AC-130 Gunship aneb americká létající bitevní loď

Autor: Marty / marty 🕔︎︎ 👁︎ 43.338

V úterních ranních hodinách nasadily americké ozbrojené síly při svém útoku na Afghánistán dvě letadla AC-130. Tato letadla disponují největší leteckou palebnou silou na světě a není proto divu, že se jim dostalo neoficiální přezdívky létající pevnosti, tedy přezdívky, jíž se za druhé světové války honosily známé bombardéry B-17.

Letoun Lockheed AC-130H Spectre, resp. AC-130U Spooky, ozbrojená varianta známého čtyřmotorového turbovrtulového transportního letounu C-130 Hercules, je určen především pro přímou leteckou podporu a ozbrojený průzkum. Dalšími misemi, k nimž je nasazován, jsou kruhová a místní obrana, doprovody, limitované velitelské a kontrolní lety a průzkum bojem.

Reklama

Těžce vyzbrojené letadlo sdružuje bočně pálící zbraně s důmyslnými senzory, navigačními a palebnými kontrolními systémy za účelem poskytnutí operační palebné síly v dané oblasti po dlouhou dobu bez ohledu na denní nebo noční dobu či počasí. Letouny, ať už se jedná o AC-130H Spectre z roku 1972 nebo o AC-130U Spooky, který je o víc jak dvacet let mladší, jsou doslova strašlivě vyzbrojeny a dá se bez přehánění říci, že se jejich paluby ježí hlavněmi - první z nich má na palubě dva 20 mm kanóny, jeden 40 mm kanón a jednu 105 mm houfnici, druhý pak disponuje jedním 25 mm kanónem, jedním 40 mm kanónem a jedním kanónem ráže 105 mm. Pozoruhodné na tom je, že veškerá tato výzbroj je soustředěna na levé straně trupu, takže letouny mohou útočit celou svou palebnou silou tak, že pilot nakloní stroj křídlem k zemi na 30° až 50° a pozemní cíl tak zůstává na vrcholu pomyslného kuželu - soustředěná palba všech zbraní (patří k nim navíc ještě několik kulometů ráže 7,62 mm) pak dokáže zničit vše, co jim přijde do cesty. Přístrojové vybavení sestává z televizních a infračervených senzorů pro zaměřování a radarových a elektronických senzorů určených k pozitivní identifikaci spojeneckých pozemních sil stejně jako k efektivnímu řízení palby za nepříznivého počasí či v noci. Navigační zařízení obsahují inerciální navigační systém a GPS.

AC-130H Spectre má za sebou pohnutou bojovou historii. Během posledních let války ve Vietnamu zničil více než 10 tisíc nákladních vozů a díky přímé letecké podpoře zachránil velké množství životů amerických vojáků. Letoun ničil protivzdušnou obranu a útočil na pozemní síly při operaci Urgent Fury v Grenadě a díky němu bylo úspěšné rovněž vysazení výsadku a přistání vojsk na letišti Port Salines. Hlavní roli hrály AC-130 také během operace Just Cause v Panamě díky destrukci panamského velitelství obranných sil a zničení dalších důležitých pozemních cílů, v průběhu operace Desert Storm zase poskytovaly ochranu a přímou vzdušnou podporu spojeneckým pozemním silám. Stejnou pomoc poskytly AC-130 I vojskům OSN v Somálsku (operace Continue Hope a United Shield) a jako velmi důležitá se ukázala také jejich podpora sil NATO při konfliktu v Bosně a Hercegovině, kdy prováděly útoky proti klíčovým cílům v oblasti Sarajeva. V roce 1997 byla letadla AC-130 převelena do Itálie, odkud vzlétala a poskytovala podporu americkým a spojeneckým jednotkám během evakuace amerických civilistů z Albánie, o rok později byla součástí amerických sil, které se snažily přimět Irák ke spolupráci s inspektory zbraní hromadného ničení vyslanými Organizací spojených národů. USA disponují celkem jednadvacetičlennou flotilou těchto obávaných strojů a dvě letadla nasazená v Afghánistánu jsou pro jednotky Talibanu skutečně smrtelnou hrozbou. Nový letoun AC-130U Spooky je přitom již třetí generací těchto létajících pevností. Oproti AC-130H disponuje dvojnásobnou kapacitou munice a je schopen útočit na dva cíle současně. Kromě toho je vybaven I radarem pro zaměření a identifikaci cílů ve velké vzdálenosti.

Další podrobnosti včetně technických detailů a obrázků mohou zájemci nalézt na Military.cz nebo v anglickém originálu na stránkách FAS Aircraft či Air Force Fact Sheets.









Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více