Tajemství Saint Exe

Autor: František Novotný 🕔︎︎ 👁︎ 20.058

Není snad jazyk, do něhož by nebyl přeložen Malý princ Saint Exe, jak mu říkali přátelé piloti. V té kouzelné knížce o setkání pilota a malého mimozemského prince zachytil své vlastní prožitky z nevydařeného dálkového letu, když musel nouzově přistát na poušti. Saint Ex totiž patřil k těm ojedinělým umělcům, pro něž svět techniky nejen nebyl cizí, ale pro něž byl i zdrojem inspirace. Ať už v Kurýru na jih, v Zemi lidí, či v dalších povídkách zachytil s nenapodobitelnou imaginací svět průkopníků techniky, pro něž pokrok byl ještě hodnotou samou o sobě. A to hodnotou, jíž stálo zato obětovat život, jak je tomu v Nočním letu. Všechny tyto povídky jsou de facto uměleckými reportážemi, neboť popisují letecké příhody, jež se staly buď Saint Exovi nebo jeho přátelům.

Pilotní průkaz získal příliš pozdě na to, aby bojoval v 1. světové válce. Nastoupil u společnosti Latécoére, která byla průkopníkem v letecké poště. Napřed otevřela linku přes Středozemní moře do severní Afriky a ve třicátých letech přes Atlantik do Jižní Ameriky. Saint Ex kromě pilotování byl na přechodnou dobu „ředitelem“ diverzního letiště v severní Africe (k jeho hlavním povinnostem patřilo vykupování pilotů, kteří po nouzovém přistání padli do rukou Tuaregů), později pracoval v Jižní Americe jako inspektor. Dlouhé hodiny se chvěl o životy svých kamárádů ve vzduchu, a na hodinkách počítal na minuty, kolik jim ještě zbývá benzínu, když měli zpoždění.

Reklama

Začátkem 2. světové války byl povolán k průzkumné eskadrile a z průzkumného letu nad Arras vytěžil fascinující povídku-reportáž Válečný pilot. Po pádu Francie odešel do USA a přidal se ke Svobodným Francouzům de Gaulla, ač politicky s generálem nesouhlasil. Žádal jen o jedno - aby byl bojově nasazen. Přes zákaz de Gaulla, jenž s ním počítal pro mírovou dobu, si vynutil zařazení k průzkumné letce, vyzbrojené upravenými dvoutrupými stíhači P 38 Lightning. Ve věku čtyřiceti čtyř let byl o celou generaci starší než jeho kolegové, a z letiště Bastia na osvobozené Korzice měl povoleno jen pár letů nad okupovanou Francií. Při jednom z nich byl napaden německým stíhačem. Dokázal svůj neozbrojený letoun vymanévrovat z protivníkova sevření a pouze s jedním motorem v chodu se vrátit na domovské letiště. Pak přišel 31. červenec 1944, poslední povolený let, ze kterého se Saint Ex nevrátil. Nebyly nalezeny žádné trosky, jako by se autor Malého prince rozplynul ve vzdušném prostoru, který tolik miloval. Až koncem osmdesátých let se jeden německý důchodce přiznal, že za války jako pilot Luftwaffe napadl na Focke Wulfu 190 osamělý průzkumný Lightning, který se zřítil do Středozemního moře. Teprve o mnoho let později prý pochopil, že to byl on, kdo sestřelil Saint Exe. Nicméně ve hlášeních Luftwaffe jeho sestřel uveden není. K tajemství smrti Saint Exupéryho přispívá i dopis, který napsal za úsvitu, ještě než 31. července 1944 usedl do kabiny svého Lightningu. Dopis, adresovaný příteli Dallozovi, má všechny charaktery dopisu, jaké píší lidé, odhodlaní skoncovat se životem. Saint Ex byl totiž nejen šlechtic predikátem, ale i charakterem a duchem. Patřil k těm citlivým duchům, kteří civilizační zlom, jenž přinesla 2. světová válka, vycítili ještě dříve, než nastal. Pochopil, že v novém světě strojové civilizace nebude místo pro rytíře vzduchu, jakým byl. V atomovém věku technický pokrok už nebyl jednoznačným kladem a autor Malého prince se musel ptát, proč vlastně zemřeli jeho kamarádi z jihoamerické pošty. Proto do dopisu s datem smrti jasnozřivě napsal: Budu-li sestřelen, nebudu litovat vůbec ničeho. Budoucí mraveniště mě děsí. A nenávidím ten jejich život robotů. Já jsem byl stvořen k tomu, abych byl zahradníkem, (Válečné zápisy). Dopis nasvědčuje, že si Saint Ex svůj poslední bojový let plánoval jako sebevraždu. Nebyl sice ortodoxním katolíkem, leč jeho víra v Boží řád byla natolik silná, že mu nedovolila, aby si na život sáhl sám, a tak využil poslední možnost, kterou mu osud poskytl, a nechal se sestřelit od německých stíhačů. Zda tomu tak bylo, nebo jestli se pilot a básník Saint Exupéry stal obětí zdravotní indispozice či technické závady, nám snad prozradí nalezený vrak letadla.

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více