Main Menu
User Menu

Osudy čs. vojáků po bitvě u Sokolova

Diskuse
Mám jednu otázku na znalce právě téhle konkrétní problematiky (opravdu na někoho kdo to ví, ne tedy výmysly) Ví se co bylo se zajatými vojáky od Sokolova? Myslím tím konkrétně jejich další osudy? Jednoho zde zmínil dav, ale co další, a jak ten jeden (pokud byl jediný) přežil? Ví se o tom něco?
URL : https://www.valka.cz/Osudy-cs-vojaku-po-bitve-u-Sokolova-t42974#165349Verze : 0
Na tuhle otázku je dost těžké odpovědět, u některých se ví naprosto přesně že byli zabiti ještě v Sokolovu, u některých se ví jen to, že své zajetí nepřežili a zrovna u toho Háby je prokázáno, že se po válce vrátil do republiky. Co se týká vraždy našich vojáků v Charkovské nemocnici, tak tam se to díky tomu, že nedošlo k zavraždění všech svědků (pokud se nepletu, němci postříleli pouze pacienty v budově 8 ) se to ví celkem dost přesně.
Jen pro přesnost někteří (možná jen jeden - z hlavy nevím ) se podíleli na protisovětské a v podstatě i protičeskoslovenské akci v protektorátě. Tuto štvavou kampaň němci zosnovali na přímý rozkaz K.H.Franka.
URL : https://www.valka.cz/Osudy-cs-vojaku-po-bitve-u-Sokolova-t42974#165352Verze : 0
právě proto že už jsem narazil na několik dost si protiřečících tvrzení ohledně vojáků od Sokolova, od komunistického "všichni padli" až po někteří byli zajati (přešli) němci a pak s nimi spolupracovali, bych se rád dozvěděl pravdu ani jedné ze zmíněných krajních eventualit totiž nevěřím.
URL : https://www.valka.cz/Osudy-cs-vojaku-po-bitve-u-Sokolova-t42974#165353Verze : 0
No celkem dobrý zdroj je právě to co uvádím u svých příspěvků. Bohužel je tato kniha veřejně neprodejná Sad . Ale je pravda že autor sám upozorňuje na několik nejasností, které se mu nepodařilo objasnit. Vzhledem k tomu že se touto otázkou zatím nikdo nezabýval tak podrobně jako právě Miroslav Brož (většinou docházelo k přebírání vzájemně si odporujicích zdrojů), bych se přiklonil právě k tomuto zdroji. Ovšem jak jsem zjistil, tak třeba i listina o udělení Pamětní Sokolovské madaile (r.1948) obsahuje dost chybných údajů a to i u vojáků, kteří po válce byly čs. občany. Hodně velký problém vzniká u vojáků, kteří se stali občany jiného státu - nejčastěji SSSR (viz.Podkarpatský Rus, Volyně atd.), tam někdy určit zda zajetí přežili jde velmi těžko - osobně si myslím že určité procento z nich nepřežilo až sovětský gulag, ale to se dá dnes asi jen velmi těžko potvrdit, zda to vůbec kdy potvrdit šlo Sad .
URL : https://www.valka.cz/Osudy-cs-vojaku-po-bitve-u-Sokolova-t42974#165358Verze : 0
Add. propagační akce prozatím vím o dvou čs.občanech, kteří se na ní podíleli a to
Maksimišinec, Vasil
Kuric, Imrich
URL : https://www.valka.cz/Osudy-cs-vojaku-po-bitve-u-Sokolova-t42974#165360Verze : 0
Co mi říkal Boris Kopold, tak zajatí čs. vojáci židovského původu byli okamžitě popraveni a zbytek (asi 3-4, myslím) byli využiti k k německé popagandě v Protektorátu...
URL : https://www.valka.cz/Osudy-cs-vojaku-po-bitve-u-Sokolova-t42974#165368Verze : 0
Chtěl jsi napsat Bedřich Kopold Smile .


Bohužel v tomto bodě bych ke vzpomínkám účastníků bitvy přistupoval hodně opatrně. A to říkám s naprostou úctou ke všem, kteří lze nazvat účastníkem bitvy u Sokolova.
URL : https://www.valka.cz/Osudy-cs-vojaku-po-bitve-u-Sokolova-t42974#165384Verze : 0

Citace - dav :

Chtěl jsi napsat Bedřich Kopold Smile .


Bohužel v tomto bodě bych ke vzpomínkám účastníků bitvy přistupoval hodně opatrně. A to říkám s naprostou úctou ke všem, kteří lze nazvat účastníkem bitvy u Sokolova.
Nee, chtěl jsem napsat Boris - on si tak říká...


Co se týče vzpomínek, jemu věřím, protože on se tím v podstatě celý život zabývá, naspal o tom řadu materiálů atp. Říkal mi, že "...několik našich chlapců bylo zajato..." - nevzpomínám si přesný počet, ale ne víc než 10 (teda pokud mě pamět nešálí), z čehož asi 5 bylo Židů - ty zabili okamžitě a zbytek (tak 3-4) potom vozili po Protektorátu a byl s nimi natočen i nějaký filmový "dokument"....
URL : https://www.valka.cz/Osudy-cs-vojaku-po-bitve-u-Sokolova-t42974#165399Verze : 0
Jasně těch zajatců nebylo moc, ale jak vidíš tak tu nějaké rospory jsou, viz. třeba ten Hába na akci v protektorátě se nepodílel a válku prokazatelně přežil, takže. Pokud si dobře vzpomínám tak nebyl jedinej s podobným osudem.
např.
Keďulič Michal
Babič Michal
URL : https://www.valka.cz/Osudy-cs-vojaku-po-bitve-u-Sokolova-t42974#165406Verze : 0
To byli Volyňští Češi, ne? Ruská příjmení a kř. j. Michal - to nyblo v ČSR v té době moc rozšířené jméno.
URL : https://www.valka.cz/Osudy-cs-vojaku-po-bitve-u-Sokolova-t42974#165413Verze : 0
Ne byli z Podkarpatské Ukrajiny
URL : https://www.valka.cz/Osudy-cs-vojaku-po-bitve-u-Sokolova-t42974#165416Verze : 0
Právě tohle mne zajímá (asi nejen mne) osud těch zajatců (nejen od Sokolova) kteří na východní frontě padli němcům do rukou. U lidí z Podkarpatské rusi by mohlo jít o to (pozor mohlo ne muselo) že v době záboru republiky už byli občani jiného státu (Maďarska) mohli být (opět upozorňuji že mohli a je to doměnka) bráni jako maďarští státní příslušníci a předáni třeba do Maďarska. Právě proto mne zajímá co se s konkrétními lidmi stalo. Mohlo jít o rozdíl v zacházení daný národností, nebo ochotou nějak spolupracovat, nebo prostě jen o náhodu, ale vím že několik lidí přežilo Sokolovo a zřejmě byli i další z jiných bojů, právě jejich osudy které nikdo nikdy neřešil (snad krom lidového soudu po válce) jsou takovým střípkem který do skládačky docela chybí. Mimo to mohli být i další kteří z nějakého důvodu nebyli po válce v republice jako naši občané (prostě skončili sice živí ale mimo naše území a tak nejsou zaregistrováni jako přeživší a zajatí.)
URL : https://www.valka.cz/Osudy-cs-vojaku-po-bitve-u-Sokolova-t42974#165480Verze : 0
No tak opno taky spousta čs. Rusů po válce bylo odvlečeno do sovětských lágrů, ale to už je jiná kapitola...
URL : https://www.valka.cz/Osudy-cs-vojaku-po-bitve-u-Sokolova-t42974#165865Verze : 0
to pisis i ti samozřejmě mohli být "ztraceni" pro registraci po válce, ten rozdíl není v tom kde byli jde o to že byli mimo území republiky a tedy se o nich neví zda válku přežili.
URL : https://www.valka.cz/Osudy-cs-vojaku-po-bitve-u-Sokolova-t42974#165913Verze : 0