jen v detailech, celková výroba kolem 7000 kusů. Zbraň byly užívána často ve funkci lehkého kulometu jako podpůrná zbraň družstva.
URL : https://www.valka.cz/FG-42-t13559#49288 Verze : 0
Ja len doplním a upresním :


-2 druhy zásobníkov M10-42 (10nábojov) a dva typy M20-42(20nábojov)-jeden pre typ E,druhý pre typ G...zameniteľné so zás. z G43,VG1,VG2.
-vzniklo viac než 20 verzií tejto zbrane,Podstatne líšiacich sa,nielen podľa detailov bolo 7 typov.


Typy A,B,C,D,E,F,G.


A a B boli pravdepod.len v jednom exemplári.C a D zhruba po 50 kusoch.E-1999 ks(?),F a G do celkového počtu 7 500 ks vyrobených FG42.


Pre odstreľovačov existovali 3 typy zameriavacích ďalekohľadov.ZFG-42 (7° zorné pole-neprijatý do výroby),ZFG-42(5° zorné pole-verzia E),Gw ZF 4(verzia G).


Menšiu sériu(500ks) verzie G vyrábala i firma L.O.DIETRICH.
FG 42  - Typ E-hore.
Typ G-dole.

Typ E-hore.
Typ G-dole.

URL : https://www.valka.cz/FG-42-t13559#49309 Verze : 0
U vyráběných typů je těch rozdílů opravdu málo (pokud nebereš tebou uváděné prototypy) a z vnějšku se sériové zbraně liší materiálem pažby a tvarem pistolové rukojeti (to druhé je v souvislosti se změnami v spouštěcím mechanismu). Optická miřidla nebyla součástí zbraně, ale bylo možno je na ni namontovat a část zbraní byla s nimi i používána jako puška pro odstřelovače. Pokud jde o umístění dvojnožky zbraň umožňuje její umístění na přední nebo střední polohu podle potřeby. Spodní zbraň na tvém obrázku je z pozdější série, to je i důvodem k použití jiného typu "úsťové brzdy" který se ovšem vyskytuje i na starších modelech. ty změny o kterých píšeš se totiž u výroby prolínají. Pokud by sis dal práci najdeš jich ještě víc Smile (např tvar předpažbí)
URL : https://www.valka.cz/FG-42-t13559#49378 Verze : 0
Narazil jsem na několik nových informací, němci jak se zdá sice zbraně nedělili ale rozeznávali 3 různé modely, model 1 což byla malá serie vyrobená u firmy Rheinische Metallwaren jen v malém počtu (jako zkušební. Model 2 tedy ta zbraň s šikmou pistolovou pažbičkou a plechovou pažbou a model 3 s dřevěnou pažbou a novou pistolovou rukojetí. Na hlavni modelu 3 bylo údajně možno používat vrhač puškových granátů (u starších modelů to není potvrzeno) zbraně byly všechny opatřeny miřidly s nastavením od 100 do 1500m.
Modelu 3 bylo vyrobeno celkem 4397 (v roce 1944 - 524 kusů a v roce 1945 - 3873kusů) kolik jich bylo u jednotek je otázkou, je možné že tato verze už se nerozšířila a proto není tak zastoupena.
URL : https://www.valka.cz/FG-42-t13559#113330 Verze : 0
a s mou maličkostí...., docela příjemně se drží, mířidla jsou poněkud nezvyklá, a nepochopil jsem, proč měnili způsob vyjmutí zásobníku oproti prvnímu modelu
URL : https://www.valka.cz/FG-42-t13559#119512 Verze : 0
ještě co je poměrně zajímavé, zbraň má odpruženou pažbu, takže při výstřelu celá do pažby zakluzuje....jinak její váha není tak hrozná, zásobník ze strany docela nepříjemně mění při střelbě vlivem úbytku nábojů těžiště zbraně
URL : https://www.valka.cz/FG-42-t13559#119513 Verze : 0
Na této zbrani je zajímavé, že při střelbě jednotlivými ranami střílí pro dosažení maximální přesnosti z přední polohy a při střelbě dávkami ze zadní polohy pro lepší chlazení zbraně a prevenci samovznícení po větším počtu vystřílených zásobníků.


TTD - stav k září 1944


Ráže 7,92 mm Mauser K98
4 drážky pravotočivé, stoupání 240 mm
Délka zbraně - 945 mm
Délka hlavně - 500 mm
Úsťová rychlost - 740 m/s
Kadence teoretická - 900 ran/min
Hmotnost zbraně bez zás. - 4,2 kg
Plný zás. M 20-42 - 0,818 kg


Zdroj - předpis :
D.(Luft) T.6194 Fallschirmjagergewehr 42, FG 42 (Stand September 1944), Ausgabe September 1944
FG 42  - Konstrukční skupiny.

Konstrukční skupiny.
FG 42  - Závěr rozložený na prvočinitele.

Závěr rozložený na prvočinitele.
FG 42  - Poloha před výstřelem v poloze jednotlivé výstřely.

Poloha před výstřelem v poloze jednotlivé výstřely.
URL : https://www.valka.cz/FG-42-t13559#380292 Verze : 0

Diskuse

Musím dať zapravdu Branovi - zmeny neboli len kozmetické. Sériovo pokiaľ viem boli vyrábané dve verzie FG-42-1 (od 1942) a FG-42-2 (1944). FG-42-2 mala hlaveň hlaveň dlhú 525 mm (oproti 508 mm u FG-42-1) a bola o cca. 0,7 kg ťažšia. Mala regulačný ventil tlaku plynov, kadenciu zníženú na 600 výstrelov/min a deflektor nábojníc. Pištoľovú rukovať mala menej sklonenú dozadu. Ešte doplním, že zbraň používala princíp rotujúceho závorníka s dvoma uzamykacími ozubami.
URL : https://www.valka.cz/FG-42-t13559#97810 Verze : 0
to Crusader kdyby sis dal práci a přečetl si co se píše před tebou asi bys našel vysvětlení mnoha uváděných rozdílů, (třeba hlaveň změnila délku právě odlišným tvarem a délkou zakončení (tedy tím čemu z nedostatku lepšího výrazu říkáme úsťová brzda) Nezlob se ale deflektor na výhozném okénku je opravdu kosmetická změna, po pravdě v dobových zdrojích se pro všechny vyrobené zbraně používá jedno označení bez rozlišení, dnes se obecně používá pro sériové zbraně (ne prototypy) rozlišení na ranné a pozdní, s tím že není jasné přesné rozdělení, protože se jednotlivé změny zaváděly postupně, asi nejmarkantnější rozdíl je právě tvar pistolové rukojeti, související se změnou mechanizmu spouště, některé knihy to ale dělí jinak, záleží co si vybereš. Změnila se spousta detailů, ale není podchyceno jak a kdy (aspoň jsem to k této zbrani nenašel), jistý není ani počet vyrobených kusů, většina zdrojů mluví o 7 000 kusů ale najdou se i čísla kolem pěti tisíc a čísla naopak vyšší (třeba Branem uváděné 7500) označení je pouze jedno a značení A - G je označení pozdější a není ani jisté zda odpovídá opravdu zbraním a prototypům tak jak je němci dělali (spíš asi ne) .
Obecně jde o zajímavou, ale málo rozšířenou zbraň použitou jen v útvarech LW, nejčastěji ne jako pušku, ale spíše ve funkci podpůrné zbraně (asi jako BAR u američanů) to bylo zřejmě i důvodem proč se snižovala rychlost palby dávkou ze 750 na 600 ran za minutu jak to zmiňuješ.
URL : https://www.valka.cz/FG-42-t13559#97832 Verze : 0
S tým čítaním som si prácu samozrejme dal 8.), ale pokiaľ viem (možno sa mýlim), dĺžka úsťovej brzdy bola rovnaká - zmenila sa len jej konštrukcia. Zbrane údajne boli okolo roku 1944 výraznejšie prekonštruované (to sú pravdepodobne tie pozdejšie verzie o ktorých si hovoril) a domnievam sa, že ich vyššia hmotnosť súvisí s ťažšou hlavňou a mohutnejším puzdrom záveru. Zbraň používala výkonné puškové strelivo a na taký náboj bola trochu ľahká. Ťažšia hlaveň asi vyplývala aj z jej predĺženia kvôli vyššiemu tlaku plynov. Kadencia sa znižovala možno aj kvôli zvýšeniu spoľahlivosti pri automatickej streľbe.
Je dosť zaujímavé, prečo LW nezvolila náboj 7,92x33 Kurz. Pri streľbe dávkami asi nebolo jednoduché z FG-42 niečo trafiť na viac ako 200-300 m, naviac keď pri auto zbraň pálila s nezamknutého záveru (asi kvôli lepšiemu chladeniu hlavne).
URL : https://www.valka.cz/FG-42-t13559#98278 Verze : 0
Osobně se domnívám že větší váha je "způsobena" dřevěnou pažbou, ostatně rozdíl není příliš veliký, původní pažba byla plechový výlisek (podle některých zdrojů hliníkový) dřevěná vážila určitě víc. O těžší havni osobně dost pochybuji, i na fotkách které vložil Brano je vidět že "brzda" je delší, oba exempláře jsou pěkně srovnány pod sebou a trochu to vypadá že část té větší délky nové verze dělá i pažba.
Náboj byl pravděpodobně zvolen proto že původně se konstrukce začala v roce 1940 a zbraně byla objednány v roce 1942, tedy v době kdy náboj 7,92x33 Kurtz nebyl ještě vyráběn. Navíc zbraň měla působit jako podpora družstva a zde je puškový náboj asi vhodnější, možná sehrálo roli i to že by se pro jednotku muselo nést další střelivo jiného typu, takhle bylo užíváno stejné jako 98K a dalším důvodem asi bylo že zbraň odvozená od MG 42 by asi byl problém překonstruovat na méně výkonný náboj. Na tenhle náboj je zbraň pro střelbu dávkou asi opravdu lehká, ale šlo především o pušku a teprve v druhé řadě o střelbu dávkou, možná že k většímu důrazu na střelbu dávkou došlo až na základě požadavků jednotek, i pak rychlost palby byla dost vysoká. Druhá verze je opravdu datována k roku 1944 a není moc jasné jaký byl poměr mezi starší a novější verzí, obvykle se udává že starších bylo méně, ale objevují se i opačné zprávy a v muzejích bývají spíše starší verze. O přesnosti zbraně jsem nikde nic nenašel, těžko říci proč Smile možní jsou obě verze, tedy byla normálně přesná takže proč o tom psát, i byla nepřesná takže není se čímchlubit Smile. Můj názor je že asi spíš platí to první.
Jde opravdu o zajímavou, ale ne moc rozšířenou zbraň, pokud vím experimentovalo se s ní až do konce války, prototypů byla celá řada (Branem uváděné rozlišení písmeny je poválečné) a snad i bojové nasazení bylo celkem úspěšné, ale zde je poměrně málo zpráv.
URL : https://www.valka.cz/FG-42-t13559#98292 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více