Terorismus

Autor: Anonymous 🕔︎︎ 👁︎ 29.778

4.3. Další státy podporující teroristy

AFGHÁNISTÁN

Mezi státy, které podporují islámské teroristy, je třeba jmenovat také Afghánistán, po létech občanské války téměř kompletně ovládaný fundamentalistickým hnutím Taliban. Na území Afghánistánu se nachází řada výcvikových táborů, kde jsou trénováni islámští extremisté. Proto také hlavním úkolem loňské návštěvy tehdejšího vyslance USA v OSN Billa Richardsona v Afghánistánu bylo přesvědčit vedení Talibanu, aby přestalo poskytovat podporu a ochranu militantním islámským organizacím. Konkrétně šlo o skupinu Svět islámského džihádu výše zmíněného vyznavače „svaté války proti Američanům a Židům“ a nejhledanějšího mezinárodního teroristy dneška Usama bin Ladína. O americkém odvetném zásahu proti jeho výcvikovým táborům na území Afghánistánu v létě 1998 pojednává podrobněji kapitola 5.1.

LIBANON

Ač stejně jako předchozí Afghánistán není ani Libanon vedený na seznamu států - sponzorů zveřejňovaným vládou USA, je nutné se o něm v této souvislosti zmínit, neboť se na jeho území nalézají základny a výcvikové tábory šíitského militantního hnutí Hizballáh.

Reklama

Po skončení občanské války (1975 - 1991) libanonská vláda odzbrojovala všechny různorodé milice kromě silného Hizballáhu, kterému byly zbraně ponechány údajně proto, že bojuje za osvobození okupovaného libanonského jihu, spojené s vytlačením izraelské armády z nárazníkového pásma. Z Libanonu jsou právě Hizballáhem, majícím silné vazby především na Írán, podnikány útoky na Izrael, který je většinou neponechá dlouho bez potrestání a okamžitě je opětuje (viz následující kapitola).

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více