Main Menu
User Menu

07.04.

7.4.

Státní útvary Datum Událost


7.4.1348 Kráľ Karol IV. schválil bulu, ktorou sa reformoval spôsob vládnej moci v Českom kráľovstve, Moravskom markgrófstve, Opavskom kniežatstve a ďalších prevažne sliezskych lénach českého panovníka. Formálne vznikajú Krajiny českej koruny.


7.4.1629 Narodil se - Juan José de Austria (generální guvernér Španělského Nizozemska)

7.4.1750 Zemřel generálmajor George Byng (plukovník: 59. pěší pluk)


7.4.1760 Narodil se generál Edmund Phipps


7.4.1784 Narodil se - Rafael del Riego



7.4.1803 Zemřel generál Toussaint Louverture (guvernér Saint-Domingue)

7.4.1809 Narodil se - James Glaisher (prezident Královské meteorologické společnosti)

7.4.1822 Narodil se generálmajor Gershom Mott (divízny veliteľ)

7.4.1826 Narodil se čestný generálmajor Frederick Charles Salomon (Divízny veliteľ.)

7.4.1827 Narodil se plukovník Emlen Franklin (brigádny veliteľ)


7.4.1831 Zemřel generál Henry Phipps (plukovník: 31. pěší pluk)

7.4.1837 Zemřel polní maršál Fabián Vilémovič Osten-Saken (velitel 1. armády)

7.4.1857 Zemřel generál jezdectva Karel Ludvík z Ficquelmontu (prezident Dvorní válečné rady)



7.4.1863 Narodil se generál V. hodnostní třídy Jan Smrček

7.4.1867 Narodil se admirál Takeši Takarabe (velitel námořních oblastí)

7.4.1867 Narodil se plukovník Lewis Stone Sorley (náčelník štábu: 79. divize)

7.4.1876 Narodil se plukovník Adolphe Hart Huguet (velitel: 21. brigáda)

7.4.1880 Zemřel brigádny generál Isaac Munroe St. John (brigádny generál CSA)



7.4.1881 Narodil se generálporučík Karl Tarbuk von Sensenhorst (velitel:Divize č. 540)



7.4.1882 Narodil se generál pechoty Kurt von Schleicher (nemecký kancelár)

7.4.1882 Narodil se generálplukovník Hermann Pokorny (odborník na (de)šifrovanie a spravodajskú činnosť)

7.4.1888 Zemřel čestný generálmajor John Haskell King (brigádny veliteľ)





7.4.1889 Narodil se divisní generál František Nosál (ministr veřejných prací, vláda Jana Syrového)



7.4.1891 Zemřel brigádny generál Lucius Jeremiah Gartrell (brigádny generál CSA)




7.4.1892 Narodil se generálmajor Axel Michelmann



7.4.1895 Zemřel generálmajor CSA James Lawson Kemper (generálmajor CSA)


7.4.1895 Narodil se generálmajor Max Lemke (velitel: 7. tanková divize)



7.4.1895 Narodil se generálmajor Hans-Joachim Fouquet (velitel: Dělostřelecké velitelství 113)


7.4.1895 Narodil se letecký vicemaršál Donald Fasken Stevenson (velitel 2., 221. a 9. skupiny RAF)


7.4.1895 Narodil se letecký vicemaršál Matthew Brown Frew (velitel ředitelství leteckého výcviku Jihoafrických vzdušných sil)


7.4.1897 Narodil se generálporučík Richard Koll (velitel: 1. tanková divize)

7.4.1897 Narodil se letecký vicemaršál Stanley Flamank Vincent (velitel 13.skupiny RAF )

7.4.1897 Narodil se nadporučík Erich Löwenhardt (velitel Jasty 10)

7.4.1898 Loď HMS Hermes spuštěna na vodu




7.4.1898 Narodil se generálmajor Hermann Hiller


7.4.1898 Narodil se generálmajor Erich Sudau (velitel: 548. granátnická divize)


7.4.1898 Narodil se plukovník Erich Totzeck (velitel Kampfgruppe Totzeck)



7.4.1900 Narodil se major Jaroslav Kamarýt (velitel: Cvičná letka 2)

7.4.1900 Narodil se plukovník Vasilij Minovič Bondarenko (veliteľ 312. nočnej bombardovacej leteckej divízie)

7.4.1905 Zemřel generálporučík Nagahiro Murai (velitel: Pevnost Tokijského zálivu)

7.4.1906 Po abdikácii Gejzu Fejerváryho vymenoval panovník za nového predsedu uhorskej vlády Alexandra Wekerleho.


7.4.1907 Zemřel generál Manuel Lisandro Barillas Bercián (Prezident Guatemaly 2x)

7.4.1907 Narodil se plukovník Vasilij Nikolajevič Sonin (veliteľ 674. zmiešaného leteckého pluku)

7.4.1908 Loď Cataluña uvedena do služby


7.4.1908 Narodil se major Rudolf Koppe (velitel: Tankový průzkumný oddíl 23)


7.4.1910 Narodil se korvetní kapitán Hans-Joachim Kuhn (ponorkový velitel)


7.4.1912 Narodil se SS-Obersturmbannführer Hans Dorr (veliteľ 1. pluku pancierových granátnikov SS "Germania")


7.4.1913 Narodil se kapitán André Ballatore (stíhací pilot (1 vítězství))

7.4.1913 Narodil se kapitán Vasilij Semjonovič Adonkin (stíhacie eso (17 zostrelov samostatne + 8 v skupine))

7.4.1914 Narodil se major Rudolf Resch (velitel: IV. skupina Stíhací eskadry 51)

7.4.1914 Narodil se kapitán Lothar Keller (velitel: II. skupina Stíhací eskadry 3)

7.4.1915 Narodil se SS-Sturmbannführer Ernst Dehmel (Velitel: 3. oddíl útočných děl 3. tankové divize SS Totenkopf)

7.4.1915 Němečtí menšinoví socialisté uveřejnili protiválečné prohlášení.


7.4.1917 Narodil se kapitánporučík Hans Hornkohl (ponorkový velitel)
7.4.1917 Vstup Kuby na straně Dohody do války


7.4.1917 Vstup USA do vojny proti Rakúsku-Uhorsku.

7.4.1919 Narodil se plukovník Georgij Gordějevič Goluběv (velitel 23. stíhacího leteckého pluku PVO)


7.4.1920 Narodil se námořní nadporučík Gerhard Breun (ponorkový velitel (U-2358))

7.4.1920 Francúzsko začalo obchodné a hospodárske rokovania s horthyovským Maďarskom.


7.4.1921 Narodil se kapitán Siegfried Lemke (velitel: III. skupina Stíhací eskadry 2)


7.4.1922 Narodil se nadporučík Lothar Sieber (zkušební pilot Luftwaffe)

7.4.1936 Loď HMS Hardy (H 87) spuštěna na vodu

7.4.1938 Zemřel plukovník Julien Edmond Victor Gaujot (velitel: 66. jezdecká divize)

7.4.1939 Do Albánie vtrhlo přes 50 000 italských vojáků. Albánské jednotky se postavily na odpor. Země postupně okupována.


Frankistické Španělsko přistoupilo k paktu proti kominterně.

7.4.1940 Založen kýl lodi Šinano



7.4.1940 Velká Británie a Francie uvědomily Norsko o zaminování pobřežních vod. Norská vláda protestovala.

7.4.1941 Německá vojska obsadila Skopji.


7.4.1941 Německý nálet na řecký přístav Pireus.



7.4.1941 Německo - italská vojska dobyla Dernu (severní Afrika).


7.4.1941 Britský nálet na Kiel (další 8., 15., 24. a 30.4.).


7.4.1941 Německý nálet na Glasgow (179 letadel).


7.4.1941 Macuoka přijel do Moskvy k jednání o sovětsko - japonské smlouvě o neútočení.



7.4.1942 Zemřel generálmajor Franz Scheidies (veliteľ 61. pešej divízie)


7.4.1942 Německý nálet na Alexandrii.


7.4.1942 Nový americký velvyslanec v SSSR admirál Standley přijel do Kujbyševa.


7.4.1942 Východoslovenský odboj - 7. 4. 1942 prestrelka medzi žandármi a Bojovou Jánošikovskou družinov Vihorlat.

7.4.1943 Loď Taihó spuštěna na vodu



7.4.1943 Zemřel plukovník Helmuth Groscurth (Náčelník štábu XI. armádneho zboru.)

7.4.1943 Zemřel námořní nadporučík Kurt Jensen (ponorkový velitel (U-644))

7.4.1943 Zemřel poručík Håkan Strömberg (17.08.1942 velitel 2. letky 16. perutě)


7.4.1944 V hlavním stanu vrchního velitele spojeneckých invazních vojsk generála Eisenhowera proběhly dvoudenní předběžné zkoušky k operaci Overlord" (invaze do severní Francie).


7.4.1945 Zemřel kapitánporučík Ernst Cordes (ponorkový velitel)

7.4.1945 Zemřel admirál Seiiči Itó (náčelník štábu: Kombinovanej flotily)


7.4.1945 Zemřel SS-Oberscharführer Johannes Thaler (řidič tanku; 6./Tankový pluk SS 2)
7.4.1945 Na jugoslávském území (za účasti 1. bulharské armády) osvobozen Čakovec.

7.4.1945 Generál Rendulic jmenován velitelem německé Skupiny armád Jih a generál Hilpert Skupiny armád Kuronsko.


7.4.1945 Americká armáda obsadila Göttingen.




7.4.1945 Vojska 2. ukrajinského frontu (1. gardová jezdecko-mechanizovaná skupina generála Plijeva) osvobodila Senicu. 3. ukrajinský front pronikl do severozápadního předměstí Vídně. Nepříteli uzavřeny cesty na západ.


7.4.1945 Německé letectvo provedlo operaci Werwolf, tj. útok proti americké 8. letecké armádě v prostoru západně od Hannoveru (Američané ztratili 23 čtyřmotorových bombardovacích letadel, 28 dalších letadel; luftwaffe, která zasadila do boje i proudové stroje, ztratila 133 letadel).

7.4.1945 Předsednictvo Slovenské národní rady vydalo nařízení o národních výborech jako orgánech nové státní moci.


7.4.1945 Ve Východočínském moři (asi 100 km jižně od ostrova Kjúšú) došlo k poslední velké letecké a námořní bitvě. Japonské loďstvo utrpělo těžké ztráty (mj. potopena bitevní loď Jamato, l křižník a 4 torpédoborce). Útok kamikadze odrazila americká 38. skupina lodí.


7.4.1945 Britské námořní letectvo útočilo na ostrov Išigašima a Mijakešima (Rjúkjú).



7.4.1945 Břeclav : Město opouští poslední vlaky s evakuovanými německými civilisty a zaměstnanci drah. Poté je nařízeno zastavit veškerý železniční provoz. Do města směly jezdit pouze muniční a zásobovací vlaky, ven jenom nemocniční. Sovětské šturmoviky zničily muniční vlak přijíždějící z Brna. Munice byla určena pro posádku Lanžhota.




7.4.1945 Kostice : V sobotu větší část německých sil spolu s náklaďáky naloženými municí odjíždí. V lese tou dobou útočil 4.G.J.S. s cílem zajistit přechody přes Moravu a podpořit 6.G.J.S u Lanžhota. Rusům se podařilo německou obranu místy prorazit a malými skupinami vojáků dojít lesem až k opevněnému svahu u Kostic. Německá kulometná hnízda ukrytá ve stozích slámy a mezi ploty zahrad však další ruský postup zarazila. Zajímavé je, že němečtí vojáci používali v bojích civilního přestrojení zabaveného místním občanům.




7.4.1945 Tvrdonice : Do vesnice přijíždí náklaďáky s municí a proviantem doprovázený asi 200 muži a ženisty. Vozidla stála na Týnecké ulici a na Rynku. Auta přilákala i přes zákaz vycházeni mnoho zvědavců. Kolona však nezůstala opomenuta ani z ruské strany. V půl deváté je na Tvrdonice proveden nálet, který způsobil na ulicích mezi lidmi chaos. Bitevníky přiletěly směrem od Kopčan (SR). Palubními kanony a bombami napadly seskupení vozidel. Shořela stodola p.Hasila (č.103), který navíc utpěl těžké zranění a později mu podlehl. Jedna z pum o váze 50 kg prorazila střechu domu pana Hromádky, projela šikmo domem a spadla do místnosti kde se ukrývalo 15 lidí. Bomba spadla na sedícího pana Strmiska a směrovými kormidly mu doslova amputovala obě nohy. Tato tragická událost zřejmě způsobila to, že neexplodovala. Postižený však zraněním podlehl.




7.4.1945 Hrušky : Z výše zmíněné autokolony zběhl jeden vojáků ženijního vojska, nucený jako obyvatel sudet nastoupit službu u Wehrmachtu. Stalo se tak v Hruškách, přes které transport projížděl. Dotyčný se schovával v čp.360. Okamžitě bylo sice ze strany německého četnictva zahájeno pátrání po zběhovi, ale vojáka se nepodařilo najít. Před příchodem sovětských vojsk poškodil dotyčný roznětky pod podminovanými železničními mosty (Přerov-Břeclav), které zůstaly jako jediné nezničeny. Po příchodu ruských vojsk se sám nahlásil a po výslechu byl propuštěn. Voják, plynule hovořící česky a pocházející z okolí Liberce se po žních vrátil domů do Čech.




7.4.1945 Týnec : Rudá armáda bojuje v lese o jedinou nezatopenou cestu lesem zvanou Englická.




7.4.1945 Moravská Nová Ves : Na železnici je ruskými letadly zapálen německý cisternový vlak s naftou.




7.4.1945 Moravský Žižkov : Není ušetřen bombardování a ustupující kolony Němců jsou napadeny šturmoviky.

7.4.1945 Z letiště na Iwodžimě začali operovat stíhači s doletem nad Japonsko.

7.4.1947 Narodil se desátník Thomas William Bennett (americký zdravotník ve Vietnamské válce a odpírač plné vojenské služby)


7.4.1948 Narodil se viceadmirál Nikolaj Pavlovič Pachomov (veliteľ Bielomorskej námornej základne)

7.4.1952 Narodil se generál Claude Robert Kehler (velitel: Strategické velitelství)




7.4.1955 Zemřel generálmajor Egmont Lebsanft

7.4.1956 Zemřel plukovník Jerome Gray Pillow (náčelník štábu: 79. divize)
Maroko
7.4.1956 V Madridu byla podepsána dohoda mezi Španělskem a Marokem, kterou se upravily vzájemné vztahy obou zemí a část Maroka dosud spravovaná Španělskem byla vtělena do Marockého království




7.4.1957 Zemřel generálplukovník Rudolf Schmidt (veliteľ 2. tankovej armády)

7.4.1958 Založen kýl ponorky USS Snook (SSN-592)


7.4.1965 Zemřel generál letectva Helmuth Förster (náčelník štábu 5. leteckej armády)


7.4.1965 Zemřel generálmajor Anton Glasl (náčelník štábu: 10. pěší divize)

7.4.1965 Zemřel námořní poručík William Marshall Roark (pilot McDonnell Douglas A-4C Skyhawk (VA-153))



7.4.1965 President Johnson pronesl řeč na Universite Johna Hopkinse, ve které nabídl Hanoji ničím nepodmíněnou debatu k zastavení války výměnou za masivní ekonomickou pomoc v modernizaci Vietanmu. "Starý Ho to nemůže odmítnout" pravil president svým poradcům. Ale jeho mírový návrh byl bleskově odmítnut.


7.4.1966 Narodil se kontradmirál Viktor Nikolajevič Kočemazov (veliteľ Novorossijskej námornej základne)

7.4.1967 Zemřel generálporučík Masaiči Šimamoto (velitel: Pevnost Yura)



7.4.1967 Zemřel podplukovník generálního štábu Karel Vondráček (přednosta, 4. oddělení /materiální/ štábu II. sboru)


7.4.1970 Zemřel generálporučík Alexander Goeschen (velitel: 213. zajišťovací divize)

7.4.1970 Zemřel kontradmirál Daniil Ivanovič Agafonov (veliteľ Námornej základne Strelok)

7.4.1972 Založen kýl lodi ORP Odważny

7.4.1972 Zemřel generálporučík Feodosij Konstantinovič Korženěvič


7.4.1974 Zemřel brigádní generál Miloslav Kukla


7.4.1974 Zemřel SS-Sturmbannführer Siegfried Müller (velitel: Pluk tankových granátníků SS 25)


7.4.1976 Zemřel podplukovník Friedrich Hadenfeldt (velitel Dělostřeleckého pluku 1818)


7.4.1977 Narodil se generálporučík Emil Fleck (velitel: 3. pěší pluk)


7.4.1980 Zemřel plukovník Paul Lüneburg (velitel: Dělostřelecké velitelství 401)

7.4.1980 Zemřel generálporučík Alexej Romanovič Gnečko (veliteľ Kamčatského obranného rajónu)


7.4.1981 Zemřel generálmajor Hubert Lamey (velitel: 28. myslivecká divize)

7.4.1981 Zemřel generálmajor Ernest Moore (velitel: 3. letecká armáda)

7.4.1984 Zemřel generál Gerald Carthrae Thomas (Zástupce velitele Sboru námořní pěchoty)

7.4.1984 Zemřel generálmajor letectva Vladimir Timofejevič Sitkin (veliteľ 14. vojenskej dopravnej leteckej divízie)

7.4.1987 Založen kýl lodi USS Normandy

7.4.1989 Zemřel viceadmirál Anatolij Antonovič Ruljuk (veliteľ 15. ponorkovej eskadry)

7.4.1990 Zemřel podplukovník Pjotr Ivanovič Kolomin (veliteľ 162. stíhacieho leteckého pluku)

7.4.1992 Založen kýl lodi Kirišima


7.4.1992 Zemřel generálmajor Horst Niemack (veliteľ Inštrukčnej tankovej divízie)


7.4.1992 Zemřel major Klaus Lankheit (náčelník štábu: 999. lehká africká divize)

7.4.1993 Ponorka USS Haddock (SSN-621) vyřazena ze služby




7.4.1993 Zemřel kapitán (Wehrmacht), Hlavní inspektor německé lidové policie (NDR) Paul Markgraf (velitel: Oddíl stíhačů tanků 40 (1942))

7.4.1997 Zemřel generálmajor Warren C. Giles (velitel: 30. obrněná divize)


7.4.2000 Zemřel SS-hauptsturmführer Franz Grohmann (držitel Rytířského kříže)

7.4.2001 Loď Hr.Ms. Tromp spuštěna na vodu
7.4.2001 Loď Endeavour uvedena do služby


7.4.2003 Zemřel Major Walter Scherf (velitel Oddílu těžkých tanků 503)

7.4.2003 Zemřel plukovník William Lawrence Leverette (velitel 37. stíhací perutě)

7.4.2006 Zemřel generálmajor Frederick Alvin Daugherty (velitel: 45. pěší divize)

7.4.2007 Zemřel major Neville Frederick Duke (Veliteľ 145. a 615. perute RAF)

7.4.2007 Zemřel generálmajor Edward Bautz (velitel: 25. pěší divize)

7.4.2011 Loď HMS Campbeltown vyřazena ze služby
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74298