Main Menu
User Menu

13.06.2019 - Pravděpodobný torpédový útok na dva tankery v Ománském zálivu, jeden hoří

V Ománském zálivu došlo ke dvěma velice závažným incidentům, při kterém byly poškozeny 2 tankery, jejichž posádky byly úspěšně evakuovány. Dle některých informací měly být tyto tankery torpédovány. Situace připomíná napadení 4 tankerů před měsícem u pobřeží Spojených Arabských Emirátů. Zde už padla necílená obvinění, že útok byl dílem "nejmennovaného státu." Pochopitelně mnohé země za tímto "nejmenovaným státem" vidí Írán. I v současném případu padají podobná obvinění, která Írán dementuje. V celé oblasti tak roste napětí. Navíc napjatá situace je i mezi USA a Íránem a pochopitelně Saudskou Arábií a Íránem. Nelze opomenout ani izraelsko-íránské "vztahy." Jako motivace Íránu se uvádí zájem o zvednutí cen ropy. Nicméně v takovém případě nelze zcela vyloučit ani diplomatické cíle. V neposlední řadě stále je zde možnost, že dané události nejsou dílem Íráčánů, a že jen mají vyvolat takový dojem za určitým cílem směřujícím k ekonomickému, diplomatickému nebo dokonce vojenskému eliminování Íránu. Nicméně to vše jsou spekulace.

Zasaženými tankery jsou:

MT Front Altair norské firmy Frontline plující pod vlajkou Marshallových ostrovů a mířící ze Spojených arabských emirátů na Tchaj-wan. Loď má přepravovat naftu. Ví se, že loď hoří, zprávy o jejím potopení byly dementovány. Evakuováno bylo 23 členů posádky z toho 12 Rusů, 10 Filipínců a 1 Gruzínec všichni jsou v pořádku.

Kokuka Courageous patřící BSM Ship Management (?), která pluje pod vlajkou Panamy. Loď má na palubě metanol, který vezla do Singapuru a Thajska. Trup lodi byl poškozen, ale lodi nehrozí potopení. Z evakuovaných 21 filipínských námořníků je jeden lehce zraněn, zda jeho zranění souvisí s útokem není známo. K poškození lodi došlo asi 130 km od Spojených arabských emirátů a 26 km od Íránu.


Zdroje:
www.idnes.cz
ct24.ceskatelevize.cz
tv.idnes.cz
URL : https://www.valka.cz/13-06-2019-Pravdepodobny-torpedovy-utok-na-dva-tankery-v-Omanskem-zalivu-jeden-hori-t223195#621723Verze : 6