Main Menu
User Menu

Partyzáni brigády Jana Žižky - Váš názor na tuto brigádu

Diskuse
Zajímal by mě názor všech kdo se zajímate o II. světovou válku, jaký je Váš názor na partyzánskou brigádu Jan Žižka, které velel, mjr. Murzin. Četl jsem pěknou knížku od Judr. Pospíšila "Hyeny". Dále by mě zajímaly další osudy člena této brigády pana Gančara (nebo Ganczara) nevím jak se to přesně píše. Četl jsem už mnoho názoru na tuto skupinu, a tak by mě zajímaly ji Vaše názory. K.Kunovski@seznam.cz
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#114446Verze : 0
"Partyzání"?


Názor? - Jsem toho názoru, že každý každý kdo se zbraní v ruce či jinak bojoval proti nacistickému Německu a jeho spojencům si zaslouží úctu. Brigáda Jana Žižky se zde již několikrát myslím řešila. Jen teď nevím přesně v které sekci. Chce to věnovat trošku času hledání. Jinak nechápu, jak obsáhlá a zaměřená odpověď je očekávána.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#114506Verze : 0
Pavle, jestli si pamatuji, resilo se to v tematu "Radouse Benaka"


https://www.valka.cz/viewtopic.php?t=8604


pisiciho pod pseoudonymem sadu clanku o bojich v Jugoslavii, viz


www.valka.cz


a to dosti neuspokojive, tento clovek trpel dojmem, ze o teto brigade se vubec nevi a nemluvi a ze je to jaksi "tajne" Smile uz jen vase reakce me presvedcili o opaku, naopak autor se pod tihou argumentu uz nejako nezapojil do diskuse a zmizel ... Smile
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#114507Verze : 0
MOD
Vážení pánové,ptám se proto,že jsem četl zde uváděnou knihu od Judr.Pospíšila "HYENY",která mě potvrdila jen to,co jsem už zhruba věděl od roku 1968nebo 1969,kdy jsem se bavil s některými členy této skupiny a jejich názory na velitele mjr.Murzina i příslušníky sovětského desantu byly dost kritické a to hlavně v oblasti ve vztahu k lidem kteří jim pomáhali.Rád bych znal Vaše názory na tuto knihu,i na tuto oblast naši historie.
K.Kunovski@seznam.cz
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#115357Verze : 0
Četl jsem knihu Hyeny a je skvěla protože bydlím v kraji kde se tato skupina nacházela tak jsem si ji koupil.Autor tam psal jak to bylo s těma ruskýma radistkama ktere se v nerovném boji s němci zastřelili v obci Žabárna že je práskl ten Foukal pěkná svině a po válce byl hrdina.Od stejného autora doporučuji knihu Hyeny v akci.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#115359Verze : 0
Jelikož pocházím ze stejného kraje,plně s Vámi souhlasim,neboť jsem se v životě setkal s lidmi,kteří v této brigádě bojovali.Vámi uváděnou knihu Hyeny v akci jsem též četl.Ale mě by osobně zájímal názor lidí na partyzánské hnutí,neboť se mi zdá že tyto věci jsou zbytečne demonizovány,neboť životní zkušenosti lidí kteří to prožili jsou úplně jiné.K.Kunovski@seznam.cz
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#115769Verze : 0
Pokud vás zajímá názor na partyzánské hnutí obecně, tak přesto platí to, co jsem napsal v minulém komentáři.
Je však nutné rozlišovat mezi partyzánskými jedotkami, protože byli "partyzáni" a "partyzáni".
Ti prví byli nesmiřitelní bojovníci proti německé okupaci za svobodu své země (teď nerozlišuji, jestli to byly skupiny řízené Moskvou nebo čs. exilovou vládou z Velké Británie, nebo se řídili prostě samy) a bojovali v obtížných podmínkách, často jako psanci, žijící v lesích a horských vesničkách. I tak v těchto těžkých podmínkách, v týlu nepřítele se některým skupinám dařilo celkem dobře v rámci možností s menšími německými jednotkami bojovat formou přepadů a sabotáží. Přitom je nutno si uvědomit, že většina příslušníků těchto skupin byli laici, nejednalo se o vojenské profesionály. Většina těchto partyzánských skupin, mluvím zatím stále jen o těch na území bývalého Československa) zahájila svou činnost až během roku 1944, do té doby operovaly pouze menší skupiny. V letech 1944-1945, s blížící se frontou a pocitem blížícího se konce války, se rapidně zvýšil počet partyzánských jednotek. Bylo to také podpořeno lepší možností leteckého zásobování od Spojenců. Život partyzána nebyl snadný. V rámci Protektorátu se sice mohl třeba cítit "svobodný", jak někdy vypovídají pamětníci, nicméně na každém kroku být ve střehu, žít v lese, často hlady bez možnosti rozdělat oheň, stále na útěku a být krok napřed před německými jednotkami, přitom vést boje, plánovat akce atd., k tomu je potřeba silné vůle.
Zdaleka ne všechny partyzánské jednotky byly komunistické. Byla i řada těch , jak jsem uvedl nekomunistických, například i vedených čs. parašutisty vyslanými z Velké Británie. Pojem "partyzán" zprofanoval svou propagandou až komunistický režim po II. sv. válce.


Teď ti druzí, jimiž myslím buď ty, kteří odešli do lesů s úmyslem bojovat až někdy v květnu 1945 nebo pseudopartyzány po 8.5.1945, kteří často ve snaze na poslední chvíli si vystřelit a získat nějaké ty "zásluhy" snažili se také často nějakého toho "Němce" si střelit. Že často pouštěli na zajaté Němce větší hrůzu než ti prví, je nasnadě...
Takoví se potom po válce často první dovolávali svých "bojových zásluh".
Je však nutné tyto odlišovat od první skupiny partyzánů, kteří si úctu za jejich zásluhy, dobyté v těžkých bojových podmínkách, určitě zaslouží neméně než čs. vojáci zahraniční armády.


Také je nutné partyzánské hnutí nezaměňovat s domácím odbojem. Není to totéž. Partyzánské jednotky byly součástí domácího odboje, nikoliv však jedinou.


Otázka bojeschopnosti - často kolísala, záleželo na veliteli a odborných kádrech, které v těchto jendotkcáh byli. Pokud byli, jednalo se většinou buď o bývalé vojáky z povolání nebo vyslané vojáky - parašutisty ze zahraničí. Bohužel na nedostatek zkušeností a nízkou bojovou připravenost některých skupin často krvavě její příslušníci doplatili, protože v boji s často zkušenými protipartyzánskými jednotkami většinou neobstály. Různorodá byla i výzbroj, což souviselo s předchozím jmenovaným. Pokud byl ve skupině velitel s kontaktem na zahraničí a mohl vyjednat například letecký shoz zbran ía munice, měl zkušenosti a uměl naučit ostatní se zbraněmi zacházat atd., bylo to pro takovou skupinu určitě osudové plus. Pokud se jednalo naopak o skupinu idealistů, vyzbrojenou starými loveckými zbraněmi a podobnou nouzovou výzbrojí, pak většinou neměli šanci na dlouhý život.
S tím souvisela i otázka radiového spojení a koordinace činnosti s postupujícími jednotkami Spojenců, zdravotní zázemí pro raněné příslušníky atd.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#116716Verze : 0
Pavle nezbývá než s Tebou plně souhlasit,neboť jak správně říkaš,partyzány je třeba dělit,na Ty kteří měli zájem na osvobození republiky,na ty ktří tam šli čistě za svým prospěchem.Jak mi kdysi říkal na Slovensku jeden partýzán.Víte pane,ten kdo bojoval u Telgartu,nebo na Chopoku,tak ten se s tím nikde nechlubí.Ale ten,kde nikde nebyl,ten o tom bude vždy vykládat.K.Kunovski
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#117682Verze : 0
Já bych snad jen doplnil, že této partizánské brigádě je věnována jedna plná kapitola knihy Karla Richtera, konkrétně Dobývání Domova I..


Osobně jsem měl při čtení "chrabrých činů" této brigády velmi negativní pocity.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#132018Verze : 0
Nedávno jsem četl knihu Ve znamení smrtihlava, kde se hodně psalo o různých partyzánských jednotkách,protipartyzánských komandech, úspěších partyzánů, ale taky o odvetných opatřeních, která často následovala.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#137971Verze : 0
Pokud máte zájem mám oprvadu zajímavé souvislosti a chronologii s obcí Velké Karlovice do listopadu 1944. O činnosti v roce 1945 pod velením Murzina nevím mnoho jen jak zavraždil poručíka Stěpanova - náčelníka štábu - vojáka který chtěl opravdu bojovat za svobodu. Jeho mohyla je v Hošťálkové a můj spolupracovník, který prožil válku a je mu dnes 81 tvrdí, že Murzin nikdy v Hošťálkové nebyl - tam by mu dali. Jinak Murzin zabil mnoho dalších partyzánů i nevinných civilistů - např, ženu i s dítětem když byl opilý atd. Dopručuji knihu - Jak to bylo s partyzány Bořivoje Nebojsy 2000. Je o činnosti v oblasti Ž´dáru n. Sázavou a píše bez skrupulí i o Murzinovi.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#139028Verze : 0
Milý Honzo nevím od koho máš ty informace, že Murzin v Hošťálkové nikdy nebyl a nikdy tam nevkročí, ale dne 20.5.2006 byl jako hlavní host pozván do Hošťálkové, kde se setkal i se svojí dcerou, která mimochodem dodnes bydlí v Hošťálkové.
Souhlasím s tím že byli dva druhy partyzánů. Za totality se o tom moc nesmělo mluvit ale znám případy kdy partyzáni když nedostali od lidí jídlo, pití či cigarety tak se neostýchali tyto lidi zabýt a to dokonce i těhotné ženy a starce. Lidé v té době neměli vůbec lehké z jedné strany jim hrozili němci z druhé partyzáni. A ještě do toho provokatéři nasazení gestapem. Proto se nesmíme moc divit partyzánům, že při jakémkoliv podezření bez soudu a důkazů tohoto dotyčného zastřelili, než by napáchal větší škody. Že to bylo většinou neoprávněně víme až my dnes.
Jinak můj osobní názor je že partizánské oddíly na našem území byly užitečné (sice ne tak jak na Ukrajině a hlavně v Jugoslávii) a to hlavně z hlediska zpravodajského a diverzního. Málo se mluví že Murzin ve velkém spolupracoval s Bartošem (CLAY) a Sousedíkem (starosta Vsetína) od kterých dostával peníze, kterými uplácel lidi na gestapu. Díky tomu se prý selhala akce tetřev. Je mi ale divné že jak Bartoš tak Murzin věděli o agentech gestapa a to buď od lidí na Zlínském a Brněnském gestapu a nebo ze zápisku odebraných velkému Frantovi ve Valmezu a přesto proti nim nezasáhli.
Zpět k Murzinovi. Murzin pokud vím nikdy nepůsobil na Žďársku. Ke konci války mu byli přiděleny dvě divize Rumunů se kterými osvobodil například Zlín. Po válce dostal od sovětů za zásluhy domácí vězení, které mu končí okolo roku 1963. Po této době se může volně pohybovat po Rusku. Po roce 1989 dostal Murzin zvláštní statut a k nám do ČR může dojet kdy se mu zachce. Je dokonce údajně poradcem samotného Putina a už několikrát se setkal z českými prezidenty Havlem i Klausem a dostal od nich nějaké vyznamenání či co. Na přímou otázku jak to bylo ze Štěpánovem řekl že ho nezastřelil. Byli prý přepadeni německými protipartizánskými jednotkami. Oni to prý vůbec nečekali. Někdo je musel udat což v té době bylo úplně normální. Udávali se sousedé ze závisti, obchodníci mezi sebou. Gestapo dokonce prý ke konci války vyhazovalo i anonymní udání neměli na to vůbec čas.
To je všechno snad jen podle mého názoru je nejlépe zpracovaná knížka o odboji na Valašsku kniha od Pospíšila (myslím) „Nešli stejnou cestou“.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#159999Verze : 0
babos: Odkud prosímtě čerpáš informace o majoru Murzinovi? Když jsem psal článek o přerovském povstání, nic jsem o něm pořádně nenašel, ale prý se pravidelně účastnil oslav výročí povstání v Přerově. To trochu nesouhlasí s tím že píšeš že měl domácí vězení. To že se od roku 1963 mohl pohybovat volně po Rusku vypadá jako že nemohl vyjíždět ze země...
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#160062Verze : 0
Informace mám od lidí, kteří jsou sním v kontaktu a byli i pozváni na oficiální besedu s ruskými a ukrajinskými partyzány na ruském velvyslanectví. Poté každý odjel do míst kde působil za války. Murzin jel do Hošťálkové kde se setkal ze zástupci Zlínského kraje, Kroměříže a nějakých dvou tří obcí. Při této příležitosti byl položit kytku na hrob Stěpanova. Podle mých informací se ho prý ptal jeden z přítomných zda nechce napsat nějakou knihu z tohoto období, ale Murzin mu odpověděl že ne. Je rád že mohl znovu navštívit českou republiku a mrzí ho že se víc oslavuje osvobození Plzně americkou armádou než větší části ČR rudou a rumunskou armádou. Prý lidi zapomínají. "Co nám udělali v 1968 se není co divit". Na oslavy musel jezdit se zástupci NKVD. Včera odcestoval domů.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#160091Verze : 0
Jinak sem nedávno nahlédl do ofocených spisů vyslýchaných gestapáků z Hovězí ohledně Juříčkova mlýnu v Leskovci a byli tam celkem zajímavé informace. Bohužel měl jsem to v rukou cca 30 minut takže jsem to neprošel celé. O Juříčkově mlýnu věděli z několika zdrojů a to už dokonce v lednu 1945 (od malého Franty – Bednáře, který dokonce prý ten bunkr stavěl). Věděli přesně kde se bunkr nachází, kde je vchod. Když zapálili mlýn tak nechali sousedy polévat si své stavení vodou aby náhodou nechytli. Tím že šli na mlýn až v dubnu podporuje myšlenku některých lidí, že honily černého generála – Murzina na kterého byla vypsána dost velká odměna. Murzin prý byl dva dny před tím v Juříčkově mlýně a pohyboval se i v okolí Prlova a Ploštiny.
Mimochodem jsem se i dozvěděl, že jeden ze zachráněných partyzánů nechal po válce na sebe kontakt do SSSR a po roce 1989 se sním chtěli někteří prý zkontaktovat. Přišla jim odpověď že takový člověk tam nikdy nebydlel ani nebydlí. Ale tohle může být ze zdroje jedna paní povídala.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#160092Verze : 0
Osobně jsem se v roce 1968,jako 17.letý studen bavil se třemi partyzány z Murzinovy skupiny aTi mu nemohli přijít na jméno,neboť tvrdili,že měl ve skupině plno práskačů.Pokud se nemýlim,tak Murzin byl ročník 1920,nebo1922,takže v roce 1989 už mu muselo být honě přes 60 let.Jinak vřele doporučuji knížku od Jiřího Strebingra Rudá partyzánka,kde to přesně popisuje.Velká škoda,že už dne nežijou přími pamětníci téhle doby,a nebýt padesáti let vlády komuistů,možná bychom se všichni divili.Vždyť už L.Mňačko ve své knize Smrt si říka Engelchen,popisoval jak se surově chovali partyzání ke svým pomocníkům.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#165820Verze : 0

Citace - K.Kunovski :

Zajímal by mě názor Všech kdo se zajímate o II.světovou válku,jaký je Váš názor na partyzánskou Brigádu Jan Žižka,které velel,mjr.Murzin.Četl jsem pěknou knížku od Judr.Pospíšila "Hyeny".Dále by mě zajímaly další osudy člena této brigády pana Gančara/nebo Ganczara/nevím jak se to přesně píše.Četl jsem už mnoho názoru na tuto skupinu,a tak by mě zajímaly ji Vaše názory.K.Kunovski@seznam.czJestli máte opravdu zájem tak jsem velmi hodně práce věnoval této jednotce a stále nejsme ještě u konce. Před dvěma lety byla na zakázku zpracována menší publikace od Marie Hrošové. Setkala se s přímými účastnbíky kteří se dodnes setkávají každý rok. Potkala se s |Murzinem v K.Varech apod. Mám hodně nových věcí a souvislostí. Můžete mě konrtaktovat na jena.drozd@seznam.cz
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#176859Verze : 0

Citace - babos :

Milý Honzo nevím od koho máš ty informace, že Murzin v Hošťálkové nikdy nebyl a nikdy tam nevkročí, ale dne 20.5.2006 byl jako hlavní host pozván do Hošťálkové, kde se setkal i se svojí dcerou, která mimochodem dodnes bydlí v Hošťálkové.
Souhlasím s tím že byli dva druhy partyzánů. Za totality se o tom moc nesmělo mluvit ale znám případy kdy partyzáni když nedostali od lidí jídlo, pití či cigarety tak se neostýchali tyto lidi zabýt a to dokonce i těhotné ženy a starce. Lidé v té době neměli vůbec lehké z jedné strany jim hrozili němci z druhé partyzáni. A ještě do toho provokatéři nasazení gestapem. Proto se nesmíme moc divit partyzánům, že při jakémkoliv podezření bez soudu a důkazů tohoto dotyčného zastřelili, než by napáchal větší škody. Že to bylo většinou neoprávněně víme až my dnes.
Jinak můj osobní názor je že partizánské oddíly na našem území byly užitečné (sice ne tak jak na Ukrajině a hlavně v Jugoslávii) a to hlavně z hlediska zpravodajského a diverzního. Málo se mluví že Murzin ve velkém spolupracoval s Bartošem (CLAY) a Sousedíkem (starosta Vsetína) od kterých dostával peníze, kterými uplácel lidi na gestapu. Díky tomu se prý selhala akce tetřev. Je mi ale divné že jak Bartoš tak Murzin věděli o agentech gestapa a to buď od lidí na Zlínském a Brněnském gestapu a nebo ze zápisku odebraných velkému Frantovi ve Valmezu a přesto proti nim nezasáhli.
Zpět k Murzinovi. Murzin pokud vím nikdy nepůsobil na Žďársku. Ke konci války mu byli přiděleny dvě divize Rumunů se kterými osvobodil například Zlín. Po válce dostal od sovětů za zásluhy domácí vězení, které mu končí okolo roku 1963. Po této době se může volně pohybovat po Rusku. Po roce 1989 dostal Murzin zvláštní statut a k nám do ČR může dojet kdy se mu zachce. Je dokonce údajně poradcem samotného Putina a už několikrát se setkal z českými prezidenty Havlem i Klausem a dostal od nich nějaké vyznamenání či co. Na přímou otázku jak to bylo ze Štěpánovem řekl že ho nezastřelil. Byli prý přepadeni německými protipartizánskými jednotkami. Oni to prý vůbec nečekali. Někdo je musel udat což v té době bylo úplně normální. Udávali se sousedé ze závisti, obchodníci mezi sebou. Gestapo dokonce prý ke konci války vyhazovalo i anonymní udání neměli na to vůbec čas.
To je všechno snad jen podle mého názoru je nejlépe zpracovaná knížka o odboji na Valašsku kniha od Pospíšila (myslím) „Nešli stejnou cestou“.

Je to přesně tak a byl jsem v srpnu na pozvání v Hošťálkové kde se otevřela pěkná opravená síň tradic se zbraněmi atd. a dozvěděl jsem se o návštěvě Murzina. Naprosto nemůžeme z dnešního hlediska posuzovat nebo hodnotit jejich zkraty když o tom téměř nic nevíme. Pan Přikryl ve svých knihách podává věci velmi jednostranně a často neobjektivně. Je jasné, že nejsou partíci naši jediní čistí rudí zachránci naší svobody, na jejichž obětavosti založil komunismus svoji poválečnou propagandu. K Stěpanovi - je zde několik fotografií posledního rozloučení s tímto skutečně skvělým velitelem jehož akce byly údajně podle německých hlášení vždy dobře promyšleny a realizovány. Nikdo si tehdy ani po válce nemohl dovolit obvinit Murzina z nějaké chyby. Nemyslím si rovněž podle dalších informací, které jsem slyšel, že by to byl z jeho strany úmysl, ale opět prý sehrál roli alkohol, nepozornost apod.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#176896Verze : 0
Tiež sa nestotožnujem s názorm Jana.
Moja babka a jej bratia boli členmi tohoto oddielu a čo to som od nej aj počul. Taktiež som sa ňou rozprával o smrti Stěpanova ale aj o tom, že Murzin zabil viacero partizánov.
Čo sa týka Stěpanova, stále mi vraví, že tohoto človeka bola škoda, vraj to bol skvelý veliteľ a ešte lepší človek. O jeho smrti mi povedala, že to bola nešťastná náhoda. Zastrelil ho Murzin v nejakej neprehľadnej situácii. Stěpanov už stačil iba poveda´t:" Jirko (to je nejaka ponaška na jeho krstne meno) ty si ma strelil." Hneď na to ako Stěpanov zomrel sa Murzin chcel zastreliť v tom mu zabránili okolo stojací partizáni. Z jej rozprávania som pochopil, že Murzina asi veľmi neobľubovala, ale Murzin bol bojovník "se vším všudi".


Napr. sa dva týždne schovával v lese s prestrelenou nohou.


Murzin z duše nenávidel Nemcov pretožemu pred očami vystrieľali celú rodinu a taktiež to bol skúsený bojovník ako partizán posobil v Litve a Moldavsku.


Rozprávala mi, že sa im ako jednotke podarilo zajať nejakého Vlasovca, ktorého náhodov poznal jeden z partizánov a ten sa zaňho zaručil. Lenže tento Vlasovec utiekol. Nasledoval krátky proces na dnešné pomery možno krutý, ale na tú dobu asi adekvátny po krátkom procese nasledovala poprava dotyčného partyzána. Pri poprave ho Murzin nezastrelil prvou ranou guľka preletela a trafila babkinho brata Ladislava Češka.
Ten bol následne ošetrený, ale po zrade kolaboranta Malinu bol asj s ostatnými partyzánmi zajatý a poslali ich do Mauthausenu. Už ho nikdy nikto nevidel.
Povedal som jej, že to bola Murzinova vina, ale ona mi tvrdi, že to bola vojna. Musíme si uvedomiť, že jednotka ako bola ta Murzinova bola založená na utajení, ak by sa ktokoľvek dozvedel o umiestení brigády do 24 hod. by ju preválcovalo 10 000 nemcov a bolo by po vsetkých. Hovorila mi o tom, že Murzin mal tú smolu, že vždy ked sa mu podarilo ako tak zorganizovať nejáký fungujúci štáb spolu so zázemím tak sa to prezradilo a museli sa sťafovať. Po jednej znich sa sťahovala aj moja babka s celou rodinou.


S odstupom času si myslim, že to čo sa dialo počas vojny u Čechách, Morave alebo na Slovensku, dnešný človek nemože pochopiť. V takej dobe aká bola sa chyby nevyhnutne museli diať bolo ich dosť a veľké.


A čo sa týka toho že Murzin nikdy nebol v Hošťálkovej
buď klame tvoj zdroj alebo cela moja rodina. Existuje na to nejeden svedok.


Tak to je asi všetko čo som chcel povedať.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#193279Verze : 0
Partyzani na Slovensku boli zvierata... rovnako, ako jednotky, ktore ich mali potlacit. Cele to bolo nepripravene a navyse zbytocne - nemalo to ziaden vyznam.A navyse sa to zacalo vrazdou civilistov v Martinskych kasarnach. Takze tak - to, ze ich ospevuju ako hrdinov a niektori si z toho za minuleho rezimu urobili buisness je ina vec. Kazda doba chce svoje...
Regulerna armada s bandytami nema co vyjednavat...
Ale kde vlastne bola "Regulerna armada" proti ktorej sa zrazu nasli partyzani?
Jedine prinos - pekne pesnicky...
Ale to mali vsetci.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#214968Verze : 0
Partyzani na Slovensku boli zvierata..


Tyhle generalizace jsou ze své podstaty nesmyslné. Byli různí partyzáni. Záleželo na původu či řekněme způsobu vzniku, osobních vlastnostech, vlastnostech velitele jednotky, způsobu zásobování, průběhu bojů, atd. atd. ...


Takže někteří partyzáni byli OK, někteří ne. Ale paušální negativní zhodnocení není stejně tak na místě jako paušální nekritické pozitivní zhodnocení.


P.S.: Někteří partyzáni se postavili po únorovém puči se zbraní v ruce i novému režimu. Wink
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#214970Verze : 0
MOD
No "spolocnymi silami" asi mate na mysli partyzani+obyvatelstvo...
To na Slovensku ale neplatilo, akurat tak v hlavach postkom... historikov.
Tych bolo u Vas dost samozrejme aj na Slovensku mame esa.Na Slovensku nebol dovod "povstavat"... Nebolo proti komu.
Snad by sa dal pochopit nejaky ten partyzansky boj v Cesku a pod. kde bolo proti komu - ked uz tam bol ten protektorat a bola taka "situacia".
Asi to nebolo vsak az tak zle... Az na excesy, ktore vyprodukovali skvele rucicky a hlavicky v GB
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#214972Verze : 0
Hm. To je úžasně šablonovité a nesmyslně zjednodušující vidění skutečnosti.


1) Kde píšu o "společných silách" ? Tohoto spojení jsem nepoužil a tedy mi není jasné, kam míří ta poznámka.


2) Partyzáni se rekrutovali z různých skupin (výsadky, z domácího obyvatelstva, uprchlíci atd.)


3) Že nebyl důvod povstávat. Hm. Aha. On to byl vlastně ráj na zemi s Fressenburgem v čele. Všechny skupiny obyvatelstva byly spokojené s politickou, hospodářskou, společenskou a já nevim jakou ještě situací a postavením, všichni byli spokojeni s hranicemi státu, všichni vesměs uvítali německou "pomoc" v průmyslu a při ochraně západních hranic, stejně jako "drobné" dary německým sousedům. Situaci na bojištích sledovali všichni vesměs s radostnými vyhlídkami na vítězství sil Osy. Vesměs všichni uvítali předání "drobné" části území sousedům na jihu. Nikdo netruchlil pro těch pár vojáků, jež zahynuli na bojištích. Já zapomněl...


4) Nebylo proti komu ? Ale ale.


5) Poznámky k PBuM nechápu. Není mi jasné, co mají vyjádřit.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#214974Verze : 0
MOD
Ono je to tak i tak (ako hovoril Vlasta Burian)
nie je to zjednodusujuce - je to len jasne napisane


1.) ked si davate anticke kreda - prepokladal som, ze poznate ich vyznam


2.)
2.1 vysadky-bandyti 1. stupna - same zakernosti...
2.2 domace obyv. - fanatici a hlupaci (preto asi nebol povstanie v Cesku, ze druhy(hlupaci) druh sa tam vyskytoval v odlahcenej forme a vmensom pocte...)
2.3 zufalci - dezertery


3.)ludia co vtedy zili - uz ich nie je moc - stale budu tvrdit, ze sa mali lepsie ako za CSR...
STALE TO TVRDIA
OS nas nemusela vobec zaujimat - minimalne ovela menej ako Vas. Nemali sme to vo svojej moci.
Neschvalujem ani oficialne posobenie Slovenska v WII. To, ze nas raz znovu "otrhali" nie je nic nove...


4.)Vymenujte proti komu: ale ale je mentorsky ton Taticka, ktoremu musel aj tak Gen M.R.S tlmocit s FR do CZ ponevac nevedel...


5.) PBuM - to je zvlastna skratka - neviem co znamena


6.)Ked sa malo bojovat - malo by to aky taky vyznam, tak pred anektovanim CSR. Bohuzial, Husitske tradicie sa nezopakovali - a tak sa nezopakovala slavna historia - bez ironie - SVK-mohlo byt sucastou...
Ale to by musela byt vo vtedajsej CSR ina polit. klima. Klima v spolocnosti na to vhodna bola...
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#214975Verze : 0
to RoBoT:

Myslím, že zbytočne strácaš čas s ďalším hejslovákom.

Milujem ľudí, ktorí majú plné reči Slovenska, a pritom nedokážu napísať pár viet bez desiatich nie preklepov, ale hrubiek.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#214977Verze : 0
MOD
Ďalší hejslovák ktorý študoval históriu u Slovenskej pospolitosti. To je presne ich štýl.


Zopár faktov vytrhnutých z kontextu a na tom tvoria históriu.


Je zbytočné sa hádať. Takéto príspevky nemajú zmysel ani v diskusnom fóre, lebo sa budeme zas hádať a presvedčovať o niečom, čo dotyčný nedokáže pochopiť. A pokiaľ niekto nevie identifikovať skratku Protektorat Böhmen und Mähren tak toho o histórii veľa nevie.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#214978Verze : 0
MOD
1) Viribus unitis je podpis, který mám nastaven v profilu a objevuje se u všech mých příspěvků. Nevztahuje se tedy k zmíněnému příspěvku. P.S.: Latinu jsem měl na SŠ i VŠ, ač ne až tak k mé libosti.


2) No to jsem se opravdu zasmál. Samozřejmě sovětské výsadky měly své jasné cíle a o kreditu pánů Asmolova či Vělička netřeba moc dlouho hovořit, ale takhle je všechny spolu s domácími povstalci a uprchlíky (nejen dezertéři od slov. armády, ale třeba uprchlíci z lágrů či utečenci z nucených prací; viz třeba Francouzi) hodit do jednoho pytle a paušálně odsoudit, to je vskutku hrdinský počin.


3) Někdo si pohoršil, někdo polepšil. To už tak při změnách bývá. Ono vznikl vlastní stát = euforie, vznik nových úředních míst. Pak ještě ta pozemková reforma (ač taková nějaká ušmudlaná), válečná konjunktura a s tím růst zbrojního průmyslu a poptávka po zemědělských produktech, stavba infrastruktury. Sem tam nějaká arizace. To nejednoho potěší. A na chvíli se dá zamhouřit i oka nad tím stále větším rozlézáním německého kapitálu, nad Schutzzonou, nad odstupem území Maďarsku, nad ztrátami prvních synů na frontě, nad německým vzrůstajícím poručnictvím, nad ztrátou kolegů či přátel židovského původu.


Samozřejmě nesměl být člověk na špatné straně, že. Wink


Ale pak se nám to na té frontě začíná obracet. Celkových zisků a výhod ubývá, situace se zhoršuje, negativ přibývá, bezpečnost je stále nervóznější. To nejednoho nenechá klidným. Třeba když musí na nucené práce do Němec (jo to na začátku, to se chodilo i dobrovolně - peníz za to byl celkem velkej).


No a ten vývoj na frontě, ten aby jednoho nezajímal. Prohra znamená roli poraženého. No to znamená, že si ještě pohoršíme. No to aby jednoho nepotěšilo, že.


BTW: V povstání se neangažovali jen komunisti Smile I ostatní opozice, řekněme demokratická, pak vojáci, sem tam nějaký ten odpadlý luďák, že. No loďka se převrací, kdo zůstane poslední, prohloupí + někdy ta deziluze, to je potvora.Nechvalování působení ve WWII. Jo to je hezké, ale to je organicky spojeno s tím vším ostatním kolem. To si halt musí jeden vybrat.


4) Myslím, že to vyplývá z předchozího.


To, že MRŠ tlumočil či netlumočil TGM má opravdu velký význam pro SNP. Smile Mentorský tón -- když já si nemůžu pomoci, tyhle hlášky jsou opravdu zábavné.


5) PBuM - myšlen Protektorat Böhmen und Mähren6) Jo klima na to bylo opravdu vhodné. A opravdu mnozí na jeho pozitivním stavu velmi pracovali. Třeba pan Tuka. Smile


Jinak ty husitské tradice mě fakt dostaly. Obzvláště při tom, jak velmi kladně je hodnotilo tehdejší slovenské katolické povědomí. Smile Takže ono to bez ironie opravdu nějak nejde.


Čímž nijak neobhajuji postoj E. Beneše, ale tyhle zkratky mě opravdu celkem pobavují.


----------------------


7) Docela se divím, že nezaznělo něco o židovském podvratném působení proti slovenskému národu prostřednictvím provozování krčem a hospod. To je oblíbená výbava podobných příspěvků různých "hejslováků". Smile---------------------Mě to až zase tak nezdržuje. Já jsem si provětral trochu mozek a odpočinul od práce nad diplomkou (ta se týká Slovenska za WWII, SNP a tak, takže jsem si neodskočil tak daleko Smile Smile ).
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#214981Verze : 0
MOD
Panzer a buko 1
Hejslovaci su len cat naroda - osobne som neutralny
hrubky pisem stale - Slovencina je jazyk tazky.


Ved ja viem, ze sa Vam to zobrazuje. Len som to tam splichnul-aby ste na to nezabudli.


Dezertery no co s nimi vojna je vojna - napisal som zufalci - ale pri partyzanoch si polepsili, ze jo.


Dakujem pekne prepytujem - niekto kasle na vsetky dohody - urcite ich poznate... a este vycita euforiu - "Slovaci budou mit tolik demokrace kolik si vybojuji" V.Havel a este sa divite hmm.,


kto planoval a kde za prvej CSR ? ked sa u nas okrem par zavodov ani slamka neprelozila? Arizaciju som nespominal. Nemecky kapital sa rozliezal - budicek milej pane teprve ted se rozlezl po Cesku a bez tankov - ide o to kto ma z toho profit. Z Madarskom budiz - otrhali nas - za I CSR aj vdaka CS Armade sa im to nepodarilo - to je pravda. Stra synov na fronte - musite vediet za co bojujete a ci chcete bojovat - je to na Vas. V Nemecku si vela ludi sluzne zarobilo... na tu situaciu co bola - preco to neslo za prvej CSR a muselo sa chodit do USA atd...?
***
pise sa "Ľudák" ked toto slovo pouzijete v praci
***


4.)to urcite a svist ju balil do pozlatky.
pre SNP to vyznam nema ale na ujasnenie si vystupovania to je dostatocne plasticke vyjadrenie


5.)Hovorim, ze mame esa aj na Slovensku co su taky quazi svetaci
Böhmen und Mähren - nerad to pouzivam v rozprave s potomkami Libuse - smolkov nedavam...


6.)Tuka bol myslim Madarskej narodnosti a to, ze vznikol a mal taku silu malo zivnu podu v politike I CSR "rovny s rovnym" Ked ste si to doteraz neuvedomili - Vasa skoda - lahsie sa Vam povie Hejslovaci.Okrem toho tiez ste mali nejakeho Hachu ci Machu ci co to bolo zac


mne ironia nevadi - len musi byt trefna - Benesa nespominam - skoda tukania po klavesach. To je Vase maslo


7.)Pre Vasu informaciu ked uz mate taky pekny znak. Zidovsky spoluobcania pri vzniku I CSR demonstrovali v Bratislave proti jej vzniku tusim to bolo v 1918... A aj tak sla CK do kybla hehe.
O tom preco to bolo atd. sa tu rozpisovat nebudem.


Diplomovku kludne mozte zverejnit. Rad si to precitam, ak som toho hoden. Navrhnem Vam aj pripadne korektury.


Prijemne sviatky prajem
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#214983Verze : 0
Jestli považuješ Háchu za nějakého zuřivého kolaboranta, někde se si stala chyba...
Když už chceš zmiňovat české kolaboranty, použij třeba Moravce, ale Hácha je dost mizerný příklad, protože ten v tom byl asi tak dobrovolně jako Hitler v synagoze.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#214999Verze : 0
MOD
Natož chudák Karel Hynek Mácha Smile .
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#215000Verze : 0
MOD
Je to už hodně let a já jsem studoval VSOŠ v Žilině. Krásné město, dobrý obor, mě se tam líbilo. A každý rok koncem srpna se slavilo SNP. Nic proti věci.
Slavnostní nástup, zástava, proslovy. A čestní hosté. Bývalí partyzáni a vojáci ze zahraničního odboje. Ale bylo na tom něco divného. O těch ze západu se nemluvilo. Byla to daň tehdejší době. Ti Svobodovi byli trpěni. Ale partyzáni, to byli hrdinové. Co se jim každý rok rozdalo řádů a medailí. A jeden kolega jedovatě tvrdil, že svobodových vojáků každý rok ubývá a partyzánů jako by přibývalo.


Zvláštní doba a zvláštní poměry. My se tady přeme a kde je merito věci? Byl jsem teď několikrát v Žilině a jiných slovenských městech. Na dolním náměstí u TESCO, nadživotní socha Andreja Hlinky, na budově Vysoké školy dopravní busta Josefa Tisa. Ale centrální žilinský památník padlých sovětských, československých vojáků a partyzánů ze SNP, Borik je v troskách. To u obce Važec je na druhou stranu perfektně udržovaný německý vojenský hřbitov.


Mslím, že Slovensko si samo řeklo kde je pravda. Partyzáni a vojáci co padli za osvobození celého Slovenska a umožnili tak Slovensku se vrátit do společného státu jsou zapomenuti. Lidé kteří Němcům zaplatili za likvidaci židovského obyvatelstva aby se dostali k jeho majetku jsou hrdinové a bojovníci za samostatnost. A ti co umožnili znovuvytvoření Československa jsou raději nejmenováni - bylo by potřeba přiznat, že tím se Slovenský štát vyhnul odpovědnosti za to, že stál na straně Německa proti zbytku světa.


Partyzáni vymřou a zapomene se na ně.


A jinak? Partyzáni jako nepravidelné vojenské formace ozbrojených civilistů, uprchlých vojáků a výsadků plnily úkoly hloubkového průzkumu, diverzní činnosti a za určitých okolností i otevřeného boje s okupační mocí. Všude kde válka byla. Jistě to byli stateční lidé ať byla jejich motivace jakákoliv. Ale možná by bylo dobré vědět jakou škodu jejich aktivity způsobily vlastnímu obyvatelstvu, které bylo za jejich jednání krutě trestáno.
Jmenovaná brigáda dělala co dělala. Byla poražena a ustoupila do hor. Bohužel není dospozici dostatek historicky objektivních dokumentů které by o její činnosti něco napsaly tak, aby to bylo zbaveno slavobrán a přehnané glorifikace.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#215181Verze : 0
S nazorom p. Vykoukala sa da v celku suhlasit.
Jeden prakticky priklad partyzanskej cinnosti:
Obec Horna Stubna
Asi polovica - nemecke obyvatelstvo.
Obvynene z kolaboracie v case hned po povstani.(podpora prechodu DIRLEWANGE cez Rematu)
Muzska cast nad 14 r ? (mozna nepresnost v udaji hranice) zlikvidovana partyzanmi - globalne.(cca 250 ludi)
Po potlaceni SNP akcia - Kremnicka: odplata ...
Po vojne sa preukazalo, ze sa ziadna kolaboracia nekonala. Treba povedat, ze akciu viedol Sovietsky velitel. Prezil paradoxne len knaz, ktory sa z masoveho hrobu dostal - tvrdil, ze padli slova po exekucii "a teraz sa vyporiadame s ostatnymi... (zenska cast ?)" nestalo sa.
Ano, ked uz sa ludia namotali do "povstania" vonkoncom nepripraveneho - neostavalo im nic ine len sa stat hrdinami...
Suhlasim aj stym, ze keby sme boli na porazenej strane bolo by to ine...
Avsak za pripadnu neutralitu -priklad Rakuska - cert to ber - zaradenie do Zapadneho okruhu by sa to myslim bohate vyplatilo... Miesto aplikovania "48" v CSR...
Ale to je udel malych statov...


Hacha bol len figurka - nemyslel som tym. ze to bol kolaborant z "vykonu..."
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#215430Verze : 0
To haluska.
Nehnevaj sa na mňa, ale váž svoje slová. Nazývať ľudí, ktorí sa zapojili do povstania zúfalcami, hlupákmi a podobne je podľa mňa silná káva. Tak by som skorej nazval ľudí, ktorí pre svoj osobný prospech dokázali ničiť ľudské životy kritikov režimu. A to nie len tým, ale aj ľuďom inej národnosti, vierovyznania, politických názorov a podobne. A viem o čom hovorím, lebo naša rodina s tým má osobné skúsenosti. A to napriek tomu, že boli nemeckej národnosti, vtedy stačilo mať iný názor ako vrchnosť a už si bol na Lafranconi. A ja osobne by som tvoje názory skutočne nenazval neutrálnymi.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#215904Verze : 0
Ja by som ta nenazval Hejslovakom...
...neber to ako urazku,skor ako taky maly budicek,ktory by ta mohol prebrat,opustit idey,ktore si v minulosti do seba nasal :
...skor by som ta nazval nedoucencom so sklonom vynasat urychlene a jednoduche vyroky,mierne zasiahnuty narodniarsko-pravicovou ideologiou...
...zda sa ze o uvedenom obdobi a problematike mas ake take znalosti,ale akosi ich interpretujes zovseobecnujuco,plytko a aj trochu jednostranne...


1.presne ako sme sa zhodli viaceri,partizani boli taki a taki,hadzat ich do jedneho vreca je ako nazor teenagera,ktory zapocul daco v TV o partizanskych zverstvach a teraz sa vytahuje pred kamaratni na hodine dejepisu na ZS...spomenul si likvidaciu nemeckych dedin na SK este pred povstanim partizanmi,ano,tieto ohavne veci sa stali,zabudol si dodat,ze sa stali len niekde/tj nie vsade/ a len pod vedenim niektorych agilnych nacelnikov otrjadov a ich politkomisarov...zabudol si spomenut desiatky inych pripadov,ked partizani bojovali disciplinovane na frontovej ciare spolu s 1.CSA plus ich prinos v sabotaznych akciach bol vcelku slusny


2,v Martinskych kasarnach sice neslo o vojensku misiu,ale takisto tam neslo o vyslovene civilistov,islo o vojensku skupinu evakuovanu z Ruminska,ku ktorej bolo pripojenych par civilistov


3.Nehovor o vyslovenej nepripravenosti SNP,pripravy slusne pokrocili,aj ked neboli uplne dokoncene-teraz hovorim o tom,ze sa vedelo o co pojde a co sa bude robit,prislusne instrukcie nasli svojich sadresatov v jednotlivych posadkach,problem nastal v nerozhodnosti az defetizme posadkovych velitelov na vychode a zapade SR...zacat sa to muselo ale v tom momente ako prekrocili nemecke transporty s naladovanou diviziou Tatra nemecko-slovenske hranice,dokedy sa malo cakat?Pokial sa nemci na Slovensku rozvinu?Rozhodnutie obsadit SK bolo nemeckou zalezitostou,vyhlasenie ovstania bolo iba reakciou na okupaciu schvalenu Tisom a vladou SR


4.Pises ze nebolo proti komu povstavat...ty si stale totiz podla tvojich slov myslis,ze Povstanie bolo vyhlasene bezpricinne,z vole Vojenskeho ustredia...oprav si trosku svoje vedomosti,o prichod nemeckych okupacnych vojsk ziadal po Ludinovom natlaku Tiso uz 27.augusta aby pomohli spacifikovat partizanske skupiny,vecer 28.augusta zacali prechadzat prve nemecke jednotky hranice do SK a potom,ako bol o tom vyrozumeny Golian,vydal rozkaz na zacatie SNP...cize v tomto zmysle si daj otazku a sam si ju zodpovedz ci bolo alebo nebolo proti komu povstavat...


5.zovseobecnujuci vyraz "banditi " na partizanov si asi musel ziskat z calnkov "Der Lanseru-u" alebo "Freiwiligen" ,nejako prilis si prevzal terminologiu Nazipropagandy


6.RoBoT ti v reakci na teba celkom dobre popisal ,preco mali ludia za 1.SR lepsi feeling nez za 1.a 2.CSR,priznajme si to,lepsie sa citili aj na zaklade nedemokratickych,sovinistickych,rasistickych a militantnych krokov nasej vtedajsej politickej reprezentacie...ale okrem toho sa necitili v 1.SR vsetci ako v raji,ako sa to tu snazis predkladat,zabudol si na velku skupinu cechoslovakov,komunistov a ludi,ktori spoznali pocas vojny spravanie sa ubermenschov voci Slovanom na vychodnom fronte


7.banalizujes nemecky vplyv na kvazisamostany Sovenky stat


BOHUZIAL SA MI ZDA,ZE NAPRIEK TOMU ,ZE RoBoT je ceskej narodnosti,ma zjavne hlbsie vedomosti o SNP nez tvoja osoba a RoBoTovi radim,aby si v ziadnom pripade nedal robit korektury v diplomovke od osoby nedoucenej, ale zato ideologicky podkutej "tym spravnym smerom"


Radim ti,haluska,vypusti Vnuka a Duricu,precitaj si nieco od Jablonickeho /hadam ho nenazves komunistickym historikom,kedze bol komancami perzekvovany za svoje diela/,pripadne od Precana a nakukni aj do diel tzv. "mladych historikov",uz je aj na www.valka.cz link na stiahnutie ich zbornikov zadarmo
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#227126Verze : 0

Citace - shello :

RoBoTovi radim,aby si v ziadnom pripade nedal robit korektury v diplomovke od osoby nedoucenej, ale zato ideologicky podkutej "tym spravnym smerom"
To jsem věru ani neměl v úmyslu Smile .
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#227782Verze : 0
MOD
KOUKÁM, ŽE TADY SNAD NIKDO NEVÍ NIC O TÉTO ROTĚ ČI CO:


Partyzánský 1.čs.propor Jan Žižka z Trocnova byl součástí XVII.brigády Národně osvobozeneckých vojsk a Partyzánských oddílů Jugoslávie jako 4. prapor. Příkladem jejich činnosti jsou boje v Šibovaci, Daruvaru, Podravska Slatina.


Zdroj: VHÚ Praha, AVIS
Partyzáni brigády Jana Žižky - Váš názor na tuto brigádu - Mapa osídlení českou menšinou v Chorvatsku.

Mapa osídlení českou menšinou v Chorvatsku.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#228369Verze : 0
Malá poznámka k RoBoTovi a Haluškovi: Robot smíchal v debatě s Haluškou vše do jedné pěkné míchanice a dostali jste se tak daleko,že vlastně ten,kdo to sleduje,se musí neustále vracet na začátek,aby věděl,o co vlastně jde.Ale především:porovnávat Čechy a Slováky není vůbec žádoucí.Slováci v roce 1939 šli všichni spolu za Hlinkou a Tisem a v roce 1944 při vzniku povstání zase všichni až na malé výjimky do povstání.Počty Slováků se s našimi partyzány nedají vůbec srovnat,také jiná příroda atd.Zatímco my,Češi na tom jsme podstatně hůře a RoBoT by si měl uvědomit,díky svému vzdělání a medailím historické souvislosti v Protektorátu a to hlavně:díky Heydrichově politice cukru a biče všichni makali jako vzteklí,protože kdo pracoval,měl klid,dostával větší příděly a kdo dělal sabotáže,ten dělal problémy všem Čechům bezezbytku.A navíc díky Heydrichově politice/cukr a bič/a hlavně díky jejím výsledkům na poli zásobování německé armády vším možným bylo stanovisko RSHA přehodnoceno a Češi měli být převychováni,nikoli vyhlazeni.A těch 120tisíc Čechů co na Václavském náměstí zpívalo německy Kde domov můj,to byl vzorek naší národní mentality pane RoBoTe.Vaše debata s p.Haluškou musí každého akorát tak jako mne znechutit,protože jsem to začal číst jako debatu o partyzánském oddílu a dostal jsem se do česko-slovenského osočování,urážení,vlastně ani nevím jak to nazvat.I Administrátor by se měl umět chovat.Na tento článek mi prosím neodpovídejte a ni jinak nereagujte,protože já se s nikým hádat nebudu,notabene jen proto,abych měl moc bodů?Panu Haluškovi by jste se měl alespoň trošičku omluvit,není-li Vaše ješitnost polního maršála s tolika medailemi otřesena.Direktor
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#228387Verze : 0
direktor:
S Vámi souhlasím, měla to být debata na úrovni, však mě taky překvapilo,že vpojednání o Jugoslávských oddílech české menšiny se začalo zde silně mluvit o Slovensků a slovenských partyzánech, kteří nemají s tímto tématem vůbec co dočinění.


JInak na závěr. O době v Protektorátu nic moc říci nemohu ze zkušenosti rodiných příslušníků, neboť praděd byl britské národnosti a šlo po něm Gestapo, a to né snad pro jeho národnost, ale proto, že můj děd i babička byli v čs. jednotce v SSSR.
Partyzáni brigády Jana Žižky - Váš názor na tuto brigádu - Partyzánský oddíl Jana Žižky z Trocnova na přesunu. Zima 1944.

Partyzánský oddíl "Jana Žižky z Trocnova" na přesunu. Zima 1944.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#228396Verze : 0
Pokiaľ by som nečítal adminov odkaz v treťom príspevku, tak ako zistím že ide o partizánov na území bývalej Juhoslávie?


Zo všetkých prípevkov naopak vyplýva že ide o činnosť brigády na území Čiech... A z toho už je iba na skok na činnosť partizánov na Slovensku...


K tomu môže prispieť aj fakt, že pomník partizánom tejto brigády je na Česko-Slovenských hraniciach (horský priechod Bumbálka, Makov, Kysuce).A nedá mi nereagovať na príspevok od direktora - kde ste prišli na to že RoBot niekoho urážal? Akosi mi to z jeho príspevkov nie je jasné... Mňa ako Slováka skôr urazili haluškove názory.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#228398Verze : 0
MOD
TO je pravda, kdo o této jednotce nikdy předtím neslyšel, tak může nabýt dojmu, že se jedná o jednotku na území Protektorátu či Slovenského Štátu.
Tak aspoň jste o něco moudřejší. Já jsem to taky do nedávna nevěděl, že v Jugoslávii byli, oni češi byli i na Filipínách, kde bojovali pro Japoncům. Československé jednotky, myšleno partyzánské, působyly i na Ukrajině, kde přemlouvaly slovenské vojáky k dezerci.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#228400Verze : 0
Problém je ale v tom, že táto brigáda skutočne pôsobila na území Slovenskej republiky a protektorátu..... Skús dať do vyhľadávača (napr. google) "Partizánska brigáda Jána Žišku" (alebo "Partizánska brigáda Jána Žižku") a uvidíš aké odkazy dostaneš..... Dosť pochybujem že by sa v roku 1944 brigáda presúvala z územia Juhoslávie na Slovensko..... Podľa mňa si mýliš partizánku brigádu Jána Žižku s Československým praporom Jana Žižky z Trocnova (naskôr 1. brigáda Jana Žižky z Trocnova).Citujem ( http://www.szpb.sk/obvtn/CC.htm )


Citace :

13. septembra 1944 prišla do Uhrovca pomerne silná skupina partizánov - parašutistov na čele s kapitánom Teodorom Pólom. Táto podľa rozhodnutia Ukrajinského štábu partizánskeho hnutia v Kyjeve a v spolupráci s okresný výborom KSS a taktiež revolučným národným výborom utvára z miestnych partizánskych skupín partizánsku brigádu Jána Žižku. Brigáde je určený veľmi dôležitý úsek operácií v trojuholníku Bánovce nad Bebravou - Trenčín - Považská Bystrica, kde boli dôležité zbrojovky v Dubnici nad Váhom a v Považskej Bystrici a letisko v Biskupiciach pri Trenčíne. Brigáda mala zaujať obranné postavenie ma úseku Bánovce nad Bebravou — Zliechov -a zabrániť prenikaniu nemeckých vojenských jednotiek do Rajeckej a Turčianskej doliny.
Brigáda Jána Žižku mala spočiatku 900 partizánov, neskôr sa ich počet zvýšil na 1600. Štáb brigády tvorili príslušníci slovenskej, českej a ruskej národnosti. Veliteľom brigády bol Teodor Póla z Opavy, politickým komisárom Štefan Kaščák z Detvy, náčelníkom štábu Vselovod Ivanovič Klokov z Kyjeva, hrdina ZSSR, jeho prvým zástupcom Dmitrij Rezuta, (hrdina ZSSR, druhým zástupcom Arnošt Krpec (krycím menom Václav], španielsky interbrigadista z Ostravy, štábny lekár Alexander Tarakanov z Moskvy a ďalší. Brigáda mala spočiatku osem rôt, z ktorých jedna pod velením Jána Ušiaka a Dajana Bojanoviča Murzina bola premiestnená na Moravu do priestoru Uherské Hradište—Valašské Klobouky a pod názvom Brigáda Jána Žižku organizovala bojovú partizánsku činnosť v týchto oblastiach.Podľa mňa ide o túto jednotku, v čom ma utvrdil aj prvý príspevok v diskusii, kde sa autor pýta konkrétne na mjr. Murzina, jednoho z veliteľov rôt brigády....
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#228403Verze : 0
MOD
Když už ste nakousli tu jugoslávskou brigádu, nemáte o ní nějaké bližší informace nebo aspoň typ na další zdroje informací?


Jediné co sem o ní našel bylo pár vět tady na fóru a na www.vojska.net
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#228405Verze : 0

Citace - petr.t.lbc :

TO je pravda, kdo o této jednotce nikdy předtím neslyšel, tak může nabýt dojmu, že se jedná o jednotku na území Protektorátu či Slovenského Štátu.
Tak aspoň jste o něco moudřejší. Já jsem to taky do nedávna nevěděl, že v Jugoslávii byli, oni češi byli i na Filipínách, kde bojovali pro Japoncům. Československé jednotky, myšleno partyzánské, působyly i na Ukrajině, kde přemlouvaly slovenské vojáky k dezerci.Tak si nějako myslím že došlo ke smíchání dvou jednotek :
- 1. Československé partizánské brigády Jana Žižky v Jugoslávii
- Partizánské Brigády Jana Žižky (působící např. na Slovensku a Valašku).
Tedy té na kterou se asi ptal autor prvotního příspěvku.


Taktže moudřejší nejsme jen v tom máme konečně jasno Razz Razz Smile
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#228407Verze : 0

Citace - petr.t.lbc :

Buko:
No, v nápise je brigáda Jana Žižky z Trocnova, tak co si o tom myslet?
Ta brigáda, kterou myslel autor bojovala od září 1944 v Beskydech, no, názvy.Kde tam vidíž z Trocnova? Názov témy je Partyzáni Brigády Jana Žižky,Váš názor na tuto brigádu.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#228425Verze : 0
MOD
Poněkud mě překvapil direktorův příspěvek, ale jak jsem si přečetl, nemám ani reagovat Smile . Takže se do polemiky pouštět nebudu, beztak jsem pořádně nepochopil, co je mi vlastně vyčítáno.


Proti Slovákům ani Slovensku nic nemám.


Ostatně již se přede mnou vyjádřili buko1, Panzer, hammer a shello, tedy Slováci. Takže nemám, co bych dodal.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#228426Verze : 0
MOD
Jestli Vám to k něčemu bude, tak tady jsou fotky z pohřbu Murzinových partyzánů..
www.kvh.estranky.cz
A tady jeden opis dokumentu:
www.kvh.estranky.cz
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#228458Verze : 0
Naozaj by asi bolo najlepšie vrátiť sa k pôvodnej téme. A tiež navrhujem, aby sa diskutujúci snažili písať tak, aby to ostatní po nich dokázali bez väčších problémov prečítať a pochopiť. Chápem, že trieskate do klávesnice vo veľkom psychickom vypätí, ale mali by ste pri tom brať ohľad aj na gramatickú a štylistickú úpravu.
Partizánska vojna na území bývalej ČSR je natoľko obsiahla tématika, že ani v 1500-2000 stranovej publikácii by nebolo možné dostatočne vystihnúť všetky jej špecifiká, zohľadniť klady a zápory. K tomu je malé aj toto fórum.
Vráťme sa preto k 1. čs. partizánskej brigáde Jana Žižku. Zarazilo ma, že tu nikto nespomenul jej veliteľa Jána Ušiaka (ak sa mýlim, opravte ma, prosím). V zatiaľ poslednom čísle Bojovníka bola zverejnená 1. časť profilu tohto partizána: http://www.szpb.sk/boj71704.pdf (prípadne na http://sk.wikipedia.org/wiki/J%C3%A1n_U%C5%A1iak).
Zaujala ma tam zmienka o akomsi majorovi Saitzovi, veliteľovi bližšie nešpecifikovaného 167. pluku. Vie niekto o ňom viac? Skutočne zahynul v boji s Ušiakovými partizánmi?
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#228937Verze : 0
Já navrhuji bavit se o Partizánské brigádě Jana Žižky tedy o partizánech na Slovensku, Moravě a případně i v Čechách a přestat sem motat Jugoslávii. Smile Razz Smile Razz
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#228991Verze : 0
partyzánská brigáda Jana žižky , byla obrovský komplex , který , působil mimo jinné s rozvědčíky 1. ukrajinského a 4 ukrajinského frontu. V roce 1975 jsem dělal reportáže s se sovětskámi radistkami se skupiny působíci v beskydech od morávky po jablunkov. Radisté , kteří pro murzina pracovali , trdili , že byl tvrdý ale jinak to nešlo , skupina prodělala težké ztráty v souvislosti se zradou janko ušiák na čeladné , a další na zlínsku . Je faktem , že prvotní úkol strategická rozvědka pro fronty se mu dařila perfektně a sověti včetně Svobodovců věděli vše potřebné , pokud zde někdo popisuje různé příběhy , doporučuji kritiku pramenů , protože mnohdy dochází s odstupem času se záměnou dění slupiny Olga a složitého , úžemí , protkaného zrádci , určitě bez diskuze murzin udělal moc pro naší svobiodu.. život na horách a za kruté války nebyl idila
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#253632Verze : 0
Ján Ušiak (narodený v obci Budiná) byl obětí zrádce kohouta, agenta působícího pro ostravské a zlínské gestapo a další poběti, většina udavačů čechů a poláků včetně žen byla od 30. 4 do 8.5. 45 v ostrasvě veřejně oběšena cca 22 osob, viz první púorava němce froelicha z mar hoh na brance hřiště dtj v mar horách....
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#253731Verze : 0
Pánové,jsem ročník 1952 a v roce 1967 jsme měli ve škole v Hustopečích nad Bečvou v rámci tehdejší akce "Po partyzánských steskách" besedu s jedním velitelem oddílu s Murzinovy brigády a daný pán se jmenoval píši to fonicky(jak se jeho jméno četlo, jméno se psalo dost složitě) Gančar pocházel někde od obce Hovězí na Valašsku a v letech 1918-1939 jako bývalý legionář sloužil v prvorepublikové armádě,po roce 1945 opět sloužil,ale po komunistickém převratu byl s armády vyhozen a svůj život dožil v bytě na samotě zvaná Kačena-část obce Špičky nedaleko Hranic na Moravě,zemřel počátkem sedumdesátých let,pochován na hřbitově v Hranicích na Moravě.Osobně jsem se s ním velice dobře znal přes mého otce.Tento pan Gančar,osobně nemohl přijít Murzinovi na jméno,protože vždy tvrdil,že tam bylo plno zrádcu,které nabral Murzin se sovětských zajatců,neboť když šli na akci,kterou předem ohlásil Murzinovi,tak mu žádná akce nevyšla.Když to nehlásil,akce vyšla.Jeden čas ho chtěl nechat Murzin zastřelit,a poslal za ním své lidi,ale Ti když viděli,že má přestřelku z němci,tak mu to ohlásili.Osobně v loňském roce na dovolené ve Velkých Karlovicích jsem v tamnějším muzeu viděl jeho fotku z dob kdy byl partyzán Brigády Jana Žižky.


Bavil jsem se z mnoha lidmi s Valašska,a názory na Murzina byly dost rozporné.
Přesně to je popsané v knize Judr. Pospíšila "Hyeny"Knihu jsem dal číst své matce ročník 1925 a řekla,že chování sovětských partyzánu a vojáku bylo otřesné.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#333327Verze : 0
D. B. Murzin zemřel u Ufě 10.2 2012 ve věku 91 let
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#425578Verze : 0
Jen pro zajímavost, kniha JUDr. Pospíšila - amatérského "historika", je snůškou lží a polopravd. Využívá archivní dokumenty, ale jen jejich části a neuvádí zdroje, kde bychom si jeho údaje mohli ověřit. Každý historik u sporného bodu, který by mohl být dezinterpretován právě pro objektivnost uvede zdroj z něhož čerpal. Já jsem z Prlova malé vesnice, která byla 23.4.1945 zčásti vypálena a v souvislosti s touto akcí zemřelo 23 lidí. Doporučuji www. hyenyvakci.cz. Jsou to stránky potomka jednoho z partyzánů a zakladatelů Světlany- poválečné protikomunistické skupiny. Autor tam jasně vyvrací páně Pospíšilovy teze. Problém byl v tom, že od roku 1976 nevyšla historická kniha pojednávající o partyzánech objektivně. Doporučuji proto zájemcům - Mgr.Marie Hrošová - Na každém kroku boj /2012/ - Historie 1.čs.part.brig.Jana Žižky z Trocnova. Potom můžete posoudit, zda partyzáni pro tuto zem něco udělali. Já v tom mám jasno. Podařilo se jim vázat značné síly nepřátel a nedali hitlerovcům možnost v klidu se přes protektorát stáhnout na západ. Jistě se našli partyzáni, kteří špinili toto jméno. Ale existovala také skupina ruských a ukrajinských zběhů, kteří fungovali při gestapu a vydávali se za partyzány a záměrně se chovali tak, aby poškodili mezi širokým obyvatelstvem dobré jméno odbojářů.
Co se týká Murzina, byl to tvrdý velitel, ale je možné mít slabého velitele v takové situaci v jaké se ocitnul?
Ještě maličkost, kdo z nás může říci, že v situaci, kdy byla německá komanda za každým kopcem, by se chopil zbraně, nebo alespoň pomáhal z rizikem smrti při zatčení?????
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#463249Verze : 0
Asi se pravdu nikdy nedozvíme, většina ůčastníků je mrtva a politiky tam bylo, až moc. Když se sejdou různé národnosti, různí agenti, zajatci, udavači, provokatéři, dobrodruzi a snílkové, co můžeme čekat? Téměř vše.A že se museli živit a tím moc nadšení místní vesničané nebyli, je nasnadě..Čest pravým partyzánům a fuj svoloči která se s nimi vezla.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#463506Verze : 0
Od doby posledního příspěvku již uběhla řada let. Od té doby jsem se přesvědčil, že můj názor je poměrně blízko pravdě s tím, že jsem objevil respektive znovuoběvil za pomoci autorky knihy Na každém kroku boj Marie Hrošové, fakta jež vrhají daleko plastičtější pohled na brigádu Jana Žižky. Velký problém u současné čtenářské obce je skutečnost, že neznají fakt o tom, že skupin Jana Žižky bylo několik. Jedna v Jugoslávii - 1.čs.partyzánská brigáda Jana Žižky z Trocnova. Druhá vznikla z výsadku Jan Žižka I a nesla název I.čs.part.brigáda Jana Žižky - Uhrovec, nebo také Theodora Poly. Třetí byla ta, která ze slovenska přešla na moravu a zde se rozrostla na velikost brigády konkrétně 1299 členů. V současné době je téměř hotov rukopis knihy, která přinese nová fakta na toto téma. Pracovat budu ještě na mapách, pláncích, seznamech a uvítám jakoukoliv pomoc. Byl li někdo z Vašich předků činný v 1 čs. partyzánské brigádě Jana Žižky pod velením Janko Ušiaka nebo po jeho smrti D.B.Murzina nestyďte se za to a naopak buďte na to hrdí, že Vaši předkové našli tu odvahu a již v létě 1944 začali s ozbrojeným bojem proti nacistům. Také je jasné, že autor knihy HYENY už přišel na svůj omyl a o partyzánech již nepíše, tedy zatím. Ale já říkám nikdo učený z nebe nespadl a pořád lze nacházet o druhé světové válce nová zajímavá témata. Pokud mi chcete pomoct a stát se tak spoluautory, kontaktujte Valašský odbojový spolek z.s, navštivte muzeum v Prlově kdy Vám můžu ukázat funkční repliku partyzánského bunkru.
URL : https://www.valka.cz/Partyzani-brigady-Jana-Zizky-Vas-nazor-na-tuto-brigadu-t31720#556977Verze : 0