Přehled článků autora
-
1939 Nomonchan - Žukovovo rozdrcení 6. armády Japonského císařství I.
1939 Nomonchan v jiných pramenech známý též jako Chalchyn-Gol. Vyprovokovaná pohraniční šarvátka na mongolském pohraničí vyústila v sovětský obkličovací úder, který zničil 6. armádu Japonského císařství. Díl I. nastiňuje výchozí situaci a popisuje I. a II. etapu konfliktu.
-
1939 Nomonchan - Žukovovo rozdrcení 6. armády Japonského císařství I.
Mapy k prvnímu dílu.
-
1939 Nomonchan - Žukovovo rozdrcení 6. armády Japonského císařství II.
Díl II. Popisuje III. rozhodující etapu konfliktu.
-
1939 Nomonchan - Žukovovo rozdrcení 6. armády Japonského císařství II.
Mapy k III. etapě konfliktu
-
1939 Nomonchan - Žukovovo rozdrcení 6. armády Japonského císařství III.
Díl III. se zabývá leteckou stránkou celého střetnutí.
-
-
343. Kokutai elitní jednotka japonského námořního letectva
Přehled bojových operací a stručná historie elitní stíhací jednotky námořního letectva.
-
6. Panzer Division
6. tanková divize si na bojištích 2. světové války získala jeden z nejlepších bojových záznamů mezi všemi divizemi, které v ní bojovaly. Její působení začíná invazí do Polska v roce 1939 a končí obranou Vídně roku 1945.
-
Americko-španělská válka roku 1898
Skoncování USA s nejslabší koloniální mocností 19. století a nové přerozdělení jejích kolonií.
-
Anglo-búrská válka
Anglická likvidace samostatnosti Búrů v jižní Africe. Koncentrační tábory pro búrské civilisty a partyzánská válka Búrů.
-
Anglo-francouzské boje za Druhé světové války
Operace Catapult , Nálety na Gibraltar, Operace Ironclad, Boje v Levantu ... Tragika bojů mezi bývalými spojenci...
-
-
Asiago 1916
Úspěšná Rakousko-uherská ofenziva na alpské frontě proti Itálii v roce 1916. Stručný popis bitvy dobovým pohledem obou bojujících stran. Mezi historiky je také známa pod názvem "Strafexpedition" - trestná výprava, tak ji označovala dobová rakousko-uherská propaganda v duchu tehdejší rétoriky o potrestání zrádné Itálie, jež přešla z Trojspolku na stranu Dohody.
-
Bitevní loď Scharnhorst (1936)
Scharnhorst byla první loď německého námořnictva, která šla od začátku výrazně nad limity Versaillesské smlouvy. Původně měl být výtlak lodi asi 18 000 tun, ale v reakci na stavbu francouzských bitevních lodí třídy Dunkerque byla stavba v červenci 1934 ukončena a začala znovu zhruba o rok později jako jiná konstrukce s oficiální tonáží 26 000 tun. Nový návrh Scharnhorstu poskytl dobrou pancéřovou ochranu a vysokotlaké parní turbíny mu daly vynikající rychlost.
-
Bitva na Bzuře
Bitva na Bzuře též nazývaná bitvou u Kutna byla jedním z nejtvrdších a nejkrvavějších střetnutí v Polském tažení roku 1939
-
Bitva o Lvov
Bitvu u Lvova je možné rozdělit do několika hlavních etap, z nichž první je průlom předsunuté bojové skupiny, která dosáhla předměstí Lvova a dobyla výšiny u města. Druhou etapou byly boje hlavních sil v době mezi 15. a 21. zářím 1939.
-
Boj s dřevěnými meči – nevyužitá příležitost německých ponorek v Norském tažení
Boje u norských břehů přivedly před hlavně torpédometů ponorek Kriegsmarine soustředených u norských břehů velké množství významných cílů, jejichž zasažení by v případě válečných lodí zkomplikovalo britskou situaci v nadvládě na mořské hladině a v případě transportních lodí plných vojska by se to jistě projevilo na průběhu bojů v samotném Norsku...
-
-
Bojovníci z Pobaltí v německých službách
Estonci, Litevci a Lotyši bojující v jednotkách německých ozbrojených sil proti Sovětskému Rusku. Stručný nástin početních stavů a významnějších akcí.
-
Brest-Litevsk 1941
V červnu 1941 se v prostoru Brestu Litevském nacházela 4. sovětská armáda, která „dobyla“ Brest-litevskou pevnost už na Polácích v září 1939 a poté uskutečnila legendární společnou přehlídku s Guderianovými divizemi. O jejím osudu počátkem německého vpádu pojednává následující článek.
-
Capitano Mario Visintini
Italský stíhač který se stal legendou zapadlého válčiště Italské východní Afriky v boji proti spojenecké přesile.
-
Černé košile - Camicie Nere, ozbrojené milice fašistické Itálie
Italské milice fašistické strany a jejich zapojení do bojů v Habeši, Španělsku a na válčištích druhé světové války. Popis jednotlivých milicí, organizace, bojová vystoupení... atd. MVSN jako italský protějšek SA, CCNN jako ozbrojená obdoba nacistických SS.
-
Četař Hiromiči Šinohara
Stručný životopis nejúspěšnějšího stíhacího esa japonského armádního letectva. Svého skóre 58 vzdušných vítězství dosáhl v nomonchanském konfliktu.
-
-
Chasan 1938, japonsko-sovětské zkoušení sil
Pohraniční konflikt omezeného rozsahu iniciovaný Japonskou "Korejskou" armádou zkoušející sílu Rudé armády v Primori.
-
Čínské nebe I
Nástin výchozí situace a operace SSSR a císařského Japonska proti Číně na území Mandžuska v průběhu konce dvacátých a počátku třicátých let.
-
Čínské nebe II
Boje o Šanghaj 1932.
-
Čínské nebe III
Tažení Kuantungské armády do severní Číny roku 1933. Události roku 1937 s důrazem na severní frontu.
-
Čínské nebe IV
Události roku 1937 ve střední Číně - nová bitva o Šanghaj.
-
-
Čínské nebe V
Pád Nankingu, roky 1938-1941.
-
Čiune Sugihara
Vicekonzul na japonském konzulátu v Kaunasu v Litvě, který během počátků druhé světové války zachránil tisíce poských a litevských Židů před holocaustem.
-
Clive Robertson Caldwell
Group Captain Clive Robertson Caldwell DSO, DFC & Bar (28.07.1910 – 05.08.1994) byl nejlepším australským stíhacím esem Druhé světové války. Jeho oficiální skore bylo 28,5 vzdušných vítězství při více než tři stech bojových letech. K tomu dalších 6 pravděpodobných sestřelů a 15 poškození.
-
Eduard Martinko
Čech žijící v Chorvatsku, dosáhl v rámci JG 52 12 potvrzených a 1 nepotvrzeného sestřelu při bojích na východní frontě.
-
Erhard Raus
Správné zhodnocení protivníků… odvaha vyklidit na krátký čas pole, máte-li před sebou pouze nevelké uskupení, energie vložená do ostrých pochodů, smělost při náhlých útocích, zvýšená aktivita, kterou velké duše nabývají v okamžiku nebezpečí – tohle jsou základy takových vítězství.
-
-
Francouzské námořní vzpoury (1919)
Vzpoury ve francouzském námořnictvu, které hrozily Francii stejnými komunistickými nepokoji jakými prošlo Německo a které byly pozoruhodně přesně načasovány s krizí Rudé armády, a tím účinně vyřadily francouzské zapojení v silách intervence.
-
Frank Reginald „Chota“ Carey
Group Captain Frank Reginald „Chota“ Carey CBE, DFC & two Bars, AFC, DFM byl stíhacím esem s 25 potvrzenými vzdušnými vítězstvími, 3 ve spolupráci, 4 nepotvrzenými, 4 pravděpodobnými a 8 poškozenými letouny nepřítele. Byl též druhým nejvýše skorujícím pilotem na Hawkerech Hurricane.
-
František Hanovec
Jeden z mála úspěšných slovenských pilotů v bojích s Maďarskem na jaře 1939, pozdější slovenské stíhací eso. Patřil k nejzkušenějším slovenským stíhačům a prošel všemi konflikty samostatného slovenského letectva.
-
Franz Hrdlicka
Jako poručík nastoupil k 5./JG 77 Herz As, bojovým křtem prošel nad Balkánem, poté následovaly boje s Brity nad Krétou. V Rusku po několika prvních letech dosáhl sedmi vzdušných vítězství, v 09.1941 vyznamenán oběma stupni Železného kříže.
-
-
Generalleutnant Martin Harlinghausen
Německý vojenský letec a generál. Specializoval se na námořní operace a protilodní boj. Připisuje se mu zničení 22 lodí během 2. světové války.
-
Generálporučík Hyazinth hrabě Strachwitz von Grossgauch-Gamnitz
Čtrnáckrát byl raněn. Operoval s deseti tanky 150 km za sovětskou frontou a beze ztrát se vrátil na základnu. Na severu východní fronty se zmocnil Tukumi, města, které mělo velký význam pro další operace a bylo považováno skoro za nedobytné. Strachwitz protivníka obelstil, město obešel a bleskově zaútočil. Jeho tanky se s rachotem řítily ulicemi, ve kterých stálo 50 tanků typu T-34 a SU-85 s hlavněmi namířenými na západ. V několika minutách stály v jednom plameni. Byl bezpochyby nejnápadidějším tankovým velitelem, mistrem “malého boje“, v němž na svou pěst s několika málo tanky dosahoval neuvěřitelných úspěchů.
-
Hodnosti japonského letectva
Srovnávací tabulka hodností ...
-
Ilja Grigorijevič Starinov
K jeho jménu se odkazují jednotky Vympel, Alfa, Omon, Speznaz, DI, Vega, DRG, Anti VIP, Obon – je považovaný za „dědečka“ sovětských/ruských speciálních jednotek.
-
Irák 1941 bitva o Habbanyju díl I.
Irácké povstání proti Spojencům r. 1941 a jeho podpora ze strany Německa, Itálie a Francie
-
-
Italská východní Afrika 1940-1941
Popis bojů v méně známém bojišti druhé světové války.
-
Italská Východní Afrika 1940-1941
Již 9. 11. 1940, po zlomení odporu kladeného jedním koloniálním praporem a několika „bande“, obsadili Britové znovu súdánské pohraniční město Gallabat.
-
Italské čluny MAS a trpasličí ponorky v Černém moři v letech 1942-1943
Bojové nasazení italského válečného loďstva v Černém moři a na jezeře Ladoga v letech 1942-43.
-
Italské letectvo ve Východní Africe
Stručný přehled činností italského letectva v průběhu WWII v bojích nad Italskou Východní Afrikou
-
Italské ponorky a lodě na Dálném Východě 1940-45
Bojové působení italského námořnictva v Indickém oceánu a Pacifiku.
-
-
Ivan Jevgrafovič Fjodorov
Životopis sovětského stíhacího a zkušebního pilota, veterána několika konfliktů od španělské občanské války po boje v Koreji u něhož uváděný celkový počet sestřelů v některých pramenech dosahuje čísla 135. Skutečnost se pokouší poodhalit tento článek.
-
Jan Karski – muž, který se pokusil zastavit Holocaust
Snaha polského odbojáře Jana Karského zastavit holocaust byla zapomenuta až do roku 1978, kdy byla při natáčení filmu Shoah Karskeho dějiná role ze světové války znovu objevena. Tento text je stručným připomenutím statečných činů tohoto odvážného muže.
-
Japonský militarismus v první polovině 20.století
Důvody proč se z rytířských samurajů počátku 20. století stala vraždící soldateska druhé světové války? Kdy a proč zmizely zásady „Bušida“ z jednání japonské armády? Jak se rozvíjel a proměňoval japonský militarismus v první polovině 20. století?
-
Jihlava
Historie města Jihlava.
-
kapitán Kendži Šimada
Eso japonského armádního letectva z konfliktu u Nomonchanu.
-
-
kapitán Masao Ohaši
Průzkumné eso japonského armádního letectva.
-
Karpatská Sič
Karpatská Siče - branná organizace Ukrajinců a Rusínů. Za svou krátkou existenci bojovali její příslušníci po boku československé armády i krátce proti ní po vyhlášení samostatnosti, dále se záškodníky z maďarských a polských polovojenských oddílů i proti pravidelným jednotkám královské maďarské armády.
-
Kódová písmena - Jagdverbände der Luftwaffe
Od jara 1939 byl zaveden pro nový systém kódových písmen pro svazky bojových letadel (Kampfverbänden). Kombinace čísel a písmen před bočním křížem označovaly příslušný svazek, ke kterému konkrétní stroj náležel ...
-
Kódová písmena - Kampfverbände der Luftwaffe
Od jara 1939 byl zaveden pro nový systém kódových písmen pro Kampfverbänden. Kombinace čísel a písmen před bočním křížem označovaly příslušný svazek, ke kterému konkrétní stroj náležel.
-
Legion Condor - průlom ke Středozemnímu moři
Němečtí dobrovolníci na straně nacionalistů generála Franca ve španělské občanské válce. Události boje Legionu Condor na směru ke Středozemnímu moři. Bitva o Teruel, bitva na řece Ebro, poslední měsíce občanské války.
-
-
Legion Condor - těžké časy
Němečtí dobrovolníci na straně nacionalistů generála Franca ve španělské občanské válce. Události do vzniku Legionu Condor a první měsíce existence do jara 1937.
-
Legion Condor – tažení na sever
Němečtí dobrovolníci na straně nacionalistů generála Franca ve španělské občanské válce. Události do boje Legionu Condor na severní frontě včetně bombardování Guernicy.
-
Letecká esa 1. sv. války - A. A. Kazakov
esa WWI - A.A. Kazakov
ruské eso s 20 vítězstvími -
Letecká esa 1. sv. války - Edward Corringham "Mick" Mannock
britské eso es WWI
-
Letecká esa 1. sv. války - Edward Rickenbacker
Letecká esa 1. sv. války - americké eso es.
-
-
Letecká esa 1. sv. války - Francesco Baracca
Italské eso es První světové války. Jeho osobní erb z letounu se stal znakem Ferrari.
-
Letecká esa 1. sv. války - Frank Linke-Crawford
esa WWI - Frank Linke-Crawford - Rakousko-Uherské letectvo, 27 vítězství.
-
Letecká esa 1. sv. války - Franz Gräser
esa WWI - Franz Gräser - Rakousko-Uherské letectvo, 18 vítězství
-
Letecká esa 1. sv. války - Friedrich Navratil
esa WWI - Friedrich Navratil - Rakousko-Uherské letectvo, 10 vítězství
-
Letecká esa 1. sv. války - Godwin Brumowski
esa WWI - Godwin Brumowski
Nejúspěšnější letec rakousko-uherského letectva s 35 vítězstvími. -
-
Letecká esa 1. sv. války - Julius Arigi
druhé nejúspěšnější eso Rakousko-Uherska. Po válce žijící v ČSR
-
Letecká esa 1. sv. války - Oswald Boelcke
Německý průkopník vzdušného boje a otec stíhací taktiky
-
Letecká esa 1. sv. války - René P. Fonck
eso es francouzského letectva i nejúspěšnější stíhací letec Dohody v WWI
-
Letecká esa 1. sv. války - Willy Coppens
esa WWI - Willy Coppens
belgické eso se 37 vítězstvími, nejúspěšnější ničitel balonů -
Luftflotten der Luftwaffe
působiště jednotlivých Luftflotte a početní stavy Jagd Geschwader
-
-
Maďarsko-slovenské vzdušné boje na jaře 1939
Pohraniční boje Maďarska se Slovenskem na jaře roku 1939 měly i svůj vzdušný rozměr. Pokusem o zachycení průběhu vzdušných bojů je následující článek, na který navazují stručné životopisy vybraných hlavních aktérů.
-
Maggiore Carlo Emanuele Buscaglia
Maggiore Carlo Emanuele Buscaglia, pilot Regia Aeronautica, byl jedním z nejslavnějších letců druhé světové války a byl vyznamenán Zlatou medailí za vojenskou statečnost. Specializoval se na útoky torpédonosným bombardérem a podařilo se mu potopit, podle oficiálních záznamů Regia Aeronautica, více než 100 000 tun nepřátelské lodní tonáže.
-
major Džozo Iwahaši
Eso japonského armádního letectva z konfliktu u Nomonchanu.
-
major Helmut Wick
Helmut Paul Emil Wick byl německé druhoválečné letecké eso. Byl velitelem křídla Luftwaffe nacistického Německa a čtvrtým nositelem Rytířského kříže Železného kříže s dubovými ratolestmi, v té době nejvyššího vojenského vyznamenání.
-
major Iwori Sakai
Eso japonského armádního letectva z konfliktu u Nomonchanu.
-
-
Malá válka - Březen 1939 na Východním Slovensku
Pokus o stručný popis událostí na východní hranici Slovenska v době vyhlášení jeho samostatnosti 14.3.1939 bez popisu leteckých bojů s maďarským letectvem, ty jsou popsány samostatně.
-
Námořní operace za intervence Dohody v ruské občanské válce
Námořní operace za intervence Dohody v ruské občanské válce - Severní oceán, Baltské moře, Černé moře, Azovské moře, Kaspické moře, Tichý oceán i boje na jezerech a řekách.
-
Německá revoluce 1918-1920 I.
Německá revoluce z roku 1918 byla revolucí sociálně demokratickou, jež byla opakovaně potlačena samotnými sociálně demokratickými vůdci: byla to událost, která nemá ve světových dějinách obdoby.
-
Německá revoluce 1918-1920 II.
Německá revoluce roku 1919 přešla do fáze krvavé občanské války.
-
Německo-sovětská spolupráce
Rappalská smlouva mezi Německem a Sovětským Ruskem podepsaná 16.4.1922, umožnila oběma zemím vyjít z mezinárodní izolace a navázat výhodnou spolupráci především ekonomickou, ale i vojenskou. Tajná část dohody se zabývala spoluprací mezi generálními štáby německé a sovětské armády. Nejznámější je letecká škola v Lipecku.
-
-
Neutrální nebe Švýcarska za II. sv. války
Průlety strojů bojujících stran nad švýcarským územím začaly záhy po vypuknutí války. Vesměs šlo o letouny, jejichž osádky zabloudily, či si letem nad neutrálním územím zkracovaly cestu, švýcarští stíhači ale bránili neutralitu své země velmi tvrdě ...
-
Nositelé Rytířského kříže se Zlatou sponou za boj zblízka
Elitní vyznamenání pěchoty za statečnost - Zlatá spona za boj zblízka, byla často ceněna mezi vojáky výše než Rytířský kříž, protože ji nešlo získat jinak než strávením předepsaných 50 dnů v boji muže proti muži. Rytířský kříž přesto zůstává nejznámějším německým řádem za statečnost z doby druhé světové války, ale někdy býval udělován velitelům v zástupu jako ocenění činnosti celé podřízené jednotky, což ovšem jeho hodnotu pro nositele jinak nesnižuje. Oba tyto výjimečné řády byly současně uděleny pouze 98 výjimečným vojákům.
-
Obersturmbannführer Leon Degrelle
Leon Degrele, nejznámější příslušník SS neněmecké národnosti strávil převážnou část II. světové války na ruské frontě spolu se svou legií valonských dobrovolníků. Vypracoval se z SS Schütze na Obersturmbannführera u divize SS Wiking. Jeden z mála neněmeckých nositelů Dubových ratolestí k Rytířskému kříži Železného kříže jehož byl 355 nositelem v srpnu 1944. Po válce uprchl do Španělska, kde žil do své smrti v roce 1984.
-
Operace NiWi
Článek je věnován leteckým a výsadkovým operacím letounů Fieseler Fi 156 Storch 10. 05.1940, kdy nacistické Německo zahájilo operaci Fall Gelb zahrnující útok na neutrální Belgii, Lucembursko a na severní Francii.
-
Operační historie letadlové lodi USS Enterprise (CV-6)
Příběh nejvíce vyznamenané americké letadlové lodi sloužící po celé období druhé světové války.
-
-
Organizace leteckých sil Japonského císařství
Organizační struktura leteckých sil Japonského císařství. Námořní a armádní letectvo.
-
Osobní stráž velkovévodství Hessenského
Heslovitá historie nejstarší německé pěší jednotky.
-
Plukovník Werner Mölders
Nejúspěšnější stíhač Legie Condor ve španělské občanské válce se 14 vítězstvími. Eso bitvy o Francii a Británii. První stíhač na světě, který dosáhl hranice 100 sestřelů. První Generál stíhačů se stal prvním nositelem Briliantů s Meči a Dubovými ratolestmi k Rytířskému kříži Železného kříže německého Wehrmachtu.
-
podporučík Masatoši Masuzawa
Eso japonského armádního letectva z konfliktu u Nomonchanu.
-
Podporučík Šogo Saito
Eso japonského armádního letectva z konfliktu u Nomonchanu.
-
-
Portugalsko na frontách Světové války
Válečný příspěvek Portugalska k vítězství Dohody ve Světové válce byl vykoupen cca 12 tisíci ztracenými vojáky na evropských i koloniálních frontách a na moři. Civilní ztráty se vyšplhaly k 220 tisícům z toho 82 tisíc na hladomor díky kolapsu zásobování a 138 tisíc na "španělskou chřipku". Následující článek se věnuje hlavním akcím na pozemních bojištích.
-
Poslední plachetní korzár - Felix Graf von Luckner
Jako malý seděl neškodně na klíně královny Viktorie a roku 1917 už jeho proslulost korzára plachetního pomocného křižníku dosáhla takové výše, že obdržel od Britů přezdívku mořský ďábel – Seadevil.
-
R-U Infanterieregiment Nr. 8
Přehled historie jednoho z nejstarších pluků císařské armády od třicetileté války po první světovou...
-
R-U Infanterieregiment Nr. 81
Stručný přehled působení pluku za Světové války.
-
Rakousko-uherské Stosstruppen za WWI
Rakousko-uherské úderné oddíly v první světové válce.
-
-
Recence: Češi v 1. světové válce 1. díl
Ohlášená recenze nakladatelství Libri prvního části z trilogie Libora Nedorosta: Češi v 1. světové válce "Mým národům" je konečně zde.
-
Recenze: Češi v 1. světové válce 2. a 3. díl
Druhá část recenzované řady z nakladatelství Libri z trilogie Libora Nedorosta – Češi v 1. světové válce.
-
RECENZE: Radan Lášek – Jednotka určení SOS
Publikace je věnována problematice bezpečnostní složky zformované v ČSR v předvečer druhé světové války. Prapory Stráže obrany státu měly zamezit nenadálému vpádu nepřítele do Československa a svou krátkodobou, ale úpornou obranou měly umožnit mobilizaci a nástup čsl. armády. Největší tíhu obranných bojů nevyhlášené pohraniční války, kterou proti demokratickému Československu vedly postupně Německo, Polsko a Maďarsko od září 1938 do března 1939, tak nesli právě příslušníci SOS. Boje československých hraničářů a oběti z jejich řad upadly s nastolením totalitních režimů v zapomnění. V zapomnění upadlo i četnictvo, finanční stráž a uniformovaná stráž bezpečnosti, z jejichž řad byli rekrutováni členové SOS. Tato recenze se snaží upozornit na publikaci připomínající jejich existenci.
-
Regia Aeronautica v severní Africe
Letectvo Italského království na bojišti severní Afriky v průběhu Druhé světové války
-
Reparti d´assalto - italské úderné jednotky za WWI
Italské Reparti d´assalto byly v První světové válce elitní údernou jednotkou italské armády. Vojáci těchto jednotek se nazývali "Ardité". Také část československých italských legií prošla jejich výcvikem.
-
-
Republikanische Wehr
DSAP (německá sociální demokracie) zůstala jedinou německou stranou věrnou československé republice. Její branná organizace Republikanische Wehr se se svými dobrovolníky podílela na akcích jednotek SOS v boji proti Henleinovu Freikorpsu, přičemž někteří její příslušníci položili své životy pro naši republiku.
-
Rodolphe De Hemricourt De Grunne
Belgický stíhací pilot a jeho osudy v občanské válce ve Španělsku a poté ve víru druhé světové války, kdy padl v uniformě RAF.
-
Ronald Cuthbert Hay
Ronald Cuthbert Hay, DSO, DSC and Bar byl jediným stíhacím esem královské námořní pěchoty. Do řad námořní pěchoty vstoupil před WWII, a poté sloužil jako letec v Fleet Air Arm. Na Blackburn Skua z paluby HMS Ark Royal otevřel své bojové skóre v norské kampani, poté kryl ústup z Dunkirku. Na Fairey Fulmarech létal v bitvě o Británii. Jako velitel 47th Naval Fighter Wingu létal na Vought F4U Corsairech z HMS Victorious na Dálném východě. Vedl většinu náletů wingu proti Japoncům na Sumatře. Do konce války jeho skóre čítalo 13 nepřátelských letadel, což bylo třetí nejlepší skóre Fleet Air Arm.
-
rotmistr Bundži Jošijama
Eso japonského armádního letectva z konfliktu u Nomonchanu.
-
rotmistr Hisae Akijama
Stručný životopis jednoho z bojovníků proti B-29
-
-
Rusko-japonská válka 1904-05 díl. 1.
Masové ztráty tohoto konfliktu naznačily jak ničivé jsou moderní zbraně pokud se nasadí v masovém měřítku dříve než vypukla první světová válka. Po vítězství se Japonsko přestalo být druhořadou mocností a stalo se velmocí.
-
Rusko-japonská válka 1904-05 díl. 2.
Masové ztráty tohoto konfliktu naznačily jak ničivé jsou moderní zbraně pokud se nasadí v masovém měřítku dříve než vypukla první světová válka. Po vítězství se Japonsko přestalo být druhořadou mocností a stalo se velmocí.
-
Rusko-japonská válka 1904-05 díl. 3.
Masové ztráty tohoto konfliktu naznačily jak ničivé jsou moderní zbraně pokud se nasadí v masovém měřítku dříve než vypukla první světová válka. Po vítězství se Japonsko přestalo být druhořadou mocností a stalo se velmocí.
-
Rusko-japonská válka 1904-05 díl. 4.
Masové ztráty tohoto konfliktu naznačily jak ničivé jsou moderní zbraně pokud se nasadí v masovém měřítku dříve než vypukla první světová válka. Po vítězství se Japonsko přestalo být druhořadou mocností a stalo se velmocí.
-
Sebevražedné útoky Luftwaffe?
Na webu se objevují spekulace nad sebevražednými misemi německé Luftwaffe. Zejména v souvislosti se Sonderkommandem Elbe se objevují různé spekulace na toto téma. Náš článek se pokouší vnést do této problematiky dodatečné informace a doplnit tak celkový obraz zejména o předchozí historii tzv. Sturmtaktik.
-
-
Slovanští dobrovolníci v německých službách za 2. světové války
Bělorusové, Ukrajinci, kozáci a Rusové bojující v jednotkách německých ozbrojených sil proti sovětskému Rusku. Stručný nástin početních stavů a významnějších akcí.
-
Šóiči Sugita
Stal se jedním z vedoucím es 204. Kokutai v průběhu kampaně nad Šalamounovými ostrovy a jedním z pěti nejvýše skórujících pilotů japonského námořního letectva.
-
Spolubojovníci Luftwaffe – značení letadel
Taktická značení letadel států bojujících po boku Německa ...
-
SS-Unterstrumführer Hermann Maringgele
Bývalý veterán italské armády v bojích s Habeší se stal v řadách SS-kavarerie legendou mezi veliteli úderných jednotek při bojích v obklíčené Budapešti. Zároveň zaujímá s 84 úředně uznanými dny v boji zblízka první místo mezi bojovníky německé pěchoty.
-
Stalinův Velký plán
Základní východiska, prostředky a cíle Stalinovy politické strategie.
-
-
Stepan Andrijovič Bandera
Kontroverzní osobnost Ukrajinských dějin. Za atentáty v Polsku během třicátých let sedmkráte odsouzen na doživotí. Po porážce Polska krátce na svobodě, následně do podzimu 1944 zavřený v koncentračním táboře Sachsenhausen, poválečný představitel OUN, zabit KGB v Mnichově.
-
Stíhací esa Čína 1937-41 - Číňané
Stíhací esa Čína 1937-41 - Číňané
-
Stíhací esa Čína 1937-41 - SSSR
Stíhací esa Čína 1937-41 - SSSR
-
Stíhací esa Japonska u Nomonchan 1939 s 20 a více sestřely
V západní literatuře je známa spíše jako bitva u Chalchyn-Golu
-
Stíhací esa Japonska v Čínském incidentu 1937 - 1941
Přehled námořních a stíhacích es
-
-
Stíhací esa Španělská občanská válka 1936-39 - nacionalisti
Stíhací esa Španělská občanská válka 1936-39 - Nacionalisti. Španělé, Němci, Italové
-
Stíhací esa Španělská občanská válka 1936-39 - republikáni
Stíhací esa Španělská občanská válka 1936-39 - republikáni. Španělé, Francouzi, USA, Jugoslávie, SSSR
-
Stíhací esa SSSR u Nomonchan 1939
Stíhací esa Japonska u Nomonchan 1939 - znám taky jako Chalchyn gol
-
Stíhací esa Zimní válka 1939-40 - Finové
Stíhací esa Zimní válka 1939-40 - Finové
-
Stíhací esa Zimní válka 1939-40 - Sověti
Stíhací esa Zimní válka 1939-40 - Sověti
-
-
Százados Aladár Ali (Negró) Szobránczy
Maďarský stíhací pilot který dosáhl dvou vzdušných vítězství nad slovenskými letadly při bojích na jaře 1939.
-
Takeo Kurita
Viceadmirál japonského námořnictva, velitel Středního svazu bitevních lodí v bitvě v zálivu Leyte.
-
Teresio Vittorio Martinoli
Stručná biografie nejúspěšnějšího italského stíhače Druhé světové války co se týká počtu individuálních vítězství. Při započítání sestřelů dosažených ve spolupráci zaujímá třetí místo na seznamu italských es.
-
U 53 - Bouřlivá cesta do Ameriky za Světové války
S údivem a respektem ocenila americká veřejnost v roce 1916 úspěšné prolomení britské námořní blokády podmořskou obchodní lodí U-Deutschland. Tato dosáhla nepoškozena přístavu Baltimore a poté, co byla naložena surovinami důležitými pro válečný průmysl, opět úspěšně proklouzla blokádou a dorazila do domovského přístavu. Britské námořnictvo umístilo v reakci na to před americké přístavy své námořní jednotky se záměrem poslat příští německou obchodní ponorku ke dnu. Tento záměr se jim nejspíše podařil s U-Bremen, jež zmizela beze stopy. Její osud se naplnil v čase, kdy se německá frontová ponorka U-53 již blížila k pobřeží USA, aby zaútočila na sevření obléhatelů. Co se stalo zde a poté, je předmětem následujících stránek.
-
U-boot Krieg
Porovnání úspěšnosti nasazení ponorek v obou světových válkách.
-
-
Válka o Gran Chaco (Bolívie - Paraguay 1928-1935)
Územní spor o Chaco Boreal (severní), konflikt mezi Paraguají a Bolívií, následoval po ztrátě území, kterou tyto dvě země utrpěly v předcházejících konfliktech. Ve válce mezi Bolívií a Chile, Bolívie ztratila své pacifické pobřeží a začala osidlovat Chaco Boreal z důvodu jeho splavného toku do Atlantického oceánu. Paraguay chtěla Chaco z důvodu územních ztrát během války s „Trojdohodou“ (Brazílie, Argentina a Uruguay). Paraguay nahlížela na Chaco jako na prostředek národní obnovy a jako na zdroj ekonomického růstu.
-
Válka v Habeši 1935-1941
Přípravy Itálie k dobytí Etiopie začaly podle přiznání Mussoliniho již v roce 1925. Zpočátku se počítalo s její „pokojnou“ anexí na základě smlouvy o přátelství z roku 1928. Ale to se nepodařilo. Pak následovaly bezprostřední přípravy k útoku na Etiopii. V italských koloniích Eritreji, Somálsku a Libyi se soustřeďovala vojska, budovaly a rekonstruovaly se námořní přístavy, letiště a vojenské základny a směrem k etiopským hranicím se stavěly silnice. Ozbrojené síly vzrostly na 1,3 milionu mužů.
-
Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku
Proč německá stíhací esa snadno a rychle navyšovala konta sestřelů na východní frontě v letech 1941/42?
Plánoval Stalin agresivní válku proti Německu?
Produkoval masovým výcvikem sovětských letců "nevolníky nebe"? -
Vzdušné boje nad Německým zálivem
RAF do války vstupovala s vírou v obranné schopnosti rychlých moderních bombardérů, které si za dne dokážou probojovat svou cestu k cíli a zpět skrze obranné stíhačky a protiletadlovou dělostřeleckou palbu. S vypuknutím války došlo k ověřování Douhetovy teorie v praxi.
První sestřel při vzdušné obraně Německa se uskutečnil druhý den po vstupu Spojeného království do probíhající války mezi Německem a Polskem. Britský cílem se stala eliminace hrozby se strany jednotek Kriegsmarine. Zatímco se britské lodě honily za německými korzáry po oceánech, RAF se snažila přispět k válečnému úsilí útoky na válečné lodě u německého pobřeží a v přístavech.Jak se RAF dařilo její úsilí v roce 1939 se snaží popsat tento článek...
-
Vznik a první nasazení jednotek SS
Vznik jednotek Waffen-SS a jejich první boje až do června 1941.
-
-
Vzpoura na lehkém křižníku Čchung-čching a občanská válka v Číně (1949)
Vzpoura na lehkém křižníku Čchung-čching spustila závěrečné boje mezi komunisty a Kuomintangem na čínské pevnině.
-
Wing Commander Adrian Warburton
Podle válečných zdrojů Warburton nárokoval 9 jistých vzdušných vítězství, dvě pravděpodobná a několik poškození.
-
WWI stíhací esa - ničitelé balonů
WWI stíhací esa - ničitelé balonů
nejnáročnější bojová činnost stíhacího letectva První světové války. -
WWI stíhací esa - úvod
Přehled nejúspěšnějších letců první světové války dle národností
-
WWI stíhací esa Austrálie
WWI stíhací esa Austrálie
-
-
WWI stíhací esa Belgie
WWI stíhací esa Belgiského království
-
WWI stíhací esa Británie - Anglie
WWI stíhací esa Británie - Anglie
-
WWI stíhací esa Británie - Irsko
WWI Stíhací esa Irska ještě součást Británie
-
WWI stíhací esa Británie - Skotsko
WWI stíhací esa Spojeného Království - Skotsko
-
WWI stíhací esa Británie - Wales
WWI stíhací esa Británie - Wales
-
-
WWI stíhací esa Francie
WWI stíhací esa Francouzské republiky
-
WWI stíhací esa Indie
WWI stíhací esa Indie
-
WWI stíhací esa Itálie
WWI stíhací esa Italského království
-
WWI stíhací esa Jižní Afriky
WWI stíhací esa Jižní Afriky
-
WWI stíhací esa Kanady
WWI stíhací esa Kanady
-
-
WWI stíhací esa Německa
WWI stíhací esa Německého císařství
-
WWI stíhací esa Nového Zélandu
WWI stíhací esa Nového Zélandu
-
WWI stíhací esa Rakousko-Uherska
WWI stíhací esa Rakousko-Uherska
-
WWI stíhací esa Řecka
WWI Stíhací esa Řecka
-
WWI stíhací esa Ruska
WWI stíhací esa carského Ruska
-
-
WWI stíhací esa Svazijska
WWI stíhací esa Svazijska
-
WWI stíhací esa USA
WWI stíhací esa USA
-
Zimní válka – Přepadení Finska Sovětským svazem
Ruský plán spočíval v rozdrcení finského odporu záborem země a jejím rozříznutí na dvě poloviny v nejužší části, přičemž letectvo mělo demoralizovat civilisty a rozložit státní mašinérii. Žádné překvapení se nekonalo, nic nevybočovalo z rámce taktiky bleskové války kromě bezohledné aplikace bomb. S bombardováním civilistů a nasazením zápalných pum proti nim se Sověti přepočítali.
-
Zimní válka – Přepadení Finska Sovětským svazem
23. prosince 1939 v 6:30 ráno zahájily Finové s čerstvou v čele 6. divizí (dosud v záloze) protiútok kterého se účastnily všechny jednotky na Karelské šíji.
-
Zimní válka – Přepadení Finska Sovětským svazem
Na začátku roku 1940 neměli Rusové ve Finsku růžovou pozici. Zastavili velkou část započatých akcí v polovině prosince po celé délce východní fronty. Držela i Karelská šíje. Docházelo k nesmírným ztrátám při náporu na Mannerheimovu linii, a přitom mělo nejstudenější období zimy teprve nastat.