Main Menu
User Menu

Vozatajská kolona jezdectva č. 941 [1939-1939]

Cavalry Supply Column no. 941

Kolumna taborowa kawaleryjska nr 941

     
Název:
Name:
Vozatajská kolona jezdectva č. 941
Originální název:
Original Name:
Kolumna taborowa kawaleryjska nr 941
Datum vzniku:
Raised/Formed:
23.03.1939 1)
Předchůdce:
Predecessor:
1)
Datum zániku:
Disbanded:
14(?).09.1939 2)
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
23.03.1939-14.09.1939 Novohradská jezdecká brigáda 2) 3)
Dislokace:
Deployed:
23.03.1939-DD.03.1939 Prużana (Пружаны)/? /
DD.03.1939-DD.03.1939 Prużana (Пружаны)-Orańczyce (Аранчыцы)/přesun po vlastní ose /
DD.03.1939-29(?).03.1939 Orańczyce (Аранчыцы)-Baranowicze (Баранавічы) / -Białystok-Tłuszcz-Sierpc/přesun po železnici / 4)
29(?).03.1939-11(?).09.1939 prostor Sierpc-???-???-???-prostor Wiązowna/přesun /
11(?).09.1939-13.09.1939 Wiązowna/prostor /
13.09.1939-14(?).09.1939 Wiązowna-???-???-prostor Łaskarzew/přesun / 2)

Velitel:
Commander:
DD.03.1939-DD.MM.1939 Breza, Krzyszfof Józef Witold (porucznik rezerwy kawalerii) 5)
DD.MM.1939-14(?).09.1939 Bagieński, Kazimierz (podporucznik rezerwy kawalerii) 6)
Výzbroj:
Armament:
Vozatajská kolona jezdectva jednospřežná typ I
Poznámka:
Note:
1) Kolona v mírové sestavě brigády neexistovala. Byla nově vystavena 25. hulánským plukem v průběhu utajené poplachové mobilizace jako muniční kolona. Podle hlášení velitele brigády ze dne 30. března chyběli ve vozatajských kolonách formovaných 25. hulánským plukem dva důstojníci.
2) Kolona byla zničena německým letectvem u obce Łaskarzew.
3) Kolona byla podřízená prostřednictvím velitele pochodové skupiny transportnímu důstojníkovi brigády, kterým byl po březnové mobilizaci poručík vozatajstva v záloze Józef Szczepan Bernhardt (26.12.1895-DD.06.1942). Jarząbkiewicz-Łukomski a Głowacki uvádějí setníka v záloze Alfreda Reliszko (23.04.1893-DD.MM.19RR). Je možné, že v období duben-září 1939 nastoupil na místo por. Bernhardta.
4) Trasa přesunu mobilizačního tělesa - 25. hulánského pluku.
5) (04.11.1907-13.08.1948). Unikl zajetí a zapojil se do ozbrojeného odboje. Od roku 1942 sloužil ve IV. (Ubytovacím) odboru velitelství Varšavské oblasti Zemské armády. Po kapitulaci Varšavského povstání padl do německého zajetí (není ovšem uveden v seznamu zajatých). Zemřel v Zakopaném.
www.1944.pl
6) Błasiński uvádí, že k 01.09.1939 byl velitelem kolony (chybně uvádí č. 741) ppor. Kazimierz Bagieński (15.09.1916-DD.MM.RRRR), který po březnové mobilizaci velel koloně č. 943. Po zničení kolony ustupoval s několika hulány své jednotky a těsně před bitvou u Krasnobrodu (23.09.1939) se připojil k brigádě. Není uveden v seznamu ztrát ani zajatých.
Zdroje:
Sources:

Błasiński, Jan: 25 Pułk Ułanów Wielkopolskich, Wydawnictwo „Ajaks“, Pruszków 1995, str. 22, 47, 50
Głowacki, Ludwik: Kampania wrześniowa na Lubelszczyźnie w 1939 roku. Działania wojenne, Wydawnictwo Lubelskie, Lublin 1966, str. 197
Jarząbkiewicz, Jerzy-Łukomski, Grzegorz: Nowogródzka Brygada Kawalerii 1920-1939, Poznań 2000, str. 192, 209
Meldunek dowódcy Nowogródzkiej BK w sprawie stanu zmobilizowanej brygady z dnia 30 marca, in: Wojskowe Teki Archiwalne, Tom 2, Mobilizacja marcowa, Warszawa 2012, str. 111-112
Rybka, Ryszard-Stepan, Kamil: Rocznik Oficerski 1939, Księgarnia Akademicka Fundacji Czynu Niepodległościowego, Kraków 2006
Wojskowe Teki Archiwalne, Tom 2, Mobilizacja marcowa, Warszawa 2012, str. 548, 553-554

URL : https://www.valka.cz/Vozatajska-kolona-jezdectva-c-941-1939-1939-t219150#613346Verze : 2
MOD