Main Menu
User Menu

07.01.2014 - Britští vojenští experti se obávají o osud Afghánistánu

Navzdory optimistickým prohlášením premiéra Camerona o tom, že britská mise v Afghánistánu splnila svůj cíl, by část jižního Afghánistánu po letošním stažení britských sil z oblasti mohla padnout do rukou Talibanu. Podle bývalého velitele Special Air Service Richarda Williamse se již nyní dají najít důkazy o narůstající spolupráci mezi tálibánskými povstalci, afghánskými vojáky a politiky provincie Hílmand.


"Ztratili jsme téměř 500 našich vojáků a na konci toho všeho předáme Hílmand do rukou guvernéra sympatizujícího s Tálibánem," uvedl Williams.


paktribune.com
URL : https://www.valka.cz/07-01-2014-Britsti-vojensti-experti-se-obavaji-o-osud-Afghanistanu-t168087#504454Verze : 0
MOD
Diskuse
to je ale prekvapeni ... to same ceka dalsi provincie ... Taliban zustal neporazen, protoze neni co porazit, Afghanci si samozrejme vyberou zase vladu toho, kdo je necha pestovat drogy a zit si vesele dal jak byli zvykli.
URL : https://www.valka.cz/07-01-2014-Britsti-vojensti-experti-se-obavaji-o-osud-Afghanistanu-t168087#504475Verze : 0
MOD
Historie se opakuje. To samé se stalo, když odtáhla koncem 80. let sovětská armáda. A Afghánistán neměl tenkrát a nemá ani teď silnou vládu, která by držela moc nad celou zemí. Což je ideální příležitost pro kdejakého násilnického magora, mafiána, warlorda...
Nemyslím si, že by obyčejní Afhgánci (tenkrát nebo teď) byli z těchhle kreatur, skloňujících Alláhovo jméno ve všech pádech, které paštůnština zná, nějak odvázaní, nebo si je dokonce sami vybrali. Ale šílenci s kalachem není radno odporovat a žít se musí...
URL : https://www.valka.cz/07-01-2014-Britsti-vojensti-experti-se-obavaji-o-osud-Afghanistanu-t168087#504495Verze : 0
MOD
mno, temi obycejnymi afghanci si nejsem tak jisty. Je to zeme s jednou z nejvetsich produkci drog na svete, a tim je ziva ne nevyznamna cast populace. Jakakoliv vlada, ktera by se tomu snazila branit nebo se nedej boze pokusila spachat poradek, neni vitana.


na druhou stranu, zapadni svet by mel rezignovat na svou snahu sirit svou demogracii mecem, protoze se mu to zjevne nedari. Tam, kde by mel tlacit a hladit az do uplneho vyhlazeni mu v tom obvykle zabrani media a "verejne mineni", a kdyz netlaci dost, tak se to po nejake dobe vrati do stejnych koleji. Jen to stoji penize a zivoty lidi ... Zbytecne. Zbytecne se umiralo v Iraku, ktery je de facto tam kde byl, Afghan dopadne stejne, Libye k nicemu, Egypt k nicemu ... Demogracii se nepodarilo implantovat nikde, naopak se to zvrhlo v boj kazdeho proti kazdemu. Zapadni svet nechape, ze zatimco on k demogracii dospel, protoze krale uz mit nemohl, prilis tem velkym zlodejum tahal za uzdu a tak bylo na case kradeze ve velkem legitimizovat Ustavou a dalsi snuskou hamotin (ted se tomu rika vlada, politicka reprezentace, Evropska unie a vselijak podobne), tak vetsina ostatnich narodu sveta k tomu dospeje pouze za predpokladu, ze jim to neco zasadniho prinese, nejakou konkurecni vyhodu, ktera jim umozni lepe prezit. A to se bohuzel nedeje. Demogracie v zemich "Arabskeho jara" uz dva roky prinasi jen smrt v sektarskem a klanovem nasili, snahami te ci one vojenske junty dosahnout na moc v zemi a lide jdouci volit se dostavaji na hranici stejneho zklamani, jako my, kterym je toto pravo blahosklonne dopreno uz peknou radku desetileti. O pozitivnim vlivu na beh zeme se muzeme bavit a s uspechem o nem pochybovat ...


Takze jakakoliv implementace silou uz predem nema sanci na uspech.
URL : https://www.valka.cz/07-01-2014-Britsti-vojensti-experti-se-obavaji-o-osud-Afghanistanu-t168087#504496Verze : 0
MOD

Citace - Admin :

mno, temi obycejnymi afghanci si nejsem tak jisty. Je to zeme s jednou z nejvetsich produkci drog na svete, a tim je ziva ne nevyznamna cast populace. Jakakoliv vlada, ktera by se tomu snazila branit nebo se nedej boze pokusila spachat poradek, neni vitana.

to by ta vláda musela lidem nabídnout jinou alternativu, jak uživit svou rodinu; stejný problém má třeba Kolumbie


jinak - vývoj společnosti asi opravdu urychlit nejde (islám je o nějakých šest set a něco let mladší než křesťanství - u nás se na přelomu 14. a 15. století taky děly věci... a situace zrála k husitským válkám)
takže stačí si šest set let počkat a z pouštních nájezdníků se stanou zloději s bílými límečky
URL : https://www.valka.cz/07-01-2014-Britsti-vojensti-experti-se-obavaji-o-osud-Afghanistanu-t168087#504502Verze : 0
MOD