Main Menu
User Menu

01.08.2007 - 51% Syřanů je pro mír s Izraelem

51% Syřanů se v průzkumu vyjádřilo pro mír s Izraelem, výměnou za stažení izraelských sil z Golanských výšin a obnovené syrské kontroly nad tímto územím. Syřané také vyjádřili svou podporu užším ekonomickým a politickým vztahům se západním světem, ale jasně odmítly bližší vazby na USA. Průzkum byl veden telefonicky s tisícovkou respondentů, chybovost se pohybuje na hranici 3,5%.


Více info : www.haaretz.com


Zdroj : haaretz.com
URL : https://www.valka.cz/01-08-2007-51-Syranu-je-pro-mir-s-Izraelem-t63859#227955Verze : 0
MOD
To není moc... Izrael se z Golan nestahne, to by byla sebevražda.
URL : https://www.valka.cz/01-08-2007-51-Syranu-je-pro-mir-s-Izraelem-t63859#230903Verze : 0
No je to na hranici statistické chyby, je otázkou koho se ptali, sotva asi telefonovali kamsi na venkov a městské obyvatelstvo se může od venkova třeba lišit. Ale i tak je to zajímavá zpráva a první krůček k reálným vztahům. Co se týče Golan Izrael je pokud vím je ochoten je vrátit Sýrii, ale pod podmínkou že bude zajištěna jejich demilitarizace, což asi nebude jednoduché.
URL : https://www.valka.cz/01-08-2007-51-Syranu-je-pro-mir-s-Izraelem-t63859#230919Verze : 0
No právě... Což v dnešní situaci, která v Sýrii panuje, má reálnou šanci na úspěch tak 25%... Podívej, co se stalo s Gazou. "Vrátili" ji a hurá, už lítaj kassámy. Very Happy
URL : https://www.valka.cz/01-08-2007-51-Syranu-je-pro-mir-s-Izraelem-t63859#230921Verze : 0
Myslím že "pásmo Gazy" je trochu něco jiného, jednak ji nikomu "nevrátili" ale předali ji do správy palesticům (pořád je uvnitř hranic Izraele) a hlavně srovnávat bandu jako jsou palestinci se státem (ať už jakýmkoli) kterým je Sýrie je dost nesmysl. Pokud Sýrie dostane nějaké území bude to podobně jako s Egyptem výměnou za jasné a kontrolovatelné záruky (tady asi přichází v úvahu kontrola pozorovateli - třeba EU, OSN nebo jiné organizace). To s palestinskou bandou kde každý "vládne" jen tam kam dostřelí určitě nejde.
URL : https://www.valka.cz/01-08-2007-51-Syranu-je-pro-mir-s-Izraelem-t63859#230950Verze : 0
No, ona Sýrie je pravou rukou Iránu, který podporuje Hizballu a Islámský Džihád...


Ad Gaza: Izrael ji daroval Palestincům, sice si ponechal kontrolu nad vzdušným prostorem a právo výsostných vod, ale de iure je Gaza považována za součást Palestiny.
URL : https://www.valka.cz/01-08-2007-51-Syranu-je-pro-mir-s-Izraelem-t63859#230973Verze : 0
De iure žádná palestina neexistuje. jde o "oblast palestinské autonomie" která je uvnitř hranic státu Izrael. To že je to příprava na vyhlášení palestinského státu neznamená že nějaká "palestina" existuje právně. A izraelci si ponechali samozřejmě i právo na střežení svých hranic (tedy i těch které jsou v "pásmu Gazy" nebo na "západním břehu" . Celkem jasně je to vidět když palestinští teroristé zkouší pašovat zbraně z Egypta, byť pásmo s ním sousedí vykonává tam službu IDF (a řádně jim zatápí).
Sýrie je na rozdíl od tvé mylné představy sekulární stát a to že má v něčem podobné cíle jako Írán neznamená ani náhodou že by byla "pravou rukou" poblázněných imánů z Íránu. To že podporuje jakoukoli skupinu která jim umožní rozšířit svůj vliv neznamená že ji s veselou nehodí přes palubu když se jim to bude hodit. Nevěř tolik blábolům v našich novinách. Stejně tak není pravda o "darování" Gazy nebo západního břehu, Izrael na těchto územích umožnil vznik autonomní vlády palestinců, tato má postupně (tak zněl plán) přebírat jednotlivé funkce státní správy (zatím nemá zdaleka všechny). cílem je vznik samostatného státu, je otázkou kdy to bude, jediné co zatím palestinci ukázali je že se nedohodnou ani mezi sebou.
To že v Sýrii je cca polovina lidí pro mír s Izraelem je naopak důkazem že s politikou Íránu nemají moc společného (tam bys sotva našel významné procento takových.
URL : https://www.valka.cz/01-08-2007-51-Syranu-je-pro-mir-s-Izraelem-t63859#231011Verze : 0
Ano, oficiálně Palestina neexistuje, ale je trochu problematičtější. De iure Palestina existuje, jelikož EU a jiné státy ji sice neuznávají jako stát, ale jako autonomní oblast ano a mají s ní diplomatické styky.


Citace :

A izraelci si ponechali samozřejmě i právo na střežení svých hranic (tedy i těch které jsou v "pásmu Gazy" nebo na "západním břehu" . Celkem jasně je to vidět když palestinští teroristé zkouší pašovat zbraně z Egypta, byť pásmo s ním sousedí vykonává tam službu IDF (a řádně jim zatápí).
Sýrie je na rozdíl od tvé mylné představy sekulární stát a to že má v něčem podobné cíle jako Írán neznamená ani náhodou že by byla "pravou rukou" poblázněných imánů z Íránu.
Právě proto tvrdím, že stáhnout se z Golan by byla sebevražda, Izrael to (zatím) nemá v plánu. Izraelská politika je v první řadě založená na obraně území a obyvatelstva na něm, až v druhé řade zde jde o diplomacii. Tak jako v případě Gazy, kde se ten "experiment" se stažením sakra nepovedl, určitě se Izrael nestáhne ani odsud, znamenalo by to totéž jako si kleknout před projíždějící nákláďák...


Sýrie siamozřejmě je v sekulární baasistický stát, což ovšem byl Irák de facto taky, ne? Laughing


A naopak je milná představa, že v Iránu běhají samý magoři... Naopak, obyvatelstvo je velmi, velmi sekulární a bohužel je to kvůli revoluci v '79, že do čela státu byla katapultována menšina psychopatických šílenců a teroristů. Naopak, většina Iránců tento postoj nesdílí a situcai tam bych přirovnal k situaci u nás před r. '89...


PS: České bláboly nečtu... Razz
URL : https://www.valka.cz/01-08-2007-51-Syranu-je-pro-mir-s-Izraelem-t63859#231019Verze : 0
proc si myslis, ze se experiment v gaze nepovedl ? podle toho, co zatim sleduji se povedl nejmene na sto procent - uz jen tim, jak se palestinci rozstepili na dva tabory ktere stoji proti sobe, vic nez proti izraeli ci komukoliv dalsimu ... a to ja osobne povazuju za uspech Smile A syrie je skutecne o necem trochu jinem, protoze syrane by radsi videli spolupraci s evropou nez nejake tupe omilani hesel o dablu ze zapadu, jak se to deje v iranu (a ani tam se to netyka vetsiny prostych obyvatel, ale jen skupiny vyssi moci a nabozenskych fanatiku).
URL : https://www.valka.cz/01-08-2007-51-Syranu-je-pro-mir-s-Izraelem-t63859#231039Verze : 0
MOD