Main Menu
User Menu
Reklama

Obsazení Československa 1938 - 1939

Autor : 🕔20.01.2001 📕31.820
Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 11.07.2023 : 93.998,- Kč
♡ Chci přispět

Hodnota Československé válečné kořisti

V určitém ohledu byla okupace Československa ještě úspěšnější než připojení Rakouska v uplynulém roce. Hodnota válečné kořisti, kterou Německo v Československu získalo, mnohonásobně převýšila lup z Rakouska, zvláště pokud jde o vojenskou výzbroj. Měsíce před okupací vojenští ekonomové připravovali množstevní seznamy zbraní, včetně těžké vojenské techniky a výzbroje, které jim padnou do klína. Moderní zbraně československé armády představovaly přibližně dvouletou produkci všech německých zbrojovek. V době, kdy Hitler musel z hospodářských důvodů přistoupit k určitým škrtům ve zbrojním programu, představovaly československé arzenály zvláště lákavé sousto. Kromě toho se v Československu nalézaly některé velké strojírenské podniky a významné zbrojovky, na které si nacisté již dlouho dělali zálusk.

V prvním sledu postupujících jednotek byli I důstojníci z hospodářského odboru velení armády. Jejich posláním bylo zabavit veškerou československou vojenskou techniku, zbraně, zařízení a munici a to vše co nejrychleji odeslat do Německa. Československé armádě nezbyl čas, aby mohla ukrýt nebo zničit nějakou podstatnější část své výzbroje. Nejúplnější seznam všeho, co nacisté v Československu uloupili, podal sám Hitler v projevu předneseném v Reichstagu, kde se vychloubal svým nejnovějším triumfem. S německou důkladností vyčíslil seznam všech ukořistěných zbraní: Jednalo se o 2175 polních děl, 469 tanků, 500 protiletadlových zbraní, 43 000 kulometů, 1 090 000 pušek, 114 000 revolverů, zhruba jednu miliardu nábojů a tři miliony protiletadlových granátů.

Reklama

Vyjmenované zbraně a střelivo by stačily k vyzbrojení zhruba třiceti divizí, to znamená asi poloviny tehdejšího wehrmachtu! Ukořistěná děla představovala na seznamu obzvláště významnou položku, protože speciálně československé těžké dělostřelectvo patřilo mezi nejmodernější v Evropě a právě zde byla Achilova pata Německa. Je nesporné, že Hitler ukořistěné zbraně pokládal za nejcennější část lupu, který si z Československa odvezl.Uloupené zlato a devizy představovaly značný přínos pro zruinované německé hospodářství. Do Berlína putovalo zlato z Československé národní banky v hodnotě převyšující sto milíonů dolarů a zahraniční měna v hodnotě téměř tři sta milionů dolarů! Kromě toho nacisté odvezli do říše suroviny a průmyslové výrobky za téměř jednu miliardu dolarů! Za zvláště významné je nutno považovat československé zásoby mědi, hliníku a zinku, stejně jako zásoby železné rudy.

Dr. Edvard Beneš, bývalý československý prezident, napsal:

V době bezprostředně následující po okupaci neuplynul den, aby do českých zemí nepřijíždělo množství vlaků a nákladních aut, které se v noci navracely do Německa plné válečné kořisti. Nic, co je z historie známo o loupeživých nájezdech barbarů, ať ze starověku nebo středověku, nic se nevyrovnalo loupení německých nacistů v Československé republice. Sebrali veškeré suroviny, obrovské zásoby obilí, průmyslové a zemědělské výrobky, prostě vše, na co přišlí. Dále docházelo k masovým „nákupům“, a to jak ze strany německých úřadů, tak jednotlivců, kteří zaplavili zemi. Směnný kurz koruny byl speciálně upraven, aby byly tyto nákupy pro Němce výhodné.

Reklama

Seriál

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔20.01.2001 📕31.820