Main Menu
User Menu

Cukanova, Marija Nikitična

Tsukanova, Mariya Nikitichna

Мария Никитична Цуканова

Rjad. Marija N. Cukanova – zdravotnice 355. samostatného praporu námořní pěchoty Tichomořské flotily


(1924 - 1945)Hrdinka Sovětského svazu


Narodila se 14. září 1924 ve vsi Smojlanki u Omska v rodině venkovského učitele. Když vypukla válka, pracovala na ústředně jako telefonistka a později nastoupila do zbrojovky v Irkutsku. Přitom absolvovala zdravotnické kurzy. Marija se poté v červnu 1942 přihlásila do armády a stala se zdravotnicí u námořní pěchoty. Poté až do roku 1945 sloužila ve vojenské nemocnici v Primorsku, kde se údajně měla provdat za důstojníka NKVD, dozorce z tábora GULAG, který později sám zahynul na frontě. Kolem tohoto období jejího života je dodnes mnoho nejasností. Jisté je jen to, že se Marija zúčastnila závěrečné operace Velké vlastenecké války v srpnu 1945 na Dálném východě. Při osvobozování korejského přístavu Seisin 14. srpna vynesla z boje dvaapadesát raněných spolubojovníků. Sama byla raněna střepinou miny a poté obklíčena Japonci. Několik jich složila palbou ze samopalu, ale když jí došly náboje, padla do zajetí a byla na místě ubita šavlemi a bajonety.


14. září 1945 byl M. N. Cukanové posmrtně udělen titul Hrdina SSSR. Ve Vladivostoku stojí její památník, mnoho ulic ruských měst nese její jméno a je zapsána zlatým písmem v kronice námořní pěchoty Tichomořské válečné flotily.
URL : https://www.valka.cz/Cukanova-Marija-Nikiticna-t26258#94651Verze : 0
Otec Máši Cukanové zemřel ještě před jejím narozením. Vychovával jí otčím, dělník a účastník občanské války N. V. Krochmalev. Ten jí vedl ke sportu a četbě vlasteneckých knih. Máša aktivně provozovala lehkou atletiku, bruslení a lyžování a nejednou se umístila na prvním místě v okresních přeborech. Měla pět sourozenců - čtyři bratry a sestru. V roce 1941 se po dokončení sedmiletky chystala na pedagogickou nástavbu, ale válka její plány změnila.
URL : https://www.valka.cz/Cukanova-Marija-Nikiticna-t26258#131204Verze : 0