Situace v Iráku 28.3 - 5.4.2003

Autor: Radek Havelka / Admin 🕔︎︎ 👁︎ 19.681

Během posledních dní se Spojenci dostali až k hlavnímu městu Iráku, Bagdádu. Je tedy čas si zrekapitulovat dosavadní průběh vojenských operací.

Kliknutím na uvedené obrázky získáte větší a kvalitnější verzi. Obrázky byly získány z databáze www.earthviewer.com a www.digitalglobe.com

Reklama

20.3. 2003 zahájili Spojenci útok na Irák ze severu Kuvajtu. Útok je veden ve dvou směrech, na jihu na Basru a přístav Umm Qasr s cílem zajistit druhé nejlidnatější město Iráku a ropná pole a rafinerie a přístav jako důležitý bod pro zásobování a přísun humanitární pomoci. Útok v jižním směru vede 1. EMU (expeditional marine unit, expediční jednotka námořní pěchoty) USA spolu s britskými jednotkami. Oblast Umm Quasru byla dobyta poměrně rychle, ale několik dní trvalo zabezpečení této oblasti od vojenských jednotek a vyčištění přístavu od min. Lodě už tento přístav mohou použít.

Zároveň s postupem v jižním směru byl zahájen rychlý postup z Kuvajtu směrem na sever s cílem co nejdříve dobýt Bagdád. Tento úkol byl přidělen 3. pěší divizi, jejíž 7. kavalerie vybavená tanky M1A1 Abrahms vyrazila jako ocelová lavina směrem k městům Násirija a Najaf, kde svedla těžké boje o zajištění přechodů přes Eufrat. Zde také došlo k prvním větším ztrátám a vzetí zajatců, kdy byl přepaden zásobovací konvoj, který odbočil do iráckou armádou ovládané oblasti. Při akci 2.4. 2003 byl osvobozen jeden ze zajatých vojáků, Jesica Lynch. Dalších osm těl nalezených při této akci náleželo dalším členům její jednotky, kteří byli nezvěstní, všichni byli mrtví. Pro orientaci, v amerických médiích se můžete setkat s několika výrazy pro ztracené vojáky - MIA znamená Missing in action, nezvěstný, POW Prisoner of war, zajatec a KIA Killed in action, zabit v akci.

Po dobytí mostů se jednotky 3. pěší divize opět vydaly směrem na Bagdád, za nimi postupovaly další jednotky, které zajišťují dobyté území a likvidují polovojenské jednotky. Boje pokračovaly u měst Násirija, Najaf, Samawah a dalších. Zde působí jednotky 82. výsadkové divize. Jednotky 101. výsadkové divize obsadily letište H1, H2 a H3 v západní části Iráku s cílem zamezit odpalování raket směrem na Izrael a obsadit možné lokality ukrývající chemické či biologické zbraně. Na severu Iráku seskočilo tisíc vojáků USA a začalo připravovat severní frontu spolu s 60 tisíci kurdských bojovníků ovládajících sever Iráku. Tyto jednotky mají také stabilizovat oblast po několika ostrých výměnách názorů mezi Tureckem, USA a Kurdy o možném vstupu tureckých jednotek do oblasti, což by u Kurdů vyvolalo otevřený boj proti těmto jednotkám.

Během postupu směrem k Bagdádu 3. pěší divize narazila na Medínskou divizi Republikánské gardy. 6 divizí je dislokováno kolem Bagdádu, patří totiž mezi nejvěrnější a nejlépe vybavené jednotky. Medínská divize byla rozprášena ve velké tankové bitvě v roce 1991, kdy Spojenci vyhnali Irák z okupovaného Kuvajtu. Podle dosavadních zpráv ani tentokrát nedokázala čelit technicky lépe vybaveným jednotkám USA. Během 4. dubna Američané zaútočili na Saddámovo mezinárodní letiště na jižním okraji hlavního města Bagdádu, důležitý strategický i psychologický bod necelých 16 kilometrů od města.

Spojenci letiště dobyli a během bojů 4. a 5. dubna zajistili. Podle iráckých zpráv se iráckým jednotkám podařilo Spojence porazit a vytlačit. Irácký ministr informací slíbil novinářům, že jim ukáže dobyté letiště. Zatím ale z tohoto letiště vysílá přenosy americká televize CNN a její reportéři, kteří jsou součástí 3. pěší divize a její 7. kavalerie, kde je tedy pravda, je zřejmé. Americké jednotky také okamžitě začaly pronikat do města s cílem zjistit odpor iráckých jednotek bránících Bagdád (pravděpodobný postup naznačen modrou šipkou). Podle Pentagonu nenarazily americké jednotky na výraznější odpor a mohou vstupovat do města, "kdy budou chtít". Jedna runway letiště bude brzy schopna přijímat letouny.

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více