Main Menu
User Menu

Čs. výkonostní odznak leteckého pluku 5

V roce 1938, při výročí dvaceti let trvání mladé republiky, ale zároveň v roce reálného nebezpečí a reality války bylo ve štábu 5.leteckého pluku BRNO rozhodnuto zřídit odznak pro specialisty, piloty těžkého bombarderu.


Vlastní umělecké ztvárnění provedla firma Karnet a spol. Kyselý - Praha. Nepodařilo se však zjistit konkretní jméno pracovníka firmy,který se podílel na návrhu odznaku. Samotný odznak vybočuje z tradice čs.leteckých odznaků, vyniká originálním pojetím i krásou. Firma odvedla špičkovou práci a výsledkem je nádherný odznak specialisty bombardovacího letectva.

Odznak je jednostranný, na zadní straně je připínací jehlice s očkem. Oba připímací prvky jsou k rubní straně připojeny pájením a nesou viditelný znak výrobce-KsK - a puncovní znak ryzosti 900/l000. Nosným prvkem odznaku je rozevřená peruť v barvě zlata v délce 59mm a šíři 16mm.


Náběžná hrana perutě a aerodynamicky tvarována a při dolní náběžné straně nese vystouplé písmeno ...D...Výška písmene je 1,5mm. Bomba střední velikosti svírá s hranou perutě ostrý úhel. Délka bomby je 67mm.Tento odznak měl být udělován pilotům za výtečné splnění úkolů výcviku a při příležitosti dvaceti let trvání republiky.


Výcvik pilotů těžkých bombarderu se prováděl zásadně v noci. Odznak je mimořádně vzácný. Existuje varianta odznaku,která má na zadní straně tři packy jak je zvykem u čs.leteckých odznaků. Mimo tento odznak je znám ještě další a to odznak:


1. stihacího pluku Praha


6. bombardovacího pluku PRAHA

Odznak sám je vzácný i tím,že k praktickému udělen již nedošlo. Tento nádherný exemplář pochází z pozůstalosti pana majora Otty Lazara,příslušníka bomb. pluku


Prameny:
František Kopeček: Vznik prvního čs. odznaku Leteckého třídního specialisty.


Archiv autora.
Vyobrazený odznak ze sbírky Altmann
URL : https://www.valka.cz/Cs-vykonostni-odznak-leteckeho-pluku-5-t80198#293805Verze : 0
Odznak zde vyobrazený je opravdu krásný, stříbrná bomba, zlatá peruť a znak města BRNA je ohraničen černým proužkem,který dokládá,že jde o těžký bombardovací pluk se speciálním nočním výcvikem.Váha odznaku je 25.70 g
Rubní strana dokládá,že odznak je sestaven z několika komponentu, na jehlici je punc a značka výrobce.
URL : https://www.valka.cz/Cs-vykonostni-odznak-leteckeho-pluku-5-t80198#293815Verze : 0
Oba vystavené odznak prezentují krásu našich leteckých odznaků. Pro porovnání je zde zastoupen osobní letecký odznak pana Lazara a jeho odznak 5. leteckého pluku. Myšlenka,že odznak bude po roce 1945 s možnosti udělování v roce 1948 obnoven ztroskotala na nepochopení tradic naší armády.
URL : https://www.valka.cz/Cs-vykonostni-odznak-leteckeho-pluku-5-t80198#293816Verze : 0