Main Menu
User Menu

Polomka

okr. Brezno

     
Název:
Name:
Polomka
Originální název:
Original Name:
Polomka
Další názvy:
Other Names:
Polunka (1551), Pollunka, alias Zeer, Sgeer alias Polunka (1573), Polonka (1773); maďarsky Polomka.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Brezno
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°51'07.67"N 19°51'09.20"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1551
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímskokatolícky, z prvej polovici 17. storočia
- Kaplnka z roku 1828
- Pomník na štrajk drevorubačov z roku 1936 Polomská vzbura pred domom kultúry, z roku 1957
- Ľudový dom, zrubový, ľudové staviteľstvo
- Pamätná tabuľa SNP
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
6. decembra 1944 príslušníci Abwehrgruppe 218 prepadli drevorubačskú chatu pri Polomke a zajali časť príslušníkov misie SOE a OSS. 26. decembra 1944 touto jednotkou boli na turistickej ubytovni pod Veľkým bokom zajatí ďalší príslušníci britskej skupiny SOE na čele s jej veliteľom mjr. H.M. Seymourom (J. Sehmerom) a zvyšok americkej skupiny na čele spor. J.H. Greenom. Časť zo zajatých 13-ich príslušníkov zabili v Kováčovej a Kremničke, zvyšok popravili v januári 1945 v koncentračnom tábore Mauthausen.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.polomka.sk ; www.liponet.sk/obv_szpb/z%20cinnosti/Doliny/NT.pdf
URL : https://www.valka.cz/Polomka-t126409#428599Verze : 0
MOD