Práce s resinovými modely a detail sety

Autor: US Ranger / Georgie 🕔︎︎ 👁︎ 19.723

V dnešní době stále více modelářům nestačí postavit model pouze z krabičky a různě jej rozřezávají a doplňují o různé doplňky jako například motorem,novým detailním interiérem, kovovými hlavněmi a pásy u tanků či fotolepty.

V tomto článku se budu věnovat opracovávání polyuretanových částí modelů a doplňků. Pokud se už někdo z vás setkal s resinovými díly, určitě si všiml, že mají nálitky, které se nedají odstranit obyčejným modelářským nožem. Základním nářadím je žiletková pilka, lupénková pilka a brusné papíry od nejhrubších až po nejjemnější.

Reklama

Nyní k samotnému popisu práce: u menších nálitků stačí použít pouze žiletkovou pilku a u nálitků o průměru větším než 1cm použijeme rovnou pilku lupénkovou. Řežeme cca 1-2 mm od okraje dílu, po odřezání nálitku přistoupíme k opracovávání smirkovým papírem, u velkých dílů použijeme hrubý papír a u malých rovnou jemný. Když z nálitku zůstane pouze půl milimetru, přistoupíme k práci s jemnějšími brusnými papíry.

Některé nálitky-převážně u velkých dílů jsou tlusté pouze pár milimetrů, v tom případě přistoupíme rovnou k práci s brusným papírem. Ze začátku použijeme velmi hrubý papír a když zbyde pouze cca 0,5-1 mm pokračujeme jako v ostatních případech.

Před barvením velmi doporučuji všechny díly umýt v teplé jarové vodě, protože k separování forem k lití dílů se používají přípravky obsahující oleje. Ale pozor!!!, voda nesmí být horká, pouze teplá, jinak by jste díl mohli poškodit, resin je velice náchylný k deformaci teplem. Náchylnost na teplo se ale dá využít k narovnání dílu pokud je pokroucený nebo ohnutý již od výrobce.

K lepení dílů použijte kyanoakrylové (vteřinové) nebo epoxidové lepidlo.

Na závěr bych chtěl dodat,že do stavby resinového modelu nebo doplňkové sady by jste se měli pustit pouze pokud máte slepeno více než 15 modelů. Pokud by měl někdo ze čtenářů tohoto článku nějaký tip, velmi rád ho uvítám.

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více