Main Menu
User Menu
Reklama

Venezuelská koňská encefalitida

Autor : 🕔16.07.2003 📕22.794
Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 11.07.2023 : 93.998,- Kč
♡ Chci přispět

Osm různých virů patřících do komplexu venezuelské koňské encefalitidy (dále jen VEE) je spojováno s onemocněním u lidí. Nejdůležitější patogeny jsou označeny jako subtyp 1, varianta A, B a C. Tyto agenty také způsobují vážné onemocnění u koní, oslů a mul. V přírodě se nemoc přenáší kousnutím některého z mnoha druhů moskytů. Osli pak slouží jako virové základny pro moskyty. U přírodních lidských epidemií se obvykle vyskytne podobná epidemie právě u oslů. Při biologickém útoku by byla lidská epidemie bez těchto projevů nebo by k epidemii u oslů došlo až ve stejném okamžiku jako u lidí. Přenos z člověka na člověka je minimální, ale útok v oblasti s dostatkem moskytů a oslů by vyvolal epidemii.

Po inkubační době 1 - 5 dnů dochází k rapidnímu nástupu nemoci, nastupuje malátnost, horečky, vážné bolesti hlavy, fotofobie a myalgie. Zvedání žaludku, zvracení, bolesti v krku a průjem se mohou objevit také. Tato akutní fáze trvá obvykle 24 - 72 hodin. Uzdravení je pak do 1 - 2 týdnů. Zhruba u 4% pacientů se objeví známky poruch nervového systému, a to včetně křečí, komatu a paralýzy. Smrtelné případy jsou téměř výhradně u dětí. Celková úmrtnost je pod 1%, ale u dětí může dosahovat až 20%.

Reklama

Neexistuje žádná zvláštní léčba. U pacientů s encefalitidou je třeba podpůrná léčba včetně udržování množství tekutin a elektrolytů v organismu, podpora dýchání a zabránění sekundární bakteriální infekci.

Existuje experimentální vakcína označená TC-83 z živých oslabených buněčných kultur, která byla nasazena u několika tisíc laboratorních zaměstnanců. U zhruba 10% osob nedošlo k vytvoření protilátek, ale není jasné proč. Druhá vakcína, označená C-84, připravená formalinovou deaktivací látek z TC-83, se prozatím nedoporučuje pro imunizaci, protože výzkumy prokázaly, že nedokáže ochránit před aerosolovou infekcí.

Reklama

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔16.07.2003 📕22.794