Main Menu
User Menu

Kalinov

okres Medzilaborce

     
Název:
Name:
Kalinov
Originální název:
Original Name:
Kalinov
Další názvy:
Other Names:
V období prvej svetovej vojny sa obec volala Kalenó.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Medzilaborce
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
49°19'07.59"N 21°55'16.08"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1595
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Vojenský cintorín Kalinov z prvej svetovej vojny.
Pamätník oslobodenia - prvá obec oslobodená sovietskou armádou v druhej svetovej vojne.
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
-
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
-
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
1. DROBŇÁK, Martin – KORBA, Matúš – TURIK, Radoslav: Cintoríny prvej svetovej vojny v Karpatoch. Humenné : Redos, 2007, 86 s. ISBN 978-80-969233-3-5.
2. DROBŇÁK, Martin – KORBA, Matúš – TURIK, Radoslav: Mementá prvej svetovej vojny I.
Humenné : Redos, 2008, 100 s. ISBN
978-80-969233-3-5.
https://www.kalinov.net
www.obce.info
URL CZ: https://www.valka.cz/Kalinov-t90130#337318Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okres-Medzilaborce-t90130#337318Version : 0
MOD
Obec Kalinov leží asi 17 kilometrov severne od okresného mesta Medzilaborce. Kalinov leží v Nízkych Beskydách v nadmorskej výške 453 m, v doline Hlbokého potoka pri štátnej hranici s Poľskom. Susedí s chotármi obcí Habura, Borov, Vydraň., Palota Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1600. Obec bola založená šoltýsom s osadníkmi podľa valašského práva pravdepodobne niekedy okolo roku 1580. Kalinov bol od svojho vzniku súčasťou Drugethovského panstva. Názov obce je pravdepodobne odvodený od staršieho názvu údolia, v ktorom sa hojne vyskytoval strom kalina. V roku 1715 mala obec štrnásť poddanských usadlostí. Na území obce sa podaril vzácny archeologický nález rímskych mincí z doby rímskej (cca 200 n. l. ). Nález dokazuje existenciu starej obchodnej cesty z Potisia k Baltu.


V období prvej svetovej vojny sa obec nazývala Kalenó. V druhej svetovej vojne bola obec Kalino prvou obcou oslobodenou sovietskou armádou. V obci sa nachádza vojnový cintorín z prvej a druhej svetovej vojny.



Zdroje:
www.kvhbeskydy.sk
ULIĆNÝ, F.: Dejiny osídlenia zemplínskej župy. Zemplínska spoločnosť: Michalovce, 2001.
https://www.laborecko.net/
URL CZ: https://www.valka.cz/Kalinov-t90130#337010Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okres-Medzilaborce-t90130#337010Version : 0
MOD