Ztracené důkazy: severní Afrika

Autor: Z1 Televize 🕔︎︎ 👁︎ 15.654

Druhá světová válka má spoustu slavných bitev, které ovlivnila chybná rozhodnutí. Ta začínala třeba u špatné práce vojenských zpravodajců, vtipného zastíracího manévru protivníka nebo chybně zvolené taktiky. Dokazují to i ztracené snímky leteckých průzkumníků, které po více než 60 letech znovu podávají svědectví o tehdejších událostech.

Tentokrát se podíváme na závěrečnou fázi války v severní Africe, kdy do bojů zasáhly také americké jednotky. Proti Spojencům stál obávaný Erwin Rommel se svými elitními jednotkami Afrikakorps.

Reklama

A přestože tento polní maršál dobře věděl, že severní Afriku pro Německo neudrží, dokázal ještě na počátku roku 1943 spojenecké armády zle potrápit a v bitvě v Kasserinském průsmyku připravil krutou porážku nezkušeným Američanům.

Rommela ale vzápětí sklátila žloutenka a Britové prolomili Maretskou linii. A když Spojenci konečně dobyli i kótu 609, byly Hitlerovy dny v Africe definitivně sečteny.

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více