CZK - Pojítko (telefón používaný pohraničnou strážou)

Nepoznám presné označenie ani presnú funkciu tohoto telefónu ktorý patril do výbavy hliadok Pohraničnej stráže. Telefón sa skladal zo skladacieho mikrotelefónu a káblu ktorým sa pripájal na kontaktný bod ktorý bol umiestňovaný na stĺpoch alebo aj stromoch. Po pripojení bola možná komunikácia s rotou.


Zdroj: pohranicnik.bloguje.cz


Ak by niekto mal schému alebo poznal presnejšie detaily, prosím o doplnenie.
URL : https://www.valka.cz/CZK-Pojitko-telefon-pouzivany-pohranicnou-strazou-t122529#418203 Verze : 0
Dle dostupnych informaci se jednalo o skladaci mikrotelefonni pojitko linkoveho spojeni hlidek PS s rotou atd. v letech 1950-1992.


Vyrabeno bylo v prvni fazi v Tesle Liptovsky Hradek a pozdeji v Tesle Stropkov.


V plechovych vyliscich (muslich) spojenych pantem tvoricich kostru a obal mikrotelefonu byly umisteny uhlikova mikrofonni vlozka, telefonni sluchatko, spinaci kontakt. Privodni snura cca 1m byla zakoncena 5-polovou zastrckou. Cely komplet byl pro jednoduchost noseni umisten v pouzdru z kvalitni lakovane kuze.


Vyzvaneni resp. signal prichoziho hovoru byl uskutecnen z menice ustredny kmitoctem 25/800Hz. Vyzvednuti hovoru se uskutecnilo pouhym rozevrenim musli mikrotelefonu. (spinaci kontakt na plose jedne z musli)


Kabelova telefonni vedeni byla vyvedena na sloupech pripadne vytipovanych stromech na trase. Kazda zasuvka byla opatrena odklopnym plastovym krytem proti desti a bleskojistkovou skrini BS2.

Vyuzivalo se ustreden HS202, HS210 nasledne Univerm K1 (NDR) s hlasitymi soupravami LF 66.


Pojitka slouzila k linkovemu telefonnimu spojeni s praporem, brigadou, spojeni s rotou, jednotlivym usekum RSS, k pruchodum signalni steny ochrany SH atd.


Zdroj:
www.pajovoPS.estranky.cz
www.klub-pohranici.cz/
http://www.vojensko.cz/telefony?image=3
Vlastni poznamky ze vzpominek pratel, prislusniku PS
URL : https://www.valka.cz/CZK-Pojitko-telefon-pouzivany-pohranicnou-strazou-t122529#429944 Verze : 0
Pojítko se používalo (minimálně v sedmdesátých letech) i jako doplněk strážní služby u rozlehlých objektů, například muničáků. Měli jsme ho tam kde se chodilo "mezi dráty" někdy před polovinou sedmdesátých let se zavedlo mačkání tlačítek a na několika místech i spojení s velitelem. takže strážný se posunoval po stojce, vždy po nějaké části obchůzky zmáčkl tlačítko (velitel to na ústředně viděl kde zhruba je) a po přibližně každém 3 tlačítku se přihlásil telefonem. Vysvětlení bylo že jde o to aby diverzant nemohl strážného odstaranit a mačkat tlačítka dál. Na běžné stojce byly obvykle dva body na připojení (stojky byly nejméně dvě) a cca 5 - 6 tlačítek. Samozřejmě jsme to využívali v plné míře a třeba na muničáku kde bylo vidět daleko na příjezdovou cestu se strážný posadil a ve chvíli kdy viděl světla auta připojil se (na strážnici to zvonilo), dal stráži vědět že někdo jede a začal i s kolegou chodit a mačkat Smile


zdroj: vlastní vzpomínka na VZS 1973-5
URL : https://www.valka.cz/CZK-Pojitko-telefon-pouzivany-pohranicnou-strazou-t122529#429949 Verze : 0
Podarilo sa mi jedno pojítko získať, neodolal som s skreslil zapojenie. Je primitívne jednoduché ale spoľahlivo funguje.
URL : https://www.valka.cz/CZK-Pojitko-telefon-pouzivany-pohranicnou-strazou-t122529#536537 Verze : 0

Diskuse

Skládací mikrotelefon (pojítko) byl původně zkonstruován v prvé řadě pro potřeby Pohraniční stráže při ostraze SH, zejména k zajištění linkového spojení jednotlivých hlídek v terénu s místy velení, zpravidla s dozorčím pohraniční roty a jeho prostřednictvím s dozorčím důstojníkem a velitelem. Prostřednictvím telefonní ústředny bylo na tomto zařízení též možné vést obousměrné telefonní hovory na civilních státních linkách.
V době svého zavádění bylo toto zařízení nesporně revolučním počinem, nicméně použití mikrotelefonů mělo v řadě taktických situací svá omezení. Zejména šlo o to, že signalizace příchozího hovoru na samotném pojítku byla poměrně hlasitá a nešla nijak ztlumit. Za vhodných povětrnostních podmínek byl tento zvuk slyšitelný na značnou vzdálenost a s ohledem na to, že byl dost zvláštní, bylo okamžitě zřejmé, že nemá žádný přírodní původ. Lidem žijícím, nebo pracujícím v blízkosti SH, pak bylo okamžitě jasné, o co se jedná. Tedy využití pro skryté a utajené střežení v podstatě nebylo možné.
V souvislosti se záváděním lehkých a malých radiostanic (zejména WXW 010 a WXW 020 a modernějších) koncem 60.let, význam těchto pojítek neustále klesal, nicméně v použití PS zůstaly až do konce její existence. Vzhledem ke své konstrukci a náročnosti prostředí, ve kterém byla používána, rovněž vyžadovala intenzívní údržbu, v opačném případě se na nich vyskytovaly časté poruchy. Ve vlhkém prostředí také často "probíjela" do ucha, což bylo dost nepříjemné pro obsluhu.
URL : https://www.valka.cz/CZK-Pojitko-telefon-pouzivany-pohranicnou-strazou-t122529#429972 Verze : 0
Podle předpisu se za bouřky neměl přístroj používat, asi proto že linky PS nebyly proti napětí indukovanému bleskem (nešlo o zasažení vedení ale o napětí naindukované) chráněny bleskojistkami a zvláště na delších vedeních to bylo celkem nebezpečné. Pokud jde o údržbu, pak přesto že jsem na VZS byl právě na spojdílně s tímhle moc problémů nebylo, občas někdo utrhl konektor (stejný jako u TP-25) ale jinak jen běžná výměna mikrofoní vložky. Ale my je měli jen na strážních postech a intenzita užití byla asi menší než u PS. Spíš se občas měnily "samice" na stojkách, které díky počasí postupně oxidovaly. Jinak systém celkem fungoval, zajímavé bylo že si útvary do stráže vozily "své" soupravy (nebyly součástí stanoviště), takže o soupravy se staral spojař útvaru, ale stojky byly záležitostí divize. Možná proto se k tomu chovali uctivěji Smile
URL : https://www.valka.cz/CZK-Pojitko-telefon-pouzivany-pohranicnou-strazou-t122529#429986 Verze : 0
Intenzita používání pojítek u PS byla, zejména v 50. a 60.letech velmi vysoká. Bylo jednou ze základních součástek výstroje každé hlídky a každý pohraničník měl v podstatě svoje pojítko stejně jako zbraň. Střežený úsek SH každé pohraniční roty ( cca od 6 do 20 km) byl rozdělen vždy na 2 části (levá a pravá strana úseku), přičemž každá část měla minimálně 2 telefonní linky, z toho jedna vedla podél celé linie ŽTZ a druhá přibližně kopírovala linii HP (hraničního pásma) v týlu. Na každé z těchto linek pak byly někdy až desítky míst s možností připojení pomocí pojítka.
Pozorovací hlídky na DZ a ostatní pevní hlídky na kontrolních stanovištích, byly připojeny trvale po celou dobu služby. Průzkumné hlídky v týlu a další pohyblivé hlídky, se připojovaly podle potřeby, pokud nebylo určeno jinak. Veškerá oficiální komunikace pomocí pojítek probíhala v otevřené řeči a nepoužívaly se žádné kódy, ani smluvená hesla, vyjma těch, které si domluvili vojáci sami mezi sebou pro případ různých kontrol, prověrek a pod. Pouze bylo zakázáno uvádět jména důstojníků.
Z uvedeného vyplývá, a s přihlédnutím k ne vždy zrovna šetrnému zacházení ze strany vojáků, že zařízení vyžadovalo z hlediska jeho údržby, zvýšenou pozornost. Tím v žádném případě nemám na mysli, že se jednalo o nespolehlivé, nebo nějak zvlášť poruchové zařízení, nicméně napětí na linkách bylo od 50 do 60 V (vyzváněcí až 110 V) a pokud došlo k nějakému opotřebení vnitřních izolovaných součástek a jejich kontaktu s kovovým pouzdrem, byl to nepříjemný problém.
URL : https://www.valka.cz/CZK-Pojitko-telefon-pouzivany-pohranicnou-strazou-t122529#430014 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více