Výzbroj a zbroj dragounů v rámci Moravské zemské hotovosti v 2. pol. 17. století
♡ Chci přispět
7. Povelová technika střelby z muškety
7.1. Úvod
Jak je patrno z výše uvedeného, jedinou palnou zbraní dragounů moravské zemské hotovosti byla mušketa. Tato na první pohled primitivní zbraň však vyžadovala přísný, složitý a na přesné pohyby důležitý výcvik. Některé příručky uvádějí až 143 povelů. Proč však bylo zacházení tak složité? Mušketýr byl totiž doslova obložen střelným prachem, který byl v měrkách na bandalíru i v prachovnici, takže při manipulaci se stále hořícím doutnákem hrozilo neustálé nebezpečí jeho iniciace. Navíc nemůžeme mít velké iluze o inteligenci sedláka či rolníka naverbovaného do armády, který by spíše ublížil nechtěně sobě a okolí než nepříteli, takže tvrdý výcvik s řadou povelů byl na místě. S postupnou profesionalizací armád později dochází k výrazné redukci těchto povelů.
Snad nejznámější příručku pro střelbu z muškety napsal na počátku 17. století další velký vojenský teoretik Jacob Gheyn, jehož kresby jednotlivých fází zacházení s mušketou jsou notoricky známé.
Následující povely budou také vycházet z Gheynovy příručky, [70] jsou ale redukovány, aniž by však byla snížena bezpečnost. Tyto povely mají sloužit především jako ukázka složité manipulace se zbraní, nejedná se o rekonstrukci povelové techniky užívané dragouny, neboť ta není dost dobře možná. Ještě v 2. pol. 17. století totiž nebyla zavedena jednotná povelová technika, takže každý pluk mohl vlastní povely.
7.2. Povely pro střelbu z doutnákové muškety
- Maschiert mit Muskete an die Pfand.
Pochoduj s mušketou na rameni.
Mušketýr nese zbraň na levém rameni, přidržuje ji levou rukou na hlavišti pažby. Hořící doutnák drží mezi prsty levé ruky. - Muskete in die links Hand nehmen.
Drž mušketu v levé ruce.
Levou rukou pohybem dolů sejme mušketu s ramene. Pravou rukou uchopí mušketu v první třetině hlavně u předpažbí. Tímto si uvolní levou ruku, do které vloží mušketu, kterou drží těsně před lučíkem. Akce má 3 doby. - Muskete laden.
Mušketu nabít.
Levou ruku s mušketou otočí do dlaňové polohy, pravou rukou uchopí mušketu za hlaveň u mušky. Levou rukou uchopí mušketu a uvolní si tím pravou ruku. Mušketa nyní směřuje hlavištěm dozadu dolů (Gheyn zde dbá na to, aby se mušketa nedotýkala země). Celá tato operace s mušketou má 3 doby. Poté otevře prachovou měrku či prachovnici s dávkovačem a nasype hrubý prach do hlavně, pak vloží střelu s ucpávkou. - Ladesstock herrausziehen.
Vytáhni nabiják.
Pravou rukou uchopí nabiják a vytáhne jej z lůžka v předpažbí ven. Drží jej v natažené ruce nahoru. - Ladesstock kurzfassen.
Nabiják zkrátit.
Nabiják opře koncem bez okutí o stehno a posune ruku po nabijáku dolů. Mezi prsty pak otočí nabiják tak, aby okutí směřovalo dolů. Ruku s nabijákem natáhne nahoru. - Pulver niederstampfen.
Prach upěchovat.
Nabiják vsune do hlavně a upěchuje prach se střelou. - Ladesstock aus der Muskete ziehen.
Vytáhni nabiják z muškety.
Nabiják se vytáhne drží se v napnuté ruce. - Ladesstock kurzfassen.
Nabiják zkrátit.
Nabiják se opře koncem s okutím o stehno a ruka se posune dolů. Pak se natáhne nahoru. - Ladestock wieder am Ort bringen.
Nabiják skryj.
Nabiják se vsune do lůžka v předpažbí. - Muskete in die links Hand nehmen.
Drž mušketu v levé ruce.
Levou rukou zvedne mušketu, pravou rukou ji uchopí a levou rukou přechytí. Drží ji ve váze. - Pfäne öffnen.
Pánvičku otevřít.
Pravou rukou otevře kryt pánvičky. - Pulver an die Pfäne.
Prach na pánvičku.
Pravou rukou uchopí prachovnici s jemným prachem zavěšenou na bandalíru, otevře ji a nasype prach na pánvičku. Prachovnici uzavře. - Pfäne geschlossen.
Pánvičku uzavřít.
Pravou rukou uzavře kryt pánvičky. - Lunte aufdrücken
Doutnák založit.
Vytáhne hořící konec doutnáku z levé ruky a pravou rukou jej vloží do kohoutu. - Muskete aufdrücken.
Mušketu založit.
Ukročí pravou nohou dozadu a založí mušketu do ramene. - Pfäne öffnen.
Pánvičku otevřít.
Otevře pánvičku pravou rukou. - Schiest.
Pal.
Pravou rukou zmáčkne kohoutek a čeká, až dojde k výstřelu. - Pfäne geschlossen.
Pánvičku uzavřít.
Pravou rukou uzavře kryt pánvičky. - Muskete in die links Hand nehmen.
Drž mušketu v levé ruce.
Přikročí pravou nohou a drží mušketu v levé ruce ve váze. - Lunte abnehmen.
Doutnák vyjmout.
Pravou rukou vyjme doutnák z čelistí kohoutu (pokud nebyl odhozen explozí na pánvičce) a vloží jej zpět mezi prsty levé ruky.
Tento počet a postup jednotlivých povelů zaručuje dostatečnou bezpečnost a přitom efektivnost palby. Mušketa musí ústím vždy směřovat nad hlavy okolních vojáků, neboť téměř kdykoli po nabití může vystřelit.
7.3. Povely pro střelbu z křesadlové muškety z poloviny 18. století.
Naproti tomu roku 1769 se povelová technika v císařské armádě omezila oficielně na 8 dob, neboli 28 temp [71]:
Man wird chargieren !
Pozor, bude se velet !
- Macht euch fertig .
Připravit se – 4 tempa. - Ergfreit die Patron.
Uchopit patronu – 3 tempa - Schwenkt zur Ladung.
Otočit k nabíjení – 3 tempa - Ladstock in Lauf.
Nabiják do hlavně – 3 tempa - Setzt an und versorgt den Ladstock.
Použít a schovat nabiják – 3 tempa - Macht euch fertig.
Připravit se –3 tempa - Schlagt an.
Úder- krok dozadu –1 tempo - Feuer.
Pal –5 temp.
Pak následovaly povely „Schultert“ – na rameno zbraň nebo zase znovu „Ergreift die Patron“.
Jak je z ukázky patrno, v 18. století byla povelová technika daleko jednodušší, což však bylo zapříčiněno naprostou profesionalizací armády, samozřejmě i sjednocením povelů a především novým typem zápalného zámku, takže odpadly i povely související s nebezpečím vznícení či výbuchem zapříčiněným hořícím doutnákem. Výsledkem pak bylo nejen zvýšení rychlosti palby, ale i možnost nasazení vojáka z jedné jednotky v jednotce jiné.
Poznámky
[70] Gheyn, Jacob de. Die Drillkunst das ist Kriegsuebliche Waffenbehandlung der Muskete und Pique. Nurnberg, 1664.
[71] Dolleczek, J. Křesadlové pušky v rakouské armádě. Přel. V. Řeha. Zpravodaj ZO Svazarmu 4009 / 942 Praha 9. 1988, 2. zvl. č., s. 42 – 43.
Seriál
Podobné články
Další články autora