Smlouva tří mocností - OSA
♡ Chci přispět
Vlajky Německa, Japonska a Itálie na fasádě velvyslanectví japonska na Tiergartenstraße v Berlíně (září 1940)
commons.wikimedia.org
27. září 1940
Článek l: Japonsko uznává a respektuje vedoucí úlohu Německa a Itálie při vytváření nového pořádku v Evropě.
Článek 2: Německo a Itálie uznávají a respektují vedoucí úlohu Japonska při vytváření nového pořádku ve velkém východoasijském prostoru.
Článek 3: Německo, Itálie a Japonsko se usnesly spolupracovati při svém úsilí na výše uvedené základně. Přebírají dále závazek podporovat se navzájem všemi politickými, hospodářskými a vojenskými prostředky, kdyby byla jedna ze tří smluvních stran napadena mocností, která není v přítomné době zapletena do evropské války nebo do konfliktu čínsko-japonského.
Článek 4: K uskutečnění nynějšího paktu se ihned sejdou společné komise, jejichž členové budou jmenováni vládami Německa, Itálie a Japonska.
Článek 5: Německo, Itálie a Japonsko prohlašují, že se výše uvedené dohody nikterak nedotýkají politického statusu, který existuje v přítomnosti mezi každou ze tří smluvních stran a sovětským Ruskem.
Trvání
Článek 6: „Přítomný pakt má vstoupit v platnost ihned po podepsání a má být v platnosti 10 let ode dne, kdy vstoupil v platnost,...“
Jazyk
Vyhotoveno v trojím prvopisu v Berlíně 27. září 1940 - 27. září v XVIII. roce fašistické éry - 27. dne 9. měsíce 15.roku éry Soywa.
K hlavním komisím náleží:
V Berlíně - Ribbentrop, Dino Alfieri, Hirota Óšima,
v Římě - hrabě Ciano, v. Mackensen, Horikiri,
v Tokiu - Macuoka, Ott a italský velvyslanec.
Literatura:
Antonín Šnajdárek - Druhá světová válka v dokumentech a fotografiích, nakl. Svoboda, Praha 1968
Modře státy Osy.
commons.wikimedia.org
Podobné články
Další články autora