C
Články
První český velitel čs. roty a pluku za první světové války, jeden z vrchních velitelů našich legionářů v Rusku a vrcholný funkcionář nově vzniklé Československé armády, muž, který se stal legendou už za svého života.
Československý armádní důstojník a vojenský letec. V době druhé světové války působil jako stíhač u Armée de l'air, kde se stal esem, a později sloužil u československých jednotek Royal Air Force.
Slovenský politik, publicista a diplomat
Josef Černota patřil nejen k nejlepším vojákům naší zahraniční armády, ale i k zakladatelům československého výsadkového vojska.
Nemám rád řeči typu, že jsme národem švejků. My, letci z Anglie, jsme nebyli žádní zbabělci. Šli jsme do každé akce s tím, že „tam“ můžeme zůstat. Ale pokud měl člověk padnout, tak alespoň za dobrou věc. V poválečných letech jsme doufali, že republika zůstane demokratická a že naše životy budou bez velkých převratů. To se však nelíbilo soudruhům, kteří se chtěli ve všem opičit podle sovětského vzoru. To znamená nenávidět svobodu a vše západní a každého bývalého letce či vojáka ze Západu. Po komunistickém převratu v roce 1948 si většina zápaďáků brzy uvědomila, jak ta politická změna ovlivní naše životy, a bylo zřejmé, že nastane naše perzekuce.
U neblaze proslulého Státního soudu v Praze probíhalo od ranních hodin 9. února 1949 hlavní přelíčení se skupinou „zrádných“ letců ze Západu. Nebylo jím nic jiného, než vykonstruovaný proces se skupinou div. gen. Karla Janouška, ve které se shodou okolností ocitl i škpt. let. Otakar Černý, který si, stejně jako ostatní, odpoledne téhož dne vyslechl tvrdý rozsudek. Ten ho odsuzoval ke třem letům těžkého žaláře, zostřenému ¼ tvrdým ložem. Dále ke ztrátě čestných odznaků, vyznamenání a ztrátu čestných občanských práv na tři roky.
Životopis českého stíhacího pilota, účastníka Bitev o Francii a Británii a nejúspěšnějšího československého letce na nejmodernější francouzské stíhačce D.520.
Témata
Podkategorie