Main Menu
User Menu

10. letecká armáda [1962-1991]

10th Air Army

     
Název:
Name:
10. letecká armáda
Originální název:
Original Name:
10. letecká armáda
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.05.1962
Předchůdce:
Predecessor:
1. samostatný smíšený letecký sbor
Datum zániku:
Disbanded:
01.10.1991
Nástupce:
Successor:
1. smíšený letecký sbor
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.05.1962-01.11.1966 Velitelství letectva a protivzdušné obrany státu
01.11.1966-01.09.1969 Hlavní správa letectva a vojsk protivzdušné obrany státu
01.09.1969-01.01.1976 Správa letectva a vojsk protivzdušné obrany státu
01.01.1976-01.05.1990 Velitelství letectva
01.05.1990-01.05.1991 Velitelství letectva a protivzdušné obrany státu
01.05.1990-01.10.1991 Velitelství letectva a protivzdušné obrany
Dislokace:
Deployed:
01.05.1962-01.10.1991 Hradec Králové, Žižkovy kasárna /

Velitel:
Commander:
01.05.1962-01.10.1967 Kúkel, Jozef (Generálmajor)
01.10.1967-19.07.1969 Kúkel, Jozef (Generálporučík)
19.07.1969-08.06.1973 Remek, Jozef (Generálmajor)
08.06.1973-03.10.1973 Kopřiva, Jindřich (Plukovník)
03.10.1973-DD.11.1976 Kopřiva, Jindřich (Generálmajor)
DD.11.1976-DD.12.1976 Bolcha, Štefan (Generálmajor)
DD.12.1976-01.05.1977 Matyáš, Jaroslav (Plukovník)
01.05.1977-01.10.1979 Matyáš, Jaroslav (Generálmajor)
01.10.1979-DD.12.1983 Matyáš, Jaroslav (Generálporučík)
DD.12.1983-DD.MM.1986 Štorek, Zdeněk (Generálmajor)
DD.MM.1986-01.05.1987 Sochor, Ladislav (Generálmajor)
01.05.1987-DD.01.1990 Sochor, Ladislav (Generálporučík)
DD.01.1990-01.10.1991 Váňa, Ján (Generálmajor)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.02.1972-DD.10.1972 Svoboda, Miloš (Plukovník)
DD.10.1972-DD.12.1975 Svoboda, Miloš (Generálmajor)
DD.MM.1986-DD.01.1990 Váňa, Ján (Generálmajor)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.05.1962-01.09.1964 1. dopravní výsadkový letecký pluk
01.05.1962-01.10.1990 1. stíhací letecká divize
01.05.1962-01.09.1969 2. stíhací bombardovací letecká divize
01.05.1962-01.10.1965 25. bombardovací letecký pluk
01.05.1962-01.10.1991 34. stíhací bombardovací letecká divize
01.05.1962-01.09.1969 45. dělostřelecký průzkumný letecký pluk
01.05.1962-01.10.1991 47. průzkumný letecký pluk
01.05.1962-01.11.1966 Chemické oddělení
01.05.1962-01.10.1991 Finanční oddělení
01.05.1962-01.11.1966 Kádrové oddělení
01.05.1962-01.09.1969 Politická správa
01.05.1962-01.11.1966 Traktorové a automobilní oddělení
01.05.1962-01.10.1991 Týl 10. letecké armády
01.05.1962-01.11.1966 Velitelství letectva
01.05.1962-01.11.1966 Velitelství radiotechnického vojska
01.05.1962-01.10.1991 Štáb 10. letecké armády
01.05.1962-01.11.1966 Ženijní oddělení
01.09.1962-01.09.1964 12. vrtulníkový pluk
01.09.1964-01.09.1969 46. dopravní výsadková letecká divize
01.11.1966-01.09.1969 Oddělení operační a bojové přípravy
01.11.1966-01.09.1969 Technická správa
DD.MM.1968-01.10.1991 Kádrové oddělení
01.09.1969-01.07.1986 1. dopravní výsadkový letecký pluk
01.09.1969-01.10.1991 Automobilní oddělení
01.09.1969-01.10.1991 Chemické oddělení
01.09.1969-01.10.1991 Oddělení bojové přípravy
01.09.1969-01.10.1991 Oddělení letectva
01.09.1969-01.10.1991 Oddělení radiotechnického vojska
01.09.1969-01.10.1991 Oddělení ubytovací a stavební služby
01.09.1969-01.02.1990 Politické oddělení
01.09.1969-01.10.1991 Výzbrojní oddělení
01.09.1969-01.10.1991 Ženijní oddělení
01.09.1974-31.10.1989 51. vrtulníkový pluk
01.07.1985-31.10.1989 11. vrtulníkový pluk
01.07.1986-01.10.1991 1. smíšený dopravní letecký pluk
01.06.1990-01.10.1991 30. bitevní letecký pluk

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:

Poznámka:
Note:
VÚ 5982 Hradec Králové
Zdroje:
Sources:
Vojenský ústřední archiv Praha - Olomouc, poválečná skupina, fond 02096 (10. letecká armáda)
URL : https://www.valka.cz/10-letecka-armada-1962-1991-t74703#410868Verze : 4
MOD