Main Menu
User Menu

Přemyšl

Przemyśl

     
Název:
Name:
Přemyšl
Originální název:
Original Name:
Przemyśl
Další názvy:
Other Names:
Praemislia (latinsky)
Перемишль
Přemyšl
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
Podkarpatské vojvodství
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
49°46'56.00"N 22°46'28.00"E
Místní části:
Local Municipalities:
Bakończyce
Błonie
Kruhel Wielki
Lipowica
Osiedle Rycerskie
Przekopana
Sielec
Wilcze
Winna Góra
Zasanie
První písemná zmínka:
First Written Reference:
981
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Zamek Kazimierzowski
Pałac Lubomirskich
Pałac Biskupów Greckokatolickich
dworek Stanisława Orzechowskiego
Pałac Biskupów Rzymskokatolickich
Archikatedra rzymskokatolicka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela
Kościół św. Marii Magdaleny i klasztor oo. franciszkanów
Kościół św. Teresy i klasztor oo. karmelitów
Kościół św. Antoniego Padewskiego i klasztor oo. franciszkanów reformatów
Kościół Trójcy Przenajświętszej i klasztor ss. benedyktynek
Kościół św. Józefa (Salezjanie)
Kościół Matki Bożej Szkaplerznej i klasztor ss. karmelitanek bosych
Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Kościół św. Jana Apostoła
Kościół Metodystów
Archikatedra bizantyjsko-ukraińska św. Jana Chrzciciela
Cerkiew bizantyjsko-ukraińska Matki Bożej Bolesnej i klasztor oo. bazylianów
Cerkiew bizantyjsko-ukraińska Wniebowstąpienia Pańskiego
Cerkiew prawosławna Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy – siedziba parafii wojskowej
Cerkiew prawosławna Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy – siedziba parafii w dekanacie Przemyśl diecezji przemysko-nowosądeckiej
Nowa Synagoga
Synagoga Zasańska
Budynek dawnego Greckokatolickiego Seminarium Duchownego
Kopiec Tatarski
Pomnik Orląt Przemyskich
Pomnik Adama Mickiewicza w Przemyślu
Pomnik Jana III Sobieskiego w Przemyślu
Pomnik-ławeczka Józefa Szwejka w Przemyślu
Twierdza Przemyśl
Linie Molotova
Městské opevnění
Muzea:
Museums:
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
Muzeum Dzwonów i Fajek
Muzeum Historii Miasta Przemyśla
Muzeum Archidiecezjalne im. św. Józefa Sebastiana Pelczara
Ekspozycja Muzealna Kaponiera 8813
Fort VIII „Łętownia″
Fort VII 1/2 „Tarnawce″
Archiwum Państwowe
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
DD.MM.1908-DD.MM.RRRR
Division těžkých houfnic č. 3
Heavy Howitzer Division No. 3
DD.MM.1914-DD.08.1914
24. pěší divize
24th Infantry Division
DD.MM.1914-DD.08.1914
45. zeměbranecká pěší divize
45th Landwehr Infantry Division
DD.MM.1914-DD.08.1914
47. pěší brigáda
47th Infantry Brigade
27.08.1939-DD.08.1939
2. těžký dělostřelecký oddíl (velitelství)
2nd Medium Artillery Battalion (Command)
DD.08.1939-01.09.1939
2. těžký dělostřelecký oddíl (velitelství)
2nd Medium Artillery Battalion (Command)
08.09.1939-10.09.1939
Armáda "Malopolsko"
Małopolska Army
08.09.1939-08.09.1939
Operační skupina "Boruta"
Boruta Operational Group
09.09.1939-10.09.1939
Velitelství skupiny železničního vojska č. 51
51st Railway Military Group Command
13.09.1939-14.09.1939
Jižní front
South Front
13.09.1939-13.09.1939
Operační skupina "Jižní"
South Operational Group
13.09.1939-14.09.1939
Uskupení Sosnkowski
Sosnkowski Grouping
14.09.1939-14.09.1939
11. pěší divize
11th Infantry Division
DD.09.1939-09.09.1939
Samostatná rota lehkých tanků č. 112
112th Independent Light Tank Company
DD.09.1939-09.09.1939
Samostatná rota lehkých tanků č. 113
113th Independent Light Tank Company
02.10.1939-22.06.1941
8. střelecký sbor
8th Rifle Corps
05.01.1945-25.01.1945
1. československý samostatný stíhací letecký pluk
1st Czechoslovak Independent Fighter Air Regiment
20.01.1945-DD.02.1945
1. československá smíšená letecká divise
1st Czechoslovak Composite Air Division
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
10. brigáda polního dělostřelectva
10th Field Artillery Brigade
DD.MM.RRRR-DD.08.1914
10. sbor
10th Corps
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
5. prapor podhalanských střelců
5th Podhale Rifles Battalion
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Pluk pevnostního dělostřelectva č. 3
Fortress Artillery Regiment No 3
DD.MM.RRRR-DD.MM.1914
Pluk polních kanónů č. 28
28th Field Cannon Regiment
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Zákopnický prapor č. 10
Sapper Battalion No. 10
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Ženijní prapor č. 10
Engineer Battalion No. 10
Průmyslové podniky:
Industry:
Zakłady Płyt Pilśniowych „Fibris″
Pollena Astra
INGLOT
Sanwil
Zakłady Automatyki POLNA
Fanina
Vlajka:
Banner:

Zdroj:
pl.wikipedia.org
Znak:
Coat of Arms:

Zdroj:
pl.wikipedia.org
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Przemy%C5%9Bl
https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99emy%C5%A1l
URL : https://www.valka.cz/Premysl-t83425#535809Verze : 2
Kostel sv. Antonína Padovského a klášter františkánů (reformátorů) (Kościół św. Antoniego Padewskiego)


Zdroj:
pl.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Premysl-t83425#535810Verze : 0
Bazilika arcikatedrální Nanebevzetí Nejsvětější Marie Panny a sv. Jana Křtitele (Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela)


Zdroj:
pl.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Premysl-t83425#535824Verze : 0
Hodinová věž (Wieża zegarowa)


Zdroj:
pl.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Premysl-t83425#535825Verze : 1
Arcikatedrální rada (kostel) sv. Jana Křtitele (Sobór Archikatedralny św. Jana Chrzciciela)


Zdroj:
pl.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Premysl-t83425#535826Verze : 0
Kostel sv. Maří Magdalény a Neposkvrněné Matky Boží (Kościół św. Marii Magdaleny i Matki Bożej Niepokalanej)


Zdroj:
pl.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Premysl-t83425#535827Verze : 0
Pomník vojákům Armii Krajowej
URL : https://www.valka.cz/Premysl-t83425#535921Verze : 2
Pomník Jana III. Sobieského (Pomnik Jana III Sobieskiego)


Zdroj:
pl.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Premysl-t83425#535923Verze : 0
Pomník Adama Mickiewicze (Pomnik Adama Mickiewicza)


Zdroj:
pl.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Premysl-t83425#535924Verze : 0
Lávka Josefa Švejka (Ławeczka Józefa Szwejka)


Zdroj:
pl.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Premysl-t83425#535925Verze : 0