Main Menu
User Menu

Barelová bomba (puma)

Barrel bomb

Diskuse
Barelová bomba

Zvláště občanské války přinášejí někdy nové, byť ne vždy Hi-tech "technologie" či lépe řečeno prostředky na zabíjení. To však nic nemění na tom, že tyto mohou být velmi účinné. Takové prostředky mohou být různého charakteru od různých upravených bojových mobilních prostředků, přes nové techniky boje s lépe vyzbrojeným nepřítelem (IED).

Jak se zdá, byť je na tom syrská proasadovská strana, minimálně co se týče možností nasazení letectva, neporovnatelně lépe než různé syrské opoziční a teroristické frakce (ti mohou ojedinělá letadla a vrtulníky sestřelovat, ale sami, na rozdíl od Libye, žádné letectvo nemají). Trpí určitými problémy co se snižujícího se počtu letu schopných vrtulníků a letounů týče. Také se jim nejspíš začíná nedostávat dlouhodoběji potřebného množství munice (zvláště bomb a raket vzduch-země). Toto se rozhodli řešit provizorním řešením. Nutno ale také vzít v potaz možnost nesené munice u vrtulníků řady Mil Mi-8/17, jelikož nosiči, jak se zdá, jsou právě jen a pouze ony.

Tak, jak je tato zbraň popisována, se jedná o klasický sud (barel) na naftu či jiné ropné produkty, který je napěchován směsí výbušnin, nafty či jiných zápalných hořlavých látek, kusy železa (šrotu), šrouby a sklem. Tyto jsou shazovány z velkých výšek, což by svědčilo pro iniciaci dopadem, dost možná bez roznětky či časovače jako u klasických bomb. Zásahy jsou dosti nepřesné, jelikož se nedá počítat s nějakým přesnějším zaměřením. Ovšem to, jak se zdá, lidem co je užívají nevadí, jelikož jim jde o spíše plošné zásahy, při kterých jsou nejvíce zasažení civilisté a civilní budovy včetně pekáren a nemocnic. Cílem je pak co největší rozsah škod a raněných a mrtvých právě zvláště mezi civilním obyvatelstvem.
URL : https://www.valka.cz/Barelova-bomba-puma-t168685#505428Verze : 0