Main Menu
User Menu

BEL - Poteau - Muzeum Poteau 44

Museum Poteau 44

Ve vesnici Poteau blízko St.Vith leží málo známé menší muzeum věnované operaci v Ardenách v roce 1944. Muzeum je soukromé a na svou velikost skrývá řadu zajímavých materiálů se vztahem k WWII obecně a dané operaci a místu pak zvláště. Majitel kromě drobnějších předmětů vystavuje i několik vozidel, a samozřejmě uniformy, zbraně a další věci z daného období. Zajímavá je i sbírka plakátů a na pozemku (mimo vlastní expozici) stojící vozidla a zbytky techniky. Z mého pohledu nejzajímavější byla věž tanku Sherman Firefly získaná asi na nějaké střelnici (značně poškozená) kde jsem měl možnost si dobře prohlédnout úpravy dělané brity. Některá vozidla jsou samozřejmě poválečná (OT810 a SU-100) ale to nijak nenarušuje obecně zajímavé muzeum. U muzea je i obchod s militáriemi (je v patře nad vstupem) kde se najde opravdu hodně zajímavého, dále pak možnost posezení které je vedle vchodu do expozice a kam můžete případně "odložit" zbytek rodiny když pobíháte uvnitř Smile . Majitel nabízí i možnost svézt se válečným polopásem (US Halftack M-5) podmínkou je ale dostatečný počet zájemců. Projížďka trvá asi 20 minut a jede se v okruhu mimo objekt muzea, podle popisu je možno se svézt i "SdKfz 251" ale to je v reálu OT-810. V době mé návštěvy byly jízdy s M-5 a stálo to za to, jízdy se platí zvlášť a nejsou součástí vstupného do muzea. Otevřeno je od poloviny června do poloviny září denně od 13:00 do 17:00 a měsíc a půl před a po v sobotu a neděli ve stejnou dobu. Mimo tyto dny (nebo hodiny) lze ale návštěvu dohodnout a mohu potvrdit že my jsme zde byli mimo tuto dobu a majitel se nám věnoval s nadšením a ochotou. Pokud pojedete do oblasti Arden zahrňte tohle do svého itineráře, stojí to za shlédnutí a na rozdíl od mnohem známějších muzejí zde možná najdete v klidnější atmosféře lecos co jinde nemají.
Stránky muzea jsou : http://www.museum-poteau44.be/ a na nich byste měli najít aktuální informace o cenách (v době mé návštěvy pro dospělého 7€, skupina 6€ a děti 3€), dobách a umístění.
zdroj : vlastní návštěva a vlastní foto
BEL - Poteau - Muzeum Poteau 44 - celkový pohled od silnice - vchod je vlevo

celkový pohled od silnice - vchod je vlevo
URL : https://www.valka.cz/BEL-Poteau-Muzeum-Poteau-44-t73379#260391Verze : 0
a po eteriérech pár fotek zevnitř
BEL - Poteau - Muzeum Poteau 44 - HJ

HJ
URL : https://www.valka.cz/BEL-Poteau-Muzeum-Poteau-44-t73379#260392Verze : 0
Muzeum jsem navštívil v květnu 2009. Vtupné stále 7 eur. Majitel rád povidá ale s angličtinou na tom by o dost lip než ja takze jsme se omezili na jen na základní konverzaci. Byl jsem jedinnym návštevníkem, takze jsem logicky usoudil ze jizdu na halftracku bych asi sam nezaplatil, tak jsem se po ni ani neptal. Ale lákalo mě to. V muzeu je klid a pohoda. Na vsechno je dost casu. Libi se mi ze expozice neni cela zasklena ale zaskleni se omezuje jen na nutné minimum. Jinak jsou např. dioramata oddelena stylově jen imitaci ostnateho dratu. Lokace muzea je podrobne i s mapkou popsana na jeho webu, tudiž nejaka mapka nema ted ani cenu. Pridavam pár fotek.


Zdroj: Vlastni návštěva a fotky.
URL : https://www.valka.cz/BEL-Poteau-Muzeum-Poteau-44-t73379#315035Verze : 0
Jeste jedna sada fotek
Zdroj: Vlastni návštěva a fotky.
URL : https://www.valka.cz/BEL-Poteau-Muzeum-Poteau-44-t73379#315036Verze : 0
Diskuse
Stránky muzea nefunguji a našel jsem na netu informaci v holandštině z dubna 2014 že muzeum je definitivně zavřené. Jako jeden z důvodů je uváděno že v uvedené lokaci již bylo muzeí mnoho a ne všichni se dokázali uživit. Škoda
URL : https://www.valka.cz/BEL-Poteau-Muzeum-Poteau-44-t73379#563702Verze : 0
podobne bylo zavreno muzeum na byvale letistni plose A-10 nedaleko plaze UTAH, nedavno jsem zahledl inzerat, kde se rozprodavala tamni technika ... a to bylo sotva dva nebo tri roky nove Sad Zavrene je i muzeum Falaiske kapsy ve Falaise ...
URL : https://www.valka.cz/BEL-Poteau-Muzeum-Poteau-44-t73379#563704Verze : 0
MOD