Státní útvary | Datum | Událost | |
|
1.10.1189 | Zemřel veľmajster templárskeho rádu Gerard de Ridefort (Bojoval v bitke pri Hattíne.) | |
|
1.10.1578 | Zemřel - Juan de Austria (guvernér Španělského Nizozemí (1576–1578)) | |
|
1.10.1659 | Zemřel - Juan de Palafox (místokrál Nového Španělska) | |
|
1.10.1742 | Narodil se polní zbrojmistr Olivier Remigius von Wallis | |
|
1.10.1754 | Narodil se - Ruský Pavel I. (panovník Ruska) | |
|
1.10.1781 | Narodil se kapitán James Lawrence (velitel:) | |
|
1.10.1801 | Francúzko-britská mierová zmluva o Egypte. Francúzska armáda kapitulovala. Generál Kléber bol už predtým zavraždený atentátnikom. | |
|
1.10.1816 | Narodil se generálporučík Remigio Moltó y Díaz Berrio (plukovník: 13. pěší pluk "Mallorca") | |
|
1.10.1825 | Narodil se brigádny generál CSA Raleigh Edward Colston (brigádny generál CSA) | |
|
1.10.1830 | Narodil se brigádny generál Jeremiah Cutler Sullivan (Brigádny veliteľ.) | |
|
1.10.1831 | Narodil se brigádny generál Claudius Charles Wilson (brigádny generál CSA) | |
|
1.10.1831 | Zemřel brigádní generál José de Togores y Zanglada (velitel: Generální kapitánie Malorka) | |
|
1.10.1833 | Narodil se generál poľný maršal Wilhelm von Hahnke (veliteľ 1. gardovej divízie) | |
|
1.10.1834 | Narodil se brigádny generál CSA Francis Marion Cockrell (brigádny generál CSA) | |
|
1.10.1834 | Zemřel generál Henry Warde (plukovník: 68. pěśí pluk) | |
|
1.10.1835 | Narodil se brigádny generál William Hicks Jackson (brigádny generál CSA) | |
|
1.10.1835 | Narodil se brigádny generál CSA Robert Houston Anderson (brigádny generál CSA) | |
|
1.10.1844 | Narodil se generál dělostřelectva Konstantin Petrovič van der Vliet (31.07.1914-.03.1915 velitel 6. armády) | |
|
1.10.1848 | Narodil se generál Hisanao Óšima (velitel: 9. divize) | |
|
1.10.1850 | Narodil se generál polní maršál Jošimiči Hasegawa (Generálny guvernér Korei) | |
|
1.10.1858 | Narodil se generál pěchoty Josef Krautwald von Annau (Veliteľ X. zboru.) | |
1.10.1859 | Narodil se generálmajor Dečko Christov Karadžov (velitel 2. brigády 2. pěší thrácké divize) | ||
|
1.10.1863 | Narodil se generálmajor Charles Henry Martin (Guvernér Oregonu) | |
|
1.10.1864 | Zemřel brigádny generál CSA John Dunovant (brigádny generál CSA) | |
|
1.10.1865 | Narodil se generál jezdectva Maximilian von Poseck | |
|
1.10.1869 | Narodil se generálporučík Rikucui Jamada (velitel: 5. divize) | |
|
1.10.1872 | Narodil se generálporučík Adolf Herrgott (velitel zajateckých táborů ve Vojenském okruhu V) | |
|
1.10.1877 | Narodil se admirál Seizó Kobajaši (velitel: Kombinovanej flotily) | |
|
1.10.1879 | Narodil se viceadmirál Charles Adams Blakely (velitel:) | |
|
1.10.1879 | Narodil se generálplukovník Oka Ivanovič Gorodovikov (generální inspektor a velitel jezdectva Rudé armády) | |
|
1.10.1881 | Narodil se - William Edward Boeing (Zakladateľ, prezident a predseda predstavenstva spoločnosti Boeing Airplane Co.) | |
|
1.10.1881 | Narodil se generálmajor Walter Kossack (velitel: Dělostřelecké velitelství 18) | |
|
1.10.1881 | Narodil se generálporučík Kan'ičiró Taširo (velitel: Čínska posádková armáda) | |
|
1.10.1882 | Narodil se generálmajor Wolfgang Deininger | |
|
1.10.1882 | Narodil se kapitán Allen Melancthon Sumner (velitel 6. kulometný prapor 3. divize) | |
|
1.10.1884 | Narodil se viceadmirál Wolf von Trotha (velitel: 2. admiralát stanice Severní moře) | |
|
1.10.1885 | Narodil se generál zdravotnictva Alfréd Pazderník | |
|
1.10.1887 | Narodil se generál Šizuiči Tanaka (velitel: 12. oblastní armáda) | |
|
1.10.1888 | Narodil se SS-Brigadeführer a generálmajor policie Wilhelm Hartenstein (velitel: 1. pěší brigáda SS (mot.)) | |
1.10.1889 | Zemřel generálporučík Luis Fernández Golfín Ferrer (veliel: XIII. generální kapitánie Baleáry) | ||
|
1.10.1890 | Narodil se generálporučík Hikosaburó Hata (náčelník štábu: Kuantungská armáda) | |
|
1.10.1892 | Narodil se generálmajor Walter Dybilasz (velitel: 1. ženijní železniční brigáda) | |
|
1.10.1892 | Narodil se generálmajor Michail Andrejevič Pronin (veliteľ 65. streleckého zboru) | |
|
1.10.1893 | Narodil se generálmajor Hans Wulz (zajat ve Stalingradu) | |
|
1.10.1893 | Narodil se plukovník Segismundo Casado López (ministr národní obrany) | |
|
1.10.1893 | Narodil se plukovník Hans-Konrad Klemer (velitel Dělostřelecké brigády pozemního vojska 404) | |
|
1.10.1894 | Narodil se generálmajor Willi Heinrich (velitel: 163. pěší divize) | |
|
1.10.1894 | Narodil se generálmajor German Maier | |
|
1.10.1894 | Narodil se generálporučík Leonard August Mathias Grandell (01.09.1927 11.01.1936 náčelník mobilizační sekce (generální štáb)) | |
|
1.10.1895 | Narodil se podplukovník Willy Marienfeld (veliteľ 658. granátnického pluku) | |
|
1.10.1895 | Narodil se generálporučík Vladimir Nikolajevič Kurďumov (velitel Archangelského vojenského okruhu) | |
|
1.10.1897 | Narodil se generálporučík Siegfried Verhein (velitel: 551. divize lidových granátníků) | |
|
1.10.1897 | Narodil se generálmajor Rudolf Goltzsch (velitel: 290. pěší divize) | |
|
1.10.1897 | Narodil se SS-Standartenführer Walter Zimmermann (velitel: 33. granátnická divize SS Charlemagne (francouzská č.1)) | |
|
1.10.1897 | Narodil se generálmajor Jakov Alexandrovič Avvakumov (veliteľ 35. streleckého zboru) | |
1.10.1897 | Narodil se plukovník Pjotr Denisovič Strebkov (náčelník štábu 18. streleckej divízie ) | ||
|
1.10.1898 | Narodil se generálporučík Johannes Hintz (veliteľ 4. divízie protilietadlového delostrelectva) | |
|
1.10.1898 | Narodil se generálmajor Akira Horiuči (velitel: 1. letecký spojovací pluk) | |
|
1.10.1898 | Narodil se korvetný kapitán Günther Brandt (Držiteľ Rytierskeho kríža.) | |
|
1.10.1898 | Narodil se plukovník Harold Cyrus Roberts (velitel 22. pluku Námořní pěchoty) | |
|
1.10.1899 | Zemřel brigádny generál Alfred Jefferson Vaughan (brigádny generál CSA) | |
|
1.10.1900 | Narodil se generálmajor William Shepard Biddle (velitel: 1. obrněná divize) | |
|
1.10.1900 | Narodil se letecký maršál Charles Edward Neville Guest (velitel 1. skupiny RAF ) | |
|
1.10.1901 | Založen kýl lodi Cušima | |
|
1.10.1901 | Narodil se generálmajor Jefim Pavlovič Epin (náčelník štábu 76. streleckého zboru) | |
|
1.10.1901 | Narodil se generálmajor Michail Danilovič Papčenko (veliteľ 12. horského streleckého zboru) | |
|
1.10.1901 | Narodil se plukovník Michail Iudovič Kolosov (veliteľ 135. stíhacej leteckej divízie) | |
|
1.10.1902 | Narodil se generálplukovník delostrelectva Nikolaj Nikolajevič Ždanov (veliteľ 3. prielomového delostreleckého zboru) | |
|
1.10.1902 | Loď S.M.S. Wettin uvedena do služby | |
|
1.10.1903 | Zemřel generálporučík (in memoriam) Ijozó Tamura (zástupca náčelníka generálního štábu) | |
|
1.10.1904 | Narodil se generálmajor letectva Vladimír Ivanovič Alexandrovič (veliteľ 202. bombardovacej leteckej divízie) | |
|
1.10.1904 | Narodil se generálporučík Andrej Danilovič Kulešov (veliteľ 92. streleckého zboru) | |
|
1.10.1904 | Bolo vydané prvé číslo slovenského robotníckeho mesačníka, „Robotníckych novín“. | |
|
1.10.1906 | Narodil se plukovník Alexej Petrovič Trojan (veliteľ 311. bitevnej leteckej divízie) | |
|
1.10.1906 | Narodil se major Pjotr Fjodorovič Rastorgujev (veliteľ 60. samostatnej pozorovacej letky) | |
|
1.10.1907 | Narodil se major Alexej Alexandrovič Denisov (veliteľ 12. stíhacieho leteckého pluku vojenského námorníctva) | |
|
1.10.1907 | Narodil se plukovník Vladimir Jefremovič Golofastov (skúšobný pilot Vedecko-výskumného ústavu vojenského letectva Červenej armády) | |
|
1.10.1907 | Narodil se generálmajor tankového vojska Michail Georgijevič Demechin (náčelník štábu 2. gardovej tankovej armády) | |
|
1.10.1907 | Narodil se generálmajor delostrelectva Konstantin Nikiforovič Pečorin (náčelník štábu 4. delostreleckého prielomového zboru) | |
|
1.10.1907 | Loď S.M.S. Hannover uvedena do služby | |
|
1.10.1908 | Narodil se SS-Obergruppenführer Paul Wegener (Gaulajter župy Weser-Ems) | |
|
1.10.1908 | Narodil se podplukovník Edmund Daser (velitel: I. skupina Bombardovací eskadry 40) | |
|
1.10.1908 | Narodil se plukovník Ivan Ivanovič Kožemjakin (veliteľ 14. gardovej bombardovacej leteckej divízie) | |
1.10.1908 | Narodil se generálmajor Alexej Vasiljevič Petrov (náčelník štábu 5. gardového jazdeckého zboru) | ||
|
1.10.1909 | Narodil se generálporučík Luis Díez-Alegría (náčelník vojenské kanceláře hlavy státu) | |
|
1.10.1909 | Narodil se generálporučík Lewis Jefferson Fields (velitel vývojového a výukového velitelství Sboru námořní pěchoty Spojených států) | |
|
1.10.1909 | Narodil se plukovník Ivan Nikolajevič Kuftyrev (náčelník štábu 7. gardového streleckého zboru) | |
|
1.10.1909 | Loď S.M.S. Nassau uvedena do služby | |
|
1.10.1909 | Loď S.M.S. Blücher uvedena do služby | |
|
1.10.1910 | Narodil se generálmajor letectva Michail Ivanovič Jefremov (veliteľ 525. bitevného leteckého pluku) | |
|
1.10.1911 | Narodil se generálmajor letectva Pjotr Fjodorovič Nikolajčenko (náčelník štábu 9. stíhaceho leteckého zboru protivzdušnej obrany) | |
|
1.10.1912 | Narodil se námořní nadporučík Gerhard Franceschi (ponorkový velitel (U-4704)) | |
|
1.10.1912 | Narodil se podplukovník Wilhelm Ahrens (velitel: 3. rota 17. granátnického pluku) | |
|
1.10.1913 | Narodil se major Rolf Pingel (veliteľ I./JG 26) | |
|
1.10.1913 | Narodil se SS-Obersturmbannführer Erich Eberhardt (náčelník štábu: 3. tanková divize SS Totenkopf) | |
|
1.10.1913 | Narodil se Lieutenant General Félix Álvarez-Arenas Pacheco (ministr armády) | |
|
1.10.1913 | Narodil se korvetní kapitán Joachim Matz (velitel U-6, U-59 a U-70) | |
|
1.10.1913 | Založen kýl lodi S.M.S. Hindenburg | |
|
1.10.1914 | Narodil se kapitánporučík Karl-Otto Weber (ponorkový velitel) | |
|
1.10.1914 | Narodil se kapitánporučík Hans-Jürgen Auffermann (velitel U-69 a U-514) | |
|
1.10.1914 | Loď S.M.S. Markgraf uvedena do služby | |
|
1.10.1915 | Narodil se nadpráporčík Ernst Kruse (veliteľ čaty) | |
|
1.10.1915 | Bojovým nasazením letadla typu Fokker získávají Němci ve vzduchu převahu nad spojenci. | |
|
1.10.1916 | Zemřel čestný generálmajor Galusha Pennypacker (Brigádny veliteľ.) | |
|
1.10.1916 | Narodil se kapitánporučík Hans Geissler (ponorkový velitel (U-440)) | |
|
1.10.1916 | Narodil se major Helmut Adam (velitel: 3. baterie 192. oddílu útočných děl) | |
|
1.10.1916 | Další velký nálet zeppelinů na Londýn. Z 12 vzducholodí, které se na něm podílely, byla britskými letouny sestřelena L-31, slavného kpt. Heinricha Mathyho, který zahynul. | |
|
1.10.1916 | Bulharsko vyhlásilo válku Rumunsku. | |
|
1.10.1917 | Narodil se plukovník v.v. František Cyprich (Veliteľ: Hotovostný roj) | |
|
1.10.1917 | Narodil se poručík Håkan Strömberg (17.08.1942 velitel 2. letky 16. perutě) | |
|
1.10.1917 | Loď HMS Hawkins (D86) spuštěna na vodu | |
|
1.10.1918 | Narodil se kapitánporučík Bernhard Jaek (ponorkový velitel (U-3044)) | |
|
1.10.1918 | Narodil se generálmajor letectva Sergej Danilovič Luganskij (velitel 72. gardového stíhacího leteckého sboru) | |
|
1.10.1918 | Narodil se kapitánporučík Peter Zschech (velitel U-505) | |
|
1.10.1918 | Narodil se kapitán Ivan Vasiljevič Važerkin (sovětské odstřelovačské eso 2. světové války s nejméně 148 potvrzenými zásahy) | |
1.10.1918 | Zemřel podplukovník Edward Robert Burne (velitel dělostřelectva: 29. divize) | ||
|
1.10.1918 | Dohodové sily dobyli Damašek | |
|
1.10.1918 | Rusko - Čs. legionáři svádějí boje na nikolajevské frontě u Andrasovky s přesilou sovětských oddílů. | |
|
1.10.1918 | V Londýně zavedena československá diplomatická služba. | |
|
1.10.1919 | Narodil se generál William Eugene DePuy (velitel: 1. pěší divize) | |
|
1.10.1919 | Narodil se poručík Konstantin Antonovič Abazovskij (velitel letky 190. bitevního pluku) | |
1.10.1919 | Narodil se námořní nadporučík Harald Muhs (velitel U-674) | ||
|
1.10.1921 | Loď Nokaze spuštěna na vodu | |
|
1.10.1921 | Narodil se generál James Erskine Hill (velitel: North American Air Defense Command) | |
1.10.1921 | Narodil se rotmistr Erich Reich (radiotelegrafista/palubní střelec 311. perutě RAF) | ||
|
1.10.1922 | Narodil se nadsvobodník Franz Richter (14.05.1944 Rytířský kříž) | |
|
1.10.1922 | Narodil se podplukovník Viktor Ivanovič Akimov (velitel tanku, 83. tankový pluk, 67. mechanizovaná brigáda, 8. mechanizovaný sbor, 5. gardová tanková armáda, 2. ukrajinský front) | |
|
1.10.1924 | Narodil se poručík James Earl Carter (39. prezident USA) | |
|
1.10.1924 | Ponorka KNM B-2 uvedena do služby | |
|
1.10.1924 | Ponorka USS Barracuda (SS-163) uvedena do služby | |
|
1.10.1927 | Zemřel brigádní generál Henry Larcom Abbott | |
|
1.10.1927 | Ponorka I-157 (I-157) spuštěna na vodu | |
|
1.10.1928 | Loď Iltis (IT) uvedena do služby | |
|
1.10.1929 | Založen kýl lodi HMS Keith (D 06) | |
|
1.10.1929 | Ponorka KNM B-5 uvedena do služby | |
|
1.10.1930 | Zemřel plukovník Raymond Sheldon (náčelník štábu: 85. divize) | |
|
1.10.1931 | Narodil se generálmajor Ladislav Aulický (náčelník vyzbrojovania a technického zabezpečenia Západní vojenský okruh) | |
|
1.10.1931 | Ponorka Krasnogvardějec (D-3) uvedena do služby | |
|
1.10.1931 | Ponorka Hr. Ms. O 13 (N 13) uvedena do služby | |
|
1.10.1932 | Narodil se komandérporučík Wilmer Paul Cook (pilot McDonnell Douglas A-4E Skyhawk) | |
|
1.10.1932 | Založen kýl lodi Admiral Graf Spee | |
|
1.10.1935 | Ponorka R. Smg. Pietro Micca uvedena do služby | |
|
1.10.1935 | Založen kýl ponorky R. Smg. Corallo | |
|
1.10.1935 | Založen kýl ponorky USS Pollack (SS-180) | |
|
1.10.1935 | Založen kýl lodi Arašio | |
|
1.10.1935 | Založen kýl lodi ORP Błyskawica | |
|
1.10.1935 | Založen kýl lodi Čikuma | |
|
1.10.1936 | Zemřel nadporučík v záloze Maxwell Hutcheon Findlay (skotské letecké eso 1. sv. v. se 14 sestřely [8 sražených do neřízeného pádu (7 sám, 1 sdílel), 5 zničených (4 sám, 1 sdílel) a 1 zničený v plamenech (sám)]) | |
|
1.10.1936 | Narodil se generálmajor Patrick Henry Brady (velitel 57. zdravotnického oddílu) | |
|
1.10.1936 | Ponorka Šč-206 (Šč-206) uvedena do služby | |
|
1.10.1936 | Založen kýl lodi HMS Matabele (F 26) | |
|
1.10.1936 | Založen kýl lodi HMS Punjabi (F 21) | |
|
1.10.1936 | Loď ORP Błyskawica spuštěna na vodu | |
|
1.10.1938 | Založen kýl ponorky R. Smg. Console Generale Liuzzi | |
|
1.10.1938 | Založen kýl ponorky U-61 (U-61) | |
|
1.10.1938 | Založen kýl ponorky U-60 (U-60) | |
|
1.10.1939 | V protektorátě zaveden lístkový systém na potraviny, později rozšířen na textil, obuv atd. Týdenní dávky byly členěny na tří kategorie - obyčejný spotřebitel, těžce a velmi těžce pracující spotřebitel. Zvláštní dávky byly určeny dětem. | |
|
1.10.1939 | Je potopeno 5 ponorek. | |
|
1.10.1939 | Vytvořena Polská vláda v exilu v čele s gen. W. Sikorskim. | |
|
1.10.1939 | Prvé lietadlá RAF nad Berlínom – 3 bombardovacie lietadlá Armstrong Whitworth Whitley Mk.IV z 10. perute zhodili počas nočnej akcie náklad letákov na Berlín. | |
|
1.10.1939 | Admiralita dostává první zprávy o německých kapesních bitevních lodích Graf Spee a Deutschland. | |
|
1.10.1939 | Polská posádka na poloostrově Hel pod velením admirála Unruga po statečném odporu kapitulovala. Kromě pozemních útoků vzdorovala také těžké palbě z lodních děl. | |
|
1.10.1940 | Zemřel generálmajor Robert Bührmann | |
|
1.10.1940 | Narodil se generálmajor Pavel Pašek (náčelník Civilní obrany) | |
|
1.10.1940 | Založen kýl ponorky U-583 (U-583) | |
|
1.10.1940 | Založen kýl ponorky U-440 (U-440) | |
|
1.10.1940 | Založen kýl ponorky U-380 (U-380) | |
|
1.10.1940 | Založen kýl ponorky U-585 (U-585) | |
|
1.10.1940 | Založen kýl ponorky U-586 (U-586) | |
|
1.10.1940 | Založen kýl ponorky U-213 (U-213) | |
|
1.10.1940 | Zemřel podplukovník in memoriam Oskar Valošek (pilot 311. perutě RAF) | |
|
1.10.1940 | Zemřel podplukovník in memoriam Josef Slovák (navigátor 311. perutě RAF) | |
|
1.10.1940 | Zemřel podplukovník in memoriam Jaroslav Skutil (radiooperátor/palubní střelec 311. perutě RAF) | |
|
1.10.1940 | Zemřel podplukovník in memoriam František Koukol (radiooperátor 311. perutě RAF) | |
|
1.10.1940 | Založen kýl ponorky U-584 (U-584) | |
|
1.10.1940 | Založen kýl ponorky U-439 (U-439) | |
|
1.10.1940 | Založen kýl ponorky U-155 (U-155) | |
|
1.10.1940 | Založen kýl ponorky U-90 (U-90) | |
|
1.10.1940 | Podepsána německo - finská smlouva o dodávkách německých zbraní do Finska a finského niklu do Německa. | |
|
1.10.1940 | Uzavření celní unie mezi Německem a protektorátem Čechy a Morava. Unie usnadňovala expanzi německého kapitálu do hospodářství českých zemí. | |
|
1.10.1941 | Zemřel divisní generál Mikuláš Doležal (popraven nacisty) | |
|
1.10.1941 | Zemřel divisní generál in memoriam Václav Šára (1940 velitel odbojové organizace Obrana národa) | |
|
1.10.1941 | Zemřel divisní generál in memoriam Oleg Svátek (12. divise, velitel) | |
|
1.10.1941 | Zemřel plukovník František Ambrož (popraven nacisty) | |
|
1.10.1941 | Zemřel brigádní generál in memoriam Josef Malý (popraven nacisty) | |
|
1.10.1941 | Zemřel brigádní generál in memoriam František Pohunek (popraven nacisty) | |
|
1.10.1941 | Narodil se generálmajor Philip G. Killey (Velíci generál Národní gardy Jižní Dakoty) | |
|
1.10.1941 | Zemřel plukovník Ladislav Preininger (velitel, Pluk útočné vozby 2) | |
|
1.10.1941 | Zemřel námorný kapitán Karl Weniger (Držiteľ Rytierskeho kríža.) | |
|
1.10.1941 | Zemřel major Peter William Olber Mould (veliteľ 185. perute RAF) | |
|
1.10.1941 | Založen kýl ponorky U-469 (U-469) | |
|
1.10.1941 | Založen kýl ponorky U-340 (U-340) | |
|
1.10.1941 | Loď Sivaš (34) spuštěna na vodu | |
|
1.10.1941 | Ponorka U-597 (U-597) spuštěna na vodu | |
|
1.10.1941 | Založen kýl lodi USS Bogue (CVE-9) | |
|
1.10.1941 | Založen kýl ponorky U-234 (U-234) | |
|
1.10.1941 | Založen kýl ponorky U-731 (U-731) | |
|
1.10.1941 | Ponorka U-177 (U-177) spuštěna na vodu | |
|
1.10.1941 | Popravených 12 vysokých predstaviteľov Obrany národa v bývalých delostreleckých kasárňach v Prahe-Ruzyň. | |
|
1.10.1942 | Zemřel brigádní generál James Joseph Hornbrook (náčelník štábu: 63. jezdecká divize) | |
|
1.10.1942 | Ponorka U-642 (U-642) uvedena do služby | |
|
1.10.1942 | Ponorka U-231 (U-231) spuštěna na vodu | |
|
1.10.1942 | Založen kýl lodi Amagi | |
|
1.10.1942 | Ponorka U-387 (U-387) spuštěna na vodu | |
|
1.10.1942 | Ponorka U-650 (U-650) spuštěna na vodu | |
|
1.10.1942 | Sovětské jednotky bránily stalingradské závody Rudý říjen a Barikády. | |
|
1.10.1942 | Spojenecké letectvo provedlo nálet na Flensburg. | |
|
1.10.1942 | Německo anektovalo severní Slovinsko. | |
|
1.10.1942 | Rommel navštívil berlínské kancléřství, aby Hitlerovi vysvětlil, proč musel ukončit ofenzívu proti britským pozicím u El Alameinu. | |
|
1.10.1942 | Podél pobřeží Černého moře severně od Tuapse probíhají těžké boje. Ve vnitrozemmí Němci stále ještě bojují u Grozného. V prostoru Orlovky u Stalingradu mají určité územní zisky. | |
|
1.10.1942 | Generál MacArthur vydává rozkaz k postupu spojenců na Gonu a Bonu. Australské jednotky se mají pohybovat souběžně z železnicí Kapa Kapa, aby po spojení s australskými silami odřízly Japoncům ústup k řece Kumusi. Podél severního pobřeží má také dojít mezi zátokou Milne a mysem Nelson k vylodění především u Vanigela. | |
|
1.10.1942 | Motorová nafta je v USA nyní ve větší části země na příděl. | |
|
1.10.1942 | Svoju operačnú činnosť začala 206. peruť Veliteľstva pobrežného letectva. Základňou sa stalo letisko v Benbecule na Vonkajších hebridách. Peruť dostala do výzbroje lietadlá Boeing B-17 Flying Fortress IIA. | |
|
1.10.1942 | F/Lt Karel Kuttelwascher, najúspešnejší československý stíhací pilot, ktorý slúžil v 23. squadrone, definitívne opustil operačnú službu a bol pridelený na Inšpektorát československého letectva v Londýne. | |
|
1.10.1943 | Zemřel námořní nadporučík Günther-Paul Grave (ponorkový velitel) | |
|
1.10.1943 | Zemřel plukovník Josef Salminger (velitel: Pluk horských myslivců 98) | |
|
1.10.1943 | Hlavní stan sovětského vrchního velení zřídil Pobaltský front. Bojovou činnost ukončil Brjanský front. Střední front zakončil černigovsko-pripeťskou operaci. Severokavkazský front vedl boje v západní části Tamaňského poloostrova. | |
|
1.10.1943 | Administrátor americké vojenské pomoci Harriman jmenován velvyslancem USA v Moskvě. | |
|
1.10.1943 | Americká 5. armáda obsadila Neapol (německá 10. armáda, generál Vietinghoff). Spojenci předložili Itálii kapitulační podmínky v hospodářské oblasti. | |
|
1.10.1943 | Britské a americké letectvo provedlo nálet na Vídeňské Nové Město a Hagen (240 letadel, 1.103 tun pum). | |
|
1.10.1943 | Americký nálet na Haiphong. | |
|
1.10.1944 | Zemřel kontradmirál Kurt Böhmer (Držiteľ Rytierskeho kríža.) | |
|
1.10.1944 | Zemřel generál pěchoty Rudolf Schmundt (šéf personálneho úradu nemeckej armády) | |
1.10.1944 | Zemřel major Paul Förster (velitel I./NJG 1) | ||
1.10.1944 | Založen kýl ponorky U-2530 (U-2530) | ||
|
1.10.1944 | Výsadkáři Leningradského frontu osvobodili ostrov Muhu a Vormsi (Moonsundské souostroví). | |
|
1.10.1944 | Na základě ujednání s Titem v Moskvě a Craiove dal hlavní stan maršálu Tolbuchinovi pokyn, aby navázal styk s jugoslávským velením a seznámil je s operačním plánem. | |
|
1.10.1944 | Finská armáda zahájila bojové akce proti německým vojskům v severním Finsku. | |
|
1.10.1944 | Americká 5. armáda zahájila útok na Bolognu. | |
|
1.10.1944 | Německá vojska začala s evakuací Athén. | |
|
1.10.1944 | Švýcarsko zastavilo dodávky válečného materiálu do Německa. | |
|
1.10.1944 | Od tohto dňa vychádzali písomné rozkazy náčelníka HŠPO K. Šmidkeho. | |
|
1.10.1944 | Cca 1 km severne od obce Čadca bolo prerušené vyskonapäťové elektrické vedenie napájajúce energiou priemyselné objekty v okolí Moravskej Ostravy. Sabotáž bola organizovaná operačnými skupinami NKGB Ukrajinskej SSR pôsobiacimi na Poľskom území. | |
|
1.10.1945 | Loď HMS Scorpion (G 72) vyřazena ze služby (prodána Nizozemsku / sold to Netherlands (Hr. Ms. Kortenaer (J 6))) | |
|
1.10.1945 | Loď HMS Serapis (G 94) vyřazena ze služby (prodána Nizozemsku / sold to Netherlands (Hr. Ms. Piet Hein (J 4))) | |
|
1.10.1947 | Loď Suffren vyřazena ze služby | |
|
1.10.1948 | Všepalestínska vláda (vytvorená 22.09.1948 v Egyptom kontrolovanej Gaze) vyhlasuje nezávislosť Palestíny. S vyhlásením nezávislosti nesúhlasí Zajordánsko, ktoré okupuje časť Palestínskeho územia na Západnom brehu Jordánu. Aj napriek tomu je v rámci pásma Gazy vytvorená Palestínska samospráva a v Káhire Palestínska vláda v exile. Orgány zanikajú v roku 1959, keď je pásmo Gazy oficiálne okupované Egyptom a včlenené do Zjednotenej arabskej republiky. | |
|
1.10.1949 | MaoCeTungovi komunisté porazili Čankajškovu vlasteneckou armádu. Tím skončila čínská občanská válka. Maovo vítězství vyvolalo americký protikomunistický sentiment vztahující se na Jihovýchodní Asii a vyústila v politiku zadržování komunistické expanze v této oblasti. | |
|
1.10.1950 | Zemřel generál V. hodnostní třídy Louis Jules Frédéric Kieffer | |
|
1.10.1950 | I. sbor jihokorejské armády překročil 38. rovnoběžku a pokračoval v postupu po východním pobřeží na sever. | |
|
1.10.1951 | Loď HMS Eagle (R 05) uvedena do služby | |
|
1.10.1952 | Zemřel generálporučík Genzó Janagida (velitel: 33. divize) | |
|
1.10.1953 | Narodil se generálmajor Jaroslav Švábík (náměstek ministra obrany vedoucí Úřadu Ministerstva obrany) | |
|
1.10.1953 | Uzavřena smlouva mezi USA a Jižní Koreou. USA tím získaly právo na udržování vojenských sil v zemi. | |
1.10.1954 | Zemřel generálporučík Karl Theysohn (velitel Velitelství dělostřelectva VII) | ||
|
1.10.1955 | Zemřel plukovník John McDonald Thompson (náčelník štábu: 62. jezdecká divize) | |
|
1.10.1955 | Narodil se plukovník Štefan Ivan (zástupca veliteľa Centra riadenia operácíí, Generálny štáb ozbrojených síl Slovenskej republiky) | |
|
1.10.1955 | Loď USS Forrestal (CV-59) uvedena do služby | |
|
1.10.1955 | Zemřel plukovník in memoriam Josef Čermák (navigátor 311. perutě RAF) | |
|
1.10.1955 | Zemřel generálporučík Eduard Aldrian (velitel: 95. pěší divize) | |
|
1.10.1957 | Zemřel generál delostřelectva Erich von dem Busse-Ippenburg | |
|
1.10.1957 | Založen kýl lodi USS Luce (DLG-7) | |
|
1.10.1958 | Zemřel podplukovník Anatolij Alexandrovič Vdovin (veliteľ 650. bombardovacieho leteckého pluku) | |
|
1.10.1958 | Zemřel generálplukovník Vasilij Ivanovič Švecov (veliteľ 25. armády) | |
|
1.10.1958 | Ponorka USS Sargo (SSN-583) uvedena do služby | |
|
1.10.1961 | Zemřel generálmajor Hermann Leythäuser (velitel: Vojenský výcvikový prostor Elsenborn) | |
|
1.10.1962 | Zemřel komandor podporucznik Henryk Kłoczkowski (velitel:) | |
|
1.10.1963 | Zemřel generálmajor Alexandr Ivanovič Barmin (náčelník štábu Severokaukazského vojenského okruhu /1941-1942/) | |
|
1.10.1965 | Zemřel generál dělostřelectva Walter Petzel (veliteľ XXI. vojenskej oblasti) | |
|
1.10.1965 | Narodil se - Miguel Ángel Fernández-Palacios (ředitel: Kancelář ministra obrany) | |
|
1.10.1965 | Zemřel generálporučík Andrej Grigorievič Frolenkov (velitel 20. záložního a 624. střeleckého pluku) | |
|
1.10.1966 | Zemřel generálmajor Leo Aleksander Ekberg (16.12.1940 20.07.1954 náčelník dopravy, vrchní velitelství) | |
|
1.10.1967 | Zemřel generálmajor Edward James Stackpole (velitel: 28. pěší divize) | |
|
1.10.1968 | Zemřel generálmajor Georgij Grigorievič Voronin (náčelník štábu 66. armády) | |
|
1.10.1968 | Operace Sealord byla zahájena největší kombinovanou námořní operací v celé válce, které se zůčastnilo 1200 vojáků U.S.Navy a Jižního Vietnamu na dělových člunech a válečných lodích, s cílem napadnout a zničit severovietnamské zásobovací trasy vedoucí z Kambodže do delty Mekongu. Tábory - zásobovací základny - byly touto akcí velmi narušeny. | |
|
1.10.1969 | Podle průzkumu veřejného mínění 71% američanů schvalovalo Nixonovu politiku vůči Vietnamu a vietnamské válce. | |
|
1.10.1970 | Zemřel viceadmirál Adalbert Schüssler (soudce u Vrchního kořistního soudu Berlín) | |
|
1.10.1970 | Založen kýl ponorky ARA San Luis (S-32) | |
|
1.10.1970 | Založen kýl ponorky U 17 (S196) | |
|
1.10.1971 | Založen kýl ponorky U 27 (S176) | |
|
1.10.1973 | Zemřel letecký vicemaršál Thomas Cathcart Traill (velitel 83. skupiny RAF) | |
|
1.10.1973 | Zemřel generálmajor letectva Iľja Ivanovič Komarov (náčelník štábu 1. stíhacej leteckej armády protivzdušnej obrany) | |
|
1.10.1974 | Zemřel generálmajor (Bundeswehr) Friedrich Berendsen (náčelník štábu: LIX. armádní sbor) | |
|
1.10.1980 | Zemřel brigádní generál Derek Mills-Roberts (velitel 1. brigády zvláštnych služieb) | |
|
1.10.1981 | Zemřel brigádní generál William Leonard Hardick (velitel: 2. pěší divize) | |
|
1.10.1981 | v Libanonu je vyhozeno do vzduchu centrum OOP v Bejrútu. 50 lidí je zabito. | |
|
1.10.1983 | Zemřel vrchní šikovatel Erich Friedrich (nositel Rytířského kříže a zlaté spony za boj zblízka) | |
|
1.10.1983 | Ponorka USS Portsmouth (SSN-707) uvedena do služby | |
|
1.10.1984 | Zemřel námorný kapitán Hans Georg Friedrich Poske (velitel U-504) | |
|
1.10.1985 | Zemřel generál horských jednotek Emil Wilhelm Vogel (veliteľ XXXVI. horského zboru) | |
|
1.10.1985 | Narodil se štábní seržant Ryan M. Pitts (nositel Medaile cti) | |
|
1.10.1987 | Loď ORP Resko (637) spuštěna na vodu | |
|
1.10.1990 | Zemřel generál lékárnictva Josef Němec (náčelník Materiálneho oddelenia Hlavní zdravotnické správy) | |
|
1.10.1990 | Zemřel generál Curtis Emerson LeMay (Velitel 20. letecké armády) | |
|
1.10.1990 | Loď USS Cochrane (DDG-21) vyřazena ze služby | |
|
1.10.1990 | Loď USS Hoel (DDG-13) vyřazena ze služby | |
|
1.10.1990 | Loď USS Towers (DDG-9) vyřazena ze služby | |
|
1.10.1991 | Zemřel generálmajor v. v. František Weber (velitel 310. perutě) | |
|
1.10.1991 | Zemřel admirál Boris Jefremovič Jamkovoj (náčelník štábu Čiernomorskej floty) | |
|
1.10.1991 | Loď USS Buchanan (DDG-14) vyřazena ze služby | |
|
1.10.1991 | Loď USS Robison (DDG-12) vyřazena ze služby | |
|
1.10.1991 | Loď USS Lynde McCormick (DDG-8) vyřazena ze služby | |
|
1.10.1992 | Loď USS Waddell (DDG-24) vyřazena ze služby (předána Řecku / transferred to Greece - Nearchos (D 219)) | |
|
1.10.1993 | Loď USS Leahy (DLG-16od r.(from)1975CG-16) vyřazena ze služby | |
|
1.10.1993 | Loď USS Worden (DLG-18od r.(from)1975CG-18) vyřazena ze služby (17.6.2000 byla potopena jako cvičný cíl) | |
|
1.10.1994 | Loď HMCS Charlottetown (FFH 339) spuštěna na vodu | |
|
1.10.1996 | Zemřel brigádní generál Patrick Geraint Jameson (velitel 122. křídla) | |
|
1.10.1996 | Zemřel kapitán Felix Ostermann (nositel Rytířského kříže Železného kříže) | |
|
1.10.1997 | Zemřel plukovník Gerd Riedel (velitel Paradesantního pluku 7) | |
|
1.10.1997 | Zemřel major Herbert Düppenbecker (velitel: Pluk tankových granátníků 64) | |
|
1.10.1997 | Loď USS New Orleans (LPH-11) vyřazena ze služby | |
1.10.1998 | Zemřel podplukovník John Ignatius Kilmartin (velitel Hornchurchského, 136. a 142. křídla RAF) | ||
|
1.10.1999 | Loď USS McKee (AS-41) vyřazena ze služby | |
|
1.10.2001 | Zemřel SS-Hauptsturmführer Peter Stienen (velitel I. a III. praporu, 5. pluk pancéřových granátníků SS) | |
|
1.10.2002 | Zemřel poddůstojník Hans Greiter (nositel Rytířského kříže) | |
|
1.10.2003 | Zemřel admirál Huntington Hardisty (velitel: Pacifické velitelství Spojených států) | |
|
1.10.2003 | Ponorka Takašio (SS-597) spuštěna na vodu | |
|
1.10.2003 | Loď USS Anchorage (LSD-36) vyřazena ze služby | |
|
1.10.2004 | Zemřel kapitánporučík Rolf Steinhaus (velitel U-8 a U-802) | |
|
1.10.2011 | Loď USS Spruance (DDG-111) uvedena do služby | |