Main Menu
User Menu

Chomjakova, Valerija Dmitrijevna

Khomyakova, Valeriya Dmitriyevna

Валерия Дмитриевна Хомякова

Lejtenant Valerija D. Chomjakova - pilotka 586. stíhacího leteckého pluku


(1914 - 1942)Narodila se v roce 1914 v rodině inženýra chemie v Moskvě. Odmalička kolem sebe soustřeďovala partu chlapců a dívek, které vedla, vždy byla středem pozornosti svého okolí. Vystudovala průmyslovku a poté chemicko-technologický institut, přitom se učila létat v aeroklubu, aby posléze sama mohla učit létání ostatní. Předtím, než jako dobrovolnice vstoupila do Rudé armády, pracovala na závodě Frunze v Moskvě a dělala instruktorku létání v aeroklubu.


15. listopadu 1941 se dostala k jednotce Mariny Raskové, ale ona se chtěla stát stíhačkou a tak šla do školy pro piloty do města Engels. Na frontu přibyla na jaře 1942, již jako zástupce velitele eskadry. Se svým letounem Jak-1 se zúčastnila bojů nad Saratovem, kde jako první žena-stíhač, sestřelila nepřátelský bombardér. Byl to Ju-88 a stalo se to 24. září 1942.


O dva týdny později, 6. října 1942 zahynula Valerija Chomjakova ve vzdušném boji s nepřátelskou přesilou. To o ní napsaly tehdy noviny, stala se legendární pilotkou a na její počest se psaly i verše. Teprve o mnoho let později se zjistilo, že zahynula při banální nehodě, když po těžkých nočních bojích, k smrti vyčerpaná, přelétavala se svým letounem na pozici a usnula za svým kniplem.zdroj:
http://airaces.narod.ru/woman/homykova.htm
Chomjakova, Valerija Dmitrijevna - Zľava doprava: Galina Burdina, Tamara Pamjatnych, Valéria Chomjaková a Valentína Lisicyna po lete

Zľava doprava: Galina Burdina, Tamara Pamjatnych, Valéria Chomjaková a Valentína Lisicyna po lete
Chomjakova, Valerija Dmitrijevna - Valerija Chomjakova na fotke vpravo

Valerija Chomjakova na fotke vpravo
URL : https://www.valka.cz/Chomjakova-Valerija-Dmitrijevna-t24734#91701Verze : 3