Main Menu
User Menu

Čs. výkonostní odznak leteckého pluku 6

Čs. výkonostní odznak leteckého pluku 6
URL : https://www.valka.cz/Cs-vykonostni-odznak-leteckeho-pluku-6-t80247#293925Verze : 0
Odznak 6.leteckého pluku byl řešen štábem této vyšší vojenské jednotky již počátkem roku 1938. Předpoklad udílení měl být ve výroční den založení republiky s tím, že první odznaky budou slavbostně uděleny a předány dne 28. října 1938. Zde opět svoji roli sehrála mobilizace a potupná kapitulace armády po podepsání Mnichovské smlouvy.Odznak byl přesto udělen, a to nejméně v jednom případě. Ve sbírce Altmann se nachází jediný nám známý odznak, který je v originální etuji, na zadní straně odznaku je citace!


POR.LET.JOSEF VALLA l.7.1935-31.3.1938


Odznak byl tomuto důstojníkovi předán při příležitosti jeho odchodu od jednotky. Z pozůstalosti rodiny je i tento letecký odznak(obrázek)
Popis odznaku:
Jednoduchá číslice 6, na které jsou vloženy zlacené perutě, odznak je proťatý červenou bombou, je ražen ve stříbře, ryzosti 800/1000 s příslušným puncem pro stříbro. Tento odznak vyrobila firma Provazník a spol. Praha VII. Zdá se, že pro ostatní příslušníky leteckého pluku se po roce 1938 již nepočítalo s udělením odznaku, který měl symbolizovat odhodlání jednotky bránit vlast. Na základě vlastního pátrání je možno říci, že objednané odznaky byly komisí důstojníku zničeny. Odznak nebyl po roce 1945 obnoven, a ani se o obnově neuvažovalo. Odznak zde vystavený je ze sbírky autora. V případě dalšího zajmu doporučujeme stránky:www.letecké odznaky.cz.www, kde jsou oba odznaky ze sbírky Altmann také vystaveny.
URL : https://www.valka.cz/Cs-vykonostni-odznak-leteckeho-pluku-6-t80247#293982Verze : 0
Elegantní odznak je sestaven ze tří dílů a je sestaven do opravdu vkusného celku.Je dobře vidět, že číslice je zdobená lipovými větvičkami. Perutě jsou zlacené. Bomba,která charakteristuje 6.letecký pluk je červeně smlatovaná. Odznak je číslován a nese číslo 18 (zadní strana.) Tento vzácný, čestný odznak se uděloval v originální etuji,která na zadní straně nese zálepku s logem firmy Provazník a spol.
URL : https://www.valka.cz/Cs-vykonostni-odznak-leteckeho-pluku-6-t80247#293986Verze : 0
Rubní strana odznaku:
Je zde čitelný nápis a věnování pro por. letectva Vallu. Odznak je puncován a číslován. Číslo 18 je vyryto na horním zákrutu číslice 6 I z přiloženého vyobrazení je vidět,že firma odvedla vynikající práci,kterou lze označit za práci klenotníka. Matice,která slouží k připevnění na oděv je také značená a puncovaná
URL : https://www.valka.cz/Cs-vykonostni-odznak-leteckeho-pluku-6-t80247#293987Verze : 0
S čestným odznakem 6.leteckého pluku je zde spojen osobní pilotní odznak důstojníka J.Valla. Odznak je značený na líci HG 800. Jde o klenotnický výrobek pražské židovské firmy Heinrich Grunfeld. Tyto zakázkové odznaky si na vlastní náklady opatřovali důstojníci a nosili je při slavnostních příležitostech. Ražba je mimořádně pečlivá,propracovaná. S odvoláním na stránky www. letecké odznaky.cz uvádím,že toto je sběratelský hledaný a vzácný odznak.
Pohled na etuji,která je vyložena modrým sametem.
URL : https://www.valka.cz/Cs-vykonostni-odznak-leteckeho-pluku-6-t80247#293988Verze : 0