Main Menu
User Menu

Čachtice

okr. Nové Mesto nad Váhom

     
Název:
Name:
Čachtice
Originální název:
Original Name:
Čachtice
Další názvy:
Other Names:
Chekche (1263), Chechte (1276), Chechte (1299), Csejthe (1505), Czachtice (1773); maďarsky Csejte
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Nové Mesto nad Váhom
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°42'43.76"N 17°47'13.64"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1263
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Zrúcaniny hradu Čachtice z prvej polovice 13. storočia, prestaveného koncom 14. storočia, zväčšeného v 15. storočí a v druhej polovici 16. storočia, s tretím nádvorím renesančným z prvej polovice 17. storočia, zvyšky gotických nástenných malieb
- Kostol rímskokatolícky gotický z rokov 1373-1390 s kamenným múrom z roku 1496, zbarokizovaný v rokoch 1680-1687 a 1759, renesančný portál zo 17. storočia, interiér je barokový z 18. storočí, renesančné a barokizované epitaly
- Kaplnka gotická zo začiatku 14. storočia
- Zrúcaniny hradného kaštieľa renesančného zo začiatku 16. storočia
- Kúria empír z roku 1810, adaptovaná po roku 1945
- Kaštieľ renesančný z roku 1668, rozšírený koncom 17. storočia, adaptovaný v roku 1954
- Mariánsky stĺp barokový z roku 1742
- Kaplnka baroková z druhej polovice 18. storočia
- Fara baroková z konca 18. storočia, postavená na starších základoch, s pamätnou tabuľou na zasadnutie Tatrína v roku 1847
- Kalvária neskorobaroková z druhej polovice 17. storočia
- Zvonica z 18. storočia
- Pomník padlým v 1. a 2. svetovej vojne
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
- Ľudovít Jesenský (* 06. 06. 1867 Čachtice; + 10. 03. 1953 Čachtice), hlavný konzul vo Švajčiarsku a USA, držiteľ radov Železnej koruny III. stupňa, Občianskych zásluh za vojny II. stupňa


Pôsobisko:
- Michal Klimo (1750 – 1818),kňaz, člen Učeného slovenského Tovarišstva, dramatik
- Jozef Urbanovský (1793 – 1865), kňaz, národovec a ovocinár
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Zaniknuté obce v okolí – Komárno a Želovany.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.cachtice.sk
URL : https://www.valka.cz/Cachtice-t171097#510628Verze : 0
MOD