Main Menu
User Menu

Velitelství divizního dělostřelectva 21. horské pěší divize [1939-1939]

Divisional Artillery Command of the 21st Mountain Infantry Division

Dowództwo artylerii dywizyjnej 21 Dywizji Piechoty Górskiej

     
Název:
Name:
Velitelství divizního dělostřelectva 21. horské pěší divize
Originální název:
Original Name:
Dowództwo artylerii dywizyjnej 21 Dywizji Piechoty Górskiej
Datum vzniku:
Raised/Formed:
24.08.1939
Předchůdce:
Predecessor:
1)
Datum zániku:
Disbanded:
16.09.1938 2)
Nástupce:
Successor:

Nadřízené velitelství:
Higher Command:
24.08.1939-08.09.1939 21. horská pěší divize
10.09.1939-16.09.1939 21. horská pěší divize (po reorganizaci)
Dislokace:
Deployed:
24.08.1939-02.09.1939 Bílsko (Bielsko)/? /
03.09.1939 Wadowice/prostor /
04.09.1939 Kalwaria Zebrzydowska-Mogilany/? /
05.09.1939 Mogilany/? /
06.09.1939 Kłaj/? /
07.09.1939 Wola Radłowska-Radłów/? /
08.09.1939-09.09.1939 ???/? /
10.09.1939-11.09.1939 Kuryłówka-Brzyska Wola/? /
12.09.1939-13.09.1939 Sól pod Biłgorajem/dvůr (folwark) /
13.09.1939-14.09.1939 Cewków/prostor /
15.09.1939 Dzików/prostor /
16.09.1939 Dzików Nowy-Ułazów/? /

Velitel:
Commander:
25.09.1939-16.09.1939 Ważyński, Konstanty Kazimierz (pułkownik dyplomowany artylerii) 3)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
4)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
24.08.1939-16.09.1939 21. lehký dělostřelecký pluk (velitelství)
24.08.1939-14.09.1939 21. motorizovaná protiletadlová dělostřelecká baterie typ A
24.08.1939-09.09.1939 21. těžký dělostřelecký oddíl (velitelství)

Ručně vyplněné položky:
Samostatná meteorologická hlídka č. 21
Čestný název:
Honorary Name:

Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
1) Velitelství bylo nově utvořeno v průběhu tajné poplachové mobilizace žluté mob. skupiny do 24 hodin od jejího zahájení dne 24.08.1939.
2) Velitelství zaniklo po zničení a rozprášení zbytků divize po boji v obklíčení s jednotkami 45. pěší divize u obce Oleszyce.
3) (05.03.1890 (20.04.1890-31.12.1967)). Datum narození a smrti podle internetového zdroje č. 3. Úvodní datum narození podle schematizmu z 1939 r. Do 25.08.1939 byl velitelem 21. lehkého dělostřeleckého pluku. Po ukončení bojů padl 18. září do německého zajetí a po konci války se vrátil do Polska.
4) Velitelství nemělo náčelníka štábu. Důstojníky velitelství byli:
Důstojník štábu – major dělostřelectva Stefan Pałucki (19.10.1895-DD.MM.19RR). V březnu 1939 byl velitelem II. oddílu 21. lehkého dělostřeleckého pluku. Od DD.MM.1939 v německém zajetí.
Důstojník dělostřeleckého zpravodajství – ???
Zástupce důstojníka děl. zpravodajství – poručík dělostřelectva Jan Kalina (26.10.1909-). V březnu 1939 byl zvědným důstojníkem III. oddílu 21. lehkého dělostřeleckého pluku. W německém zajetí od 20.09.1939 do 30.01.1945
Spojovací důstojník – poručík v záloze ??? Chwastek (DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR). Není uveden ve schematizmu z března 1939 ani v seznamu záložních důstojníků z roku 1934. Není uveden v seznamu ztrát ani zajatých.
Zdroje:
Sources:

https://www.straty.pl/pl/szukaj (přístup 23.11.2019)
www.dws.org.pl (přístup 23.11.2019)
kielakowie.pl (přístup 23.11.2019)
Przemsza-Zieliński, Jan: Śląski front ´39 – Obrona Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego we wrześniu 1939 roku, „Sowa-Press“ Sosnowiec 1999, str. 391
Rybka, Ryszard-Stepan, Kamil: Najlepsza broń. Plan mobilizacyjny "W" i jego ewolucja, Oficyna Wydawnicza "Adiutor", Warszawa 2010, str. 14
Rybka, Ryszard, Stepan, Kamil: Rocznik Oficerski 1939, Księgarnia Akademicka Fundacji Czynu Niepodległościowego, Kraków 2006
Steblik, Władysław: Armia „Kraków“ 1939, MON, Warszawa 1975

URL : https://www.valka.cz/Velitelstvi-divizniho-delostrelectva-21-horske-pesi-divize-1939-1939-t226821#631220Verze : 2
MOD